ارسال به دیگران پرینت

قیمت طلا | افت قیمت طلا

پیش‌بینی قیمت طلا در روز آتی | قیمت طلا امروز گرمی چند؟ | منتظر افت قیمت طلا باشیم؟

با ثبات انس جهانی و کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز کاهشی شده است از طرف دیگر حراج شمش طلا نیز آغاز شده و از هفته آینده حراج سکه نیز آغاز خواهد شد که می تواند در بازار موثر باشد. اگر عوامل دخیل در تعیین قیمت ها کاهشی شود ممکن است شاهد افت قیمت طلا و سکه باشیم.

پیش‌بینی قیمت طلا در روز آتی | قیمت طلا امروز گرمی چند؟ | منتظر افت قیمت طلا باشیم؟

قیمت طلا امروز گرمی چند؟

با ثبات انس جهانی و کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز کاهشی شده است از طرف دیگر حراج شمش طلا نیز آغاز شده و از هفته آینده حراج سکه نیز آغاز خواهد شد که می تواند در بازار موثر باشد. اگر عوامل دخیل در تعیین قیمت ها کاهشی شود ممکن است شاهد افت قیمت طلا و سکه باشیم. 

 قیمت طلا و سکه بالاخره کاهشی شد؛ امروز در بازار هر قطعه سکه به ۴۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته نزدیک به ۳ میلیون تومان کاهش یافته است هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳ میلیون و ۵۶۴ هزار تومان شد که ۷۴ هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

پیش‌بینی قیمت طلا ۲۰ فروردین ماه

با ثبات انس جهانی و کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز کاهشی شده است از طرف دیگر حراج شمش طلا نیز آغاز شده و از هفته آینده حراج سکه نیز آغاز خواهد شد که می تواند در بازار موثر باشد. بر اساس پیش بینی رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران زمانی که قیمت ها ناگهانی و دور از پیش بینی ها افزایش می یابد احتمال سقوط قیمت ها وجود دارد و اگر عوامل دخیل در تعیین قیمت ها کاهشی شود ممکن است شاهد افت قیمت طلا و سکه باشیم. 

چه عواملی بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد؟

قیمت طلا در بازار ایران از دو عامل اصلی انس جهانی و نرخ ارز اثر می‌پذیرد. هر مثقال طلای آب شده بر اساس قیمت یک انس طلا ضرب در قیمت روز یک دلار تقسیم بر عدد  ۹.۵۷۴۲ به دست می‌آید. بنابراین این دو عامل یعنی انس و دلار اصلی‌ترین شاخص‌های تغییر قیمت‌ها در بازار طلا است. البته این رقم برای قیمت طلای ۱۷ عیار است.

عامل سومی نیز در بازار طلا وجود دارد که می‌تواند در قیمت‌ها اثرگذار باشد و آن تقاضا است؛ هر زمان که تقاضا از عرضه بیشتر باشد احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد همچنان که در بازار سکه مشاهده می‌شود هر قطعه سکه تمام بهار آزادی بیش از ۵ میلیون تومان حباب دارد یعنی قیمت واقعی طلای سکه از قیمت فروش آن کمتر است به این دلیل که عرضه نتوانسته تقاضا را پوشش دهد؛ اما در اینجا قیمت طلا ثابت است یعنی اگر بخواهید طلای آب شده خریداری کنید با همان فرمول بالا محاسبه خواهد شد. 

روش‌های پیش‌بینی قیمت طلا

بر اساس عواملی که ذکر شد برای پیش‌بینی قیمت طلا از یک طرف باید روند انس جهانی را در نظر گرفت؛ اتفاقاتی نظیر تغییرات نرخ بهره بانک‌های مرکزی به ویژه فدرال رزرو آمریکا و رخدادهای سیاسی و اقتصادی جهانی می‌تواند بر روی قیمت انس اثرگذار باشد. 

از طرف دیگر قیمت تغییرات قیمت دلار نیز اثر آنی در بازار سکه و طلا دارد؛ در هفته‌های اخیر با صعود قیمت دلار، سکه نیز تا بالای ۳۴ میلیون تومان رسید اما با حرکت نزولی دلار قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت. 

بنابراین برای پیش‌بینی قیمت طلا و سکه بررسی روند این ۲ عامل نقش اساسی خواهد داشت. 

بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است؟

زمانی که بازار طلا روند با ثباتی را طی می‌کند بهترین زمان خرید طلا و سکه است، در همین رابطه نادربذرافشان رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در یک گفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه زمانی که قیمت‌ها در طول یک ماه ثبات دارند مردم می‌توانند به راحتی مبادلات خود را انجام دهند. 

رکورد افزایش قیمت طلا در این ماه شکست

اما باید توجه داشت ورود به بازار طلا برای خرید در زمان‌هایی که قیمت‌ها التهاب دارد کار درستی نیست؛ اگر به روند یک ماه اخیر بازار هم نگاه کنیم روز ۱۴ بهمن ماه قیمت هر گرم طلا تا مرز ۳ میلیون تومان نیز رسید اما امروز طلا ۱۳۰ هزار تومان در هر گرم ارزان‌تر از آن زمان است. 

چگونه طلا بخریم؟

برای خرید طلا چند انتخاب دارید؛ خرید زیورآلات طلا مانند النگو، گردنبند و...، خرید سکه، خرید طلای آب شده یا سرمایه‌گذاری در صندوق طلا.

برای خرید زیورآلات طلا بهتر است به واحدهای صنفی مجوز دار مراجعه کنید و از خرید طلا به صورت اینترنتی یا اشخاص پرهیز کنید. 

نکته مهم در خرید طلا توجه به نو بودن یا دست دوم بودن آن است. طلای دست دوم به دلیل استفاده مکرر ممکن است دارای خش‌های باشد به ویژه مصنوعاتی مانند گردنبند یا دست بند خط و خش هایی در قفل دارند. 

قیمت محصولات طلا بر اساس ۵ آیتم محاسبه می‌شود؛ وزن طلا، اجرت ساخت، درصد سود و قیمت گرم طلا همچنین مالیات. برای خرید طلا باید بدانید که سود فروشنده ۷ درصد است اجرت ساخت طلا نیز بر اساس محصولی که خریداری می‌کنید متفاوت است در بازار طلا می‌تواند زیورآلاتی پیدا کنید که اجرت ساخت آنها ۱۵۰ هزار تومان باشد. 

در خرید طلا توجه داشته باشید که می‌توانید برای اجرت و سود فروشنده چانه زنی کنید و با هم به توافق برسید. 

نکته مهم در خرید طلا مالیات آن است؛ مالیات طلا تنها ۹ درصد است که فقط از اجرت، حق‌العمل و سود این کالا دریافت می‌شود بنابرین اصل طلا مشمول مالیات نمی‌شود.

آیا سرمایه گذاری در طلا امن است؟

خرید طلا همواره یکی از امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌های بازار بوده است؛ هر چند در یک سال اخیر نوسان بازار طلا خریداران را کمی نگران کرده است؛ اما طلا باتوجه به اینکه در سریع‌ترین زمان ممکن قابلیت نقدشوندگی دارد می‌تواند سرمایه‌گذاری جذابی باشد. 

 به نقل از تسنیم، هم‌اکنون در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۳ میلیون و ۶۴۷ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک‌گرمی۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

هر مثقال طلا در بازار داخلی، ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است؛ ضمن اینکه قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۲۳۳۰ دلار است.

 در معاملات امروز (یک‌شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳) مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با کاهش جزئی نسبت به روز کاری قبل به‌نرخ ۴۳ هزار و ۵۶۷ تومان و حواله دلار نیز به‌نرخ ۴۰ هزار و ۶۴۸ تومان معامله می‌شود.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با کاهش نسبت به روز کاری قبل به ۴۷ هزار و ۲۳۲ تومان و نرخ حواله یورو به ۴۴ هزار و ۶۷ تومان رسیده است.

از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز با ثبات نسبت به روز کاری گذشته، ۱۱ هزار و ۸۶۳ تومان ارزش‌گذاری شده است و نرخ حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۶۸ تومان است.

طلا امروز ۱۹ فروردین گرمی چند شد؟

طلا امروز ۱۹ فروردین گرمی چند شد؟

طلا امروز ۱۹ فروردین گرمی چند شد؟

منبع : اقتصادآنلاین
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه