ارسال به دیگران پرینت

رضا پهلوی | حقوق نجومی رضا پهلوی

حقوق نجومی رضا پهلوی در یک سالگی! | برابر حقوق ۱۶۰ کارگر!+عکس فیش حقوقی

ولیعهد ماهانه بدون کار کردن معادل حقوق ۱۶۰ کارگر دریافت می‌کرده است!

حقوق نجومی رضا پهلوی در یک سالگی! | برابر حقوق ۱۶۰ کارگر!+عکس فیش حقوقی

ولیعهد ماهانه بدون کار کردن معادل حقوق ۱۶۰ کارگر دریافت می‌کرده است! 

حقوق ماهانه یک کارگر ساده در سال ۱۳۵۱ برابر با ۳۱۲ تومن(هفتگی ۷۷۷ ریال) بوده است. یعنی ولیعهد ماهانه بدون کار کردن معادل حقوق ۱۶۰ کارگر دریافت می‌کرده است!

اسدالله عَلَم نزدیک‌ترین فرد به شاه پهلوی بود. نخست‌وزیری و وزارت دربار(!) پهلوی از جمله سوابق اوست. مجموعه هفت جلدی یادداشت‌های عَلَم (Alam's Memoirs) از جمله کتب مورد علاقه تاریخ پژوهان است. خاطرات روزانه‌ی او بین سال‌های ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶ یادداشت شده است. عَلَم روز ۲۵ فروردین ۱۳۵۷ در سن ۵۹ سالگی در آمریکا درگذشت. او درباره یادداشت‌های روزانه خود به خانواده‌اش وصیت جالب توجهی کرد: کتاب را بعد از مرگ و درصورت تغییر حکومت شاهنشاهی منتشر کنید!

محمدرضا شاه

اکنون به بخشی از خاطرات اسدالله عَلَم درباره رضا ولیعهد شاه پهلوی می‌پردازیم.

حقوق ماهانه ولیعهد از یک سالگی تا ۱۳ سالگی چقدر بود؟

جمعه بیستم مهر ۱۳۵۲: با آن که جمعه بود شرفیاب شدم. بودجه دربار را عرض کردم و به تصویب نهایی رساندم. ماشاءالله شاهنشاه در کار خودش چه قدر سختگیری می‌کند! نفس ما را گرفتند. برای مثال فقط پانصد هزار تومان اضافه نظارتخانه خواسته بودم. فرمودند، به هیچ وجه، لازم نیست، قطعاً بزنید، مخارج گاراژ را بزنید، اصطبل را بزنید، فقط حقوق حقه و اضافه حقوق نوکرها و باغبان‌ها را تصویب فرمودند. بالاخره کل بودجه دربار "با حقوق والاحضرت همایونی که از اول تغییری نکرده و ماهی فقط پنجاه هزار تومان است"، در ... بستم. (توجه: نقطه چین در این جمله از علم است)

والاحضرت همایونی لقبی است که به فرزندان شاه خطاب می‌شد. عدد مذکور نیز توسط شخص اسدالله علم در خاطرات خود نوشته شده است و هیچگونه قضاوتی درباره کم یا زیادتر بودن اصل آن نمی‌کنیم.

با استناد به این خاطره، رضا پهلوی از ابتدا، ماهانه  ۵۰/۰۰۰ تومان فقط به دلیل فرزند شاه بودن حقوق دریافت می‌کرد! با استفاده از محاسبه‌گر تورم مرکز ملی آمار ایران، ۵۰ هزار تومان سال ۱۳۴۰ معادل ۳۵۷ میلیون تومان سال ۱۴۰۰ است. ۵۰ هزار تومان سال ۱۳۵۰ نیز معادل ۳۰۷ میلیون تومان سال ۱۴۰۰ است. رضا پهلوی در سال ۱۳۴۰ یک ساله و در سال ۱۳۵۰ یازده ساله بود!

رضا شاه

رضا شاه

لازم به ذکر است که فرزندان شاه مناصب دیگری نظیر ریاست هیئت امنای بیشتر دانشگاه‌های کشور را نیز برعهده داشتند که قاعدتاً حقوقی جداگانه برای آن تعریف شده است. از دیگر مناصب ولیعهد می‌توان به «ریاست انجمن خانه‌های فرهنگ روستایی» و «ریاست عالیه بازی ها و ورزش جوانان کشور» اشاره کرد.  نکته عجیب‌تر آنکه اداره انجمن خانه‌های فرهنگ روستایی از ۸ سالگی به رضا پهلوی داده شده است!

رضا شاه

اسدالله عَلَم در یادداشت روز چهاردهم مرداد ۱۳۴۸ صراحتاً درباره وضعیت دستمزدی آن دوران نوشت: «در ایران بین بالاترین و پایین ترین حقوق صدمرتبه اختلاف است، در صورتی که در ممالک پیشرفته این خیلی کم و حتی در اسرائیل فقط سه مرتبه است. یعنی اگر پایین ترین حقوق ۱۰۰ تومان است، بالاترین ۳۰۰ تومان می‌شود. در صورتی که در ایران ۱۰۰۰۰ تومان است، اینکه نمی‌شود ...»

با استناد به آمار دنیای اقتصاد، حقوق ماهانه یک کارگر ساده در سال ۱۳۵۱ برابر با ۳۱۲ تومن (هفتگی ۷۷۷ ریال) بوده است. یعنی ولیعهد ماهانه بدون کار کردن معادل حقوق ۱۶۰ کارگر دریافت می‌کرده است! اینکه یک کارگر ساده در سال ۱۳۵۱ حقوق ۳۱۲ تومانی دریافت می‌کرد مثل این است که حقوق همان کارگر ساده در سال ۱۴۰۰ معادل یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان باشد!

 
 
 

 

 

 

منبع: رکنا
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   علم الهی راست میگه اوضاع خیلی خوب شده. حساب کن ولیعهد کشور از رفته گر جمهوری اسلامی کمتر حقوق می‌گرفته. حتما سرهنگ اندازه بند کفش گروهبان حقوق می‌گرفته. خدایا شکر که در جمهوری اسلامی زندگی میکنم. هر چه زودتر منو ببر قبل از این که کله پا بشه.

  • مزد ارسالی در

   آن زمان فقط یک شاهزاده بودولی حالامیلیون آخوندوآخوندزاده فاسدومفت خوردرداخل وخارج حقوقهای نجومی ازبیت المال می خورندوبه سادگی واحمقی ایرانیان می خندند.وضع کنونی سندومدارک اینهامی باشد

  • رضوان ارسالی در

   منکه باورم نمیکنم یه پسر یک ساله حقوق بکیره اصلا برای چی حقوق بگیره میخواست پس‌انداز کنه برای روز مبادا اونها همه چی داشتن حقوق برای چه فقط خدامیدونه این خبر درسته یانه اگه بقول آقای اعلم ازیک سالگی حقوق میگرفتن مردم هم دررفاه بودن الان چی امروز حقوق میگیریم چهار روز بعد باید یا قرض کنیم یا نسیه بیاریم حسرت خیلی چیزها به دلمون مونده بخدا با بیمه هم توان درمان ندارم سرتا به پام درد ومرضه ندارم برم دنبال درمان باحقوق ۵م و۴۰۰ چکارمیشه کرد مستاجر همدستم دنیایی مشگل دارم

  • ناشناس ارسالی در

   بعداز این همه سال به فکر حقوق افتادی گذشته گذشت امروز دریاب

  • ناشناس ارسالی در

   هر کاری بکنید دنیا میگذره ولی وای به حال دروغ گوها وای به حال دسیسه چینها وای به حال شیاطینی که خودشونو خوب و دیگران و بد جلوه میدن بترسید از غضب الهی که شوم و ترسناک است

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی