ارسال به دیگران پرینت

پدر بلوط ایران | خانه پدر بلوط ایران

روایت یک بهشت در دل خرم آباد | پدر بلوط ایران کیست؟ خانه‌اش کجاست؟

مظفر افشار، معروف به پدر بلوط ایران، یک هوادار محیط زیست، نیکوکار و پیمان‌کار ساختمان ایرانی است. افشار بیش از ۳۰ سال است که در حوزه حمایت و احیای محیط زیست، جنگل‌ها و نیز در بالاترین اولویت، حفاظت و احیای درختان بلوط فعالیت داشته‌است.

روایت یک بهشت در دل خرم آباد | پدر بلوط ایران کیست؟ خانه‌اش کجاست؟

روایتی از یک بهشت در تهران به نقل از توییتر:

بعد از دانشگاه هوا خیلی خوب بود... به بچه‌ها گفتم بریم یکم دور بزنیم... رفتیم سمت دریاچه؛ توی راه توجه‌مون به ساختمان‌ها جلب شد... یکی از یکی قشنگ‌تر..! کل این فضا پر از پیچک بود... داشتیم یکی یکی عکس می‌گرفتیم، که یهو در باز شد و این آقای دوست‌داشتنی از خونه اومد بیرون! قیافه خندون و گیجِ مارو که دید با خنده گفت بیاید داخل هم عکس بگیرید! ما هم که فضول و مشتاق! رفتیم دیدیم وای! این‌جا خونه نیست! بهشته!

20231027_231526

دیدیم این آقا از هرررچیزی که تونسته گلدون ساخته و بلوط ساخته! داشت همین‌جور هرکدوم از اون‌هارو توضیح می‌داد و ما هر قدمی که برمیداشتیم بیشتر دهنمون باز می‌موند! هرکدوم از این‌ها یه داستانی داشتند یا کنارشون شعار کوچکی نوشته شده بود!

20231027_231603

20231027_231606می‌گفت من سال‌های ساله که بلوط می‌کارم و فعال محیط زیستم... همین‌جوری هی می‌گفت و می‌گفت و بیشتر شیفته‌ش می‌شدم! صدها لوح رو اون‌جا گذاشته بود و می‌گفت این‌ها فقط یه بخشش هست! یا دست‌نوشته‌هایی از طرف افراد شناخته شده و مشهور کشور... حتی افرادی که ایرانی نبودند!

20231027_231804گفتم آقا شما کی ای؟! گفت سرچ کن" پدر بلوط ایران"! و منی که دیگه سر از پا نمی‌شناختم.

20231027_231924

20231027_231927

این مرد دوست داشتنیِ شریف، یه تیکه از بهشت رو آورده بود توی خونه‌ش.

اون‌قدر خوش ذوق و مهربون و خوش صحبت بود که تا قبل از این‌که بچه‌ها اعلام کنن، اصلا متوجه زمان نبودم... بهمون گفت شما شانس آوردید من یهو در رو باز کردم... به همه نوبت برای بازدید می‌دم و شاید ماه‌ها براشون طول بکشه! شماره‌ها رد و بدل شد و من که دیگه تو آسمون‌ها بودم.

20231027_232102

یه چیز مهم راجع به این عکس! این تابلو رو توی دستش می‌بینید؟! نوشته از طرف بچه‌های بام... بچه‌های بام درواقع زندانیانی هستند که پیش ایشون کار می‌کنند! زندانیانی که بخاطر مهریه، چک و... گرفتار شدند و این وسط دارن کار خیر می‌کنند و آقای افشار بهشون کمک‌ها کرده! 

20231027_232151

 

مظفر افشار، معروف به پدر بلوط ایران، یک هوادار محیط زیست، نیکوکار و پیمان‌کار ساختمان ایرانی است. افشار بیش از ۳۰ سال است که در حوزه حمایت و احیای محیط زیست، جنگل‌ها و نیز در بالاترین اولویت، حفاظت و احیای درختان بلوط فعالیت داشته‌است.

 

افشار در سال ۱۳۳۱ در خرم‌آباد متولد شد. او از جوانی به کاشت درخت و حفاظت از محیط زیست علاقه‌مند بود. در سال ۱۳۶۰، افشار اولین خزانه بلوط ایران را در شهر خرم‌آباد احداث کرد. این خزانه اکنون به یکی از بزرگ‌ترین خزانه‌های بلوط در ایران تبدیل شده است.

افشار در طول سال‌های فعالیت خود، بیش از ۴۰۰۰۰ بذر بلوط کاشته‌است و هر ساله چیزی حدود ۳۰۰۰ نهال تازه را با همراهی هواداران محیط زیست به طبیعت می‌افزاید. او همچنین در زمینه آموزش و آگاه‌سازی مردم در مورد اهمیت درختان بلوط فعالیت می‌کند.

افشار در حال حاضر در شهر خرم‌آباد زندگی می‌کند و همچنان به فعالیت‌های خود در زمینه حفاظت از محیط زیست ادامه می‌دهد. او امید دارد که با تلاش خود بتواند به حفظ درختان بلوط و جنگل‌های ایران کمک کند.

منبع: توییتر گنجشک نم‌‌زده

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه

    تبلیغات متنی