ارسال به دیگران پرینت

گربه | گربه وحشی

دیده شدن یک قلاده گربه وحشی در شاهرود + ویدئو

دیده شدن یکی از انواع گربه‌سانان در شاهرود سمنان باعث این سوال شده است که تحت حفاظت هست یا نه؟؛ در واقع شاهرود از مناطق کحافظت شده است و جای نگرانی باقی نیست.

دیده شدن یک قلاده گربه وحشی در شاهرود + ویدئو

گربه وحشی 

دیده شدن یکی از انواع گربه‌سانان در شاهرود سمنان باعث این سوال شده است که تحت حفاظت هست یا نه؟؛ در واقع شاهرود از مناطق کحافظت شده است و جای  نگرانی باقی نیست.

رهاسازی گربه جنگلی در مناطق حفاظت شده شهرستان اهر+ویدئو

این گونه که تصاویر آن ضبط شده یکی از هشت گونه مهم از گربه‌سانان در مناطق حفاظت‌شده حیات‌وحش و پارک‌های ملی استان سمنان به شمار می رود که  این استان را به یکی از زیستگاه‌های بسیار مهم و غنی حیات‌وحش تبدیل کرده است.

با توجه به نوع زندگی این گربه‌سانان و گستردگی عرضه زندگی آنان، سرشماری دقیق این حیوانات بسیار زیبا و ارزشمند بسیار دشوار و به عبارتی ناممکن است؛ اما ثبت تصاویر این گربه‌سانان توسط دوربین‌های تله‌ای کار گذاشته شده در منطقه و همچنین دوربین‌های محیط‌بانان و فعالان زیست‌محیطی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در تخمین جمعیت این گونه‌ها به‌ویژه گونه‌های در معرض خطر انقراض بسیار راهگشا و کمک‌کننده باشد.

حالا از شاهرود خبر رسیده که دوربین‌های علیرضا دزیانیان، محیط‌بان فعال شاهرودی، تصاویر یک قلاده گربه وحشی را مناطق دشتی این شهرستان ثبت کرده است.

بهرامعلی ظاهری مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تأیید این خبر با بیان اینکه مشاهده این گونه‌های حمایت‌شده و ثبت تصاویر آن می‌تواند خبر خوشی برای دوستداران حیات‌وحش باشد تصریح کرد: گربه وحشی مشاهده شده یکی از همین گونه‌های مهم حمایت شده از گربه‌سانان در استان سمنان است.

وی افزود: در حال حاضر هشت گونه از گربه‌سانان در کشورمان زندگی می‌کنند که استان پهناور سمنان با توجه به تنوع اقلیمی که دارد؛ زیستگاه هر هشت گونه از گربه‌سانان ذکرشده است.

مشاهده گربه وحشی در منطقه حفاظت شده باشگل برای اولین بار

ظاهری با اشاره به اینکه یوزپلنگ ایرانی یکی از این گربه‌سانان است که ازقضا در معرض خطر انقراض نیز قرار دارد؛ از پلنگ ایرانی، گربه پالاس و سیاه‌گوش به‌عنوان دیگر گربه‌سانان در معرض خطر انقراض در استان سمنان و کشور نام برد.

وی خاطرنشان کرد: گربه کاراکال، گربه وحشی، گربه جنگلی و گربه شنی از دیگر گونه‌های گربه‌سان حمایت‌شده است که همه این گونه‌ها در استان سمنان زیستگاه امن و مطمئن دارند.

منبع : مشرق
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه