ارسال به دیگران پرینت

پوست | کبد

پوست شما چه چیزی را درباره وضعیت کبد شما می‌گوید؟ | چهار علامتی که نباید نادیده بگیرید

کبد نه تنها بزرگ‌ترین اندام داخلی بدن است، بلکه یک جزء حیاتی از بدن انسان است که کارهای زیادی از هضم تا تنظیم هورمون را انجام می دهد. توجه به اینکه کبد به طرق مختلف کار می‌کند، منطقی است که وقتی مشکلی وجود دارد، سیگنال های هشدار دهنده مختلفی ارسال کند – و برخی از این علائم مشکل می‌توانند روی پوست ظاهر شوند.

پوست شما چه چیزی را درباره وضعیت کبد شما می‌گوید؟ | چهار علامتی که نباید نادیده بگیرید

کبد نه تنها بزرگ‌ترین اندام داخلی بدن است، بلکه یک جزء حیاتی از بدن انسان است که کارهای زیادی از هضم تا تنظیم هورمون را انجام می دهد. توجه به اینکه کبد به طرق مختلف کار می‌کند، منطقی است که وقتی مشکلی وجود دارد، سیگنال های هشدار دهنده مختلفی ارسال کند – و برخی از این علائم مشکل می‌توانند روی پوست ظاهر شوند.

«لیندا خوشابا» متخصص غدد درون ریز طبیعی توضیح می‌دهد: کبد نقش مهمی در سلامت و فرآیندهای بدن دارد. بنابراین مشکلات کبدی ممکن است روی پوست ظاهر شود. در این گزارش به چهار بیماری پوستی اشاره می شود که می‌تواند نشانه بیماری کبدی باشد.

زردی پوست

یکی از بیش از ۵۰۰ عملکرد کبد این است که مایعی به نام «صفرا» بسازد و ترشح کند که چربی‌ها را می‌شکند و به هضم غذا کمک می‌کند. ماده زردرنگ بیلی روبین، رنگدانه صفرا است. هنگامی که مشکلی در کبد وجود دارد، بیلی روبین می‌تواند تجمع پیدا کند و منجر به زرد شدن پوست، سفیدی چشم‌ها و غشاهای مخاطی شود.

علاوه بر این، ادرار تیره می‌شود. سایر علائم زردی می‌تواند شامل تب، لرز، درد معده و مدفوع روشن باشد. شرایطی مانند عفونت، سنگ کیسه صفرا و اختلالات خونی و همچنین برخی داروها می‌توانند باعث زردی شوند. اما ظاهر زردرنگ می‌تواند به این معنی باشد که کبد شما دچار مشکل شده است، به خصوص زمانی که همراه با علائم دیگر رخ دهد.

کف دست قرمز

خوشابا می‌گوید: کبد نقش بسیار زیادی در فرآیند تنظیم هورمونی ایفا می کند و نوسانات در سطوح هورمونی باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند «اریتم کف دست» می‌شود. اریتم کف دست یک بیماری پوستی است که باعث قرمز شدن کف دست‌ها می‌شود. این موضوع می تواند ارثی باشد، اما همچنین می‌تواند نتیجه بیماری‌های مختلف نیز باشد.

عوامل مختلفی می‌تواند مسئول قرمزی کف دست باشد، از جمله بارداری و شرایط ارثی. اما بیماری کبدی می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی دست شود و کف دست‌ها را قرمز کند. (این موضوع می‌تواند در پاها نیز رخ دهد که به عنوان اریتم کف پا شناخته می‌شود.)

اگر هر دو کف دست (یا پا) شما قرمز است و وقتی روی آن فشار می‌دهید، ناحیه محو می‌شود (بلانچ می‌شود)، یا احساس می‌کنید کف دستتان گرم است، اینها می‌تواند نشانه‌ای از اریتم کف دست باشد.

خارش پوست

در حالی که خارش پوست معمولاً با مشکلاتی مانند آلرژی، نیش حشرات و حتی گرد و غبار همراه است، همچنین می‌تواند ناشی از افزایش سطح نمک صفراوی در زیر پوست باشد. خارشی که در شب بدتر می‌شود، می تواند نشانه‌ای از مرتبط بودن این بیماری با کبد باشد.

طبق اعلام کلینیک مایو، برخی افراد ممکن است در یک ناحیه مانند کف پا یا کف دست خود خارش داشته باشند، در حالی که برخی دیگر در سراسر بدن خود خارش را تجربه می‌کنند. خارش مرتبط با بیماری کبد به طور کلی شامل بثورات یا ضایعات پوستی نیست.

خارش پوست ناشی از بیماری کبدی معمولاً بر اندام‌ها و به ویژه کف دست و پا تأثیر می‌گذارد و معمولاً با گرما (از جمله حمام آب گرم)، دوره قاعدگی، درمان جایگزینی هورمونی، اوایل بارداری و تماس با پشم تشدید می شود.

رگ‌های عنکبوتی

خوشابا می‌گوید: آنژیوم عنکبوتی، در واقع رگ‌های خونی خوشه ای نزدیک به سطح پوست هستند که می تواند یک نشانه از بروز سیروز کبدی باشد. سیروز یک زخم در کبد است که در اثر انواع مختلف بیماری های کبدی ایجاد می‌شود.

از آنجا که کبد برای پردازش خونی که معده و روده را ترک می کند بسیار مهم است، وجود بافت اسکار روند را مختل و جریان خون را کند می‌کند و باعث فشار می‌شود. این موضوع می‌تواند ظاهر رگ‌های عنکبوتی مانند یا لکه‌های قرمز روی بینی و سایر قسمت‌های پوست و همچنین ظاهر کبودی ایجاد کند.

وضعیت‌های دیگری نیز مانند آسیب دیدگی یا ایستادن طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی شود. اما اگر متوجه ظاهر رگ‌های عنکبوتی شدید و علاوه بر این، احساس ضعف، خستگی غیرعادی دارید و یا ایکه نفخ شدید دارید یا اگر پوست یا چشم‌هایتان زرد به نظر می‌رسد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

منبع: نیو حرف
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی