ارسال به دیگران پرینت

کشف جسد | کشف جسد ۱۵۰۰ ساله

کشف یک جسد به غل و زنجیر بسته شده | مثل اینکه اسیر جنگی بوده!

جسد زنجیرشده‌ای که به تازگی در محوطۀ یک صومعۀ باستانی پیدا شده، نه زندانی بوده است و نه اسیر جنگی؛ بلکه راهبی مسیحی بوده که زندگی را با تحمل سخت‌ترین ریاضت‌ها به سر می‌برده است. ...

کشف یک جسد به غل و زنجیر بسته شده | مثل اینکه اسیر جنگی بوده!

کشف جسد 1500 ساله

 به تازگی در سایت باستان شناسی Khirbat el-Masani در چهار کیلومتری شمال غربی بیت المقدس، بقایای جسدی ۱۵۰۰ ساله پیدا شده که از سر تا پا در غل و زنجیر بسته شده است. دور گردن، دست ها و پا های این جسد رشته هایی طولانی از زنجیر بسته شده که وزن آن ها به ده ها کیلوگرم می رسد..

این زن با جنازه دختر 6 ساله اش یک سال زندگی کرد!

اما بر خلاف آنچه ممکن است در ابتدا به نظر برسد، این جسد متعلق به یک زندانی یا اسیر جنگی نیست بلکه مربوط به یک راهب مسیحی است که در صومعه ای در نزدیکی یک کلیسای باستانی در همین منطقه زندگی می کرده است. بقایای این کلیسای باستانی مدتی قبل در همین سایت باستان شناسی یافت شده بود. جسد راهب نیز در گوری که در یکی از اتاقک های همین صومعه قرار دارد پیدا شده است.

کشف تکان د هندۀ جسدی 1500ساله در غل و زنجیر

در واقع باستان شناسان اعتقاد دارند که این زنجیر ها را خود راهب به عنوان نمادی از زندگی پارسامنشانه به خودش بسته بوده؛ زنجیر هایی که نمادی از کنترل نفس و چشم پوشی از غرایز و شهوات دنیوی بوده اند.

در سنت رهبانیت مسیحی اینگونه ریاضت ها رایج بوده و اسناد و نوشته های فراوانی درباره آن ها وجود دارد. برخی از راهبان خود را در درون سلول ها یا اتاقک های کوچک در صومعه ها به زنجیر می کشیدند و در انزوا و عزلت کامل به عبادت مشغول می شدند.

این نوع خاص از ریاضت ابتدا در قرن چهارم یا پنجم میلادی در سوریه شکل گرفت و آنطور که از شواهد باستان شناسی برمی آید، تا سرزمین فلسطین نیز گسترش پیدا کرد. نمونۀ دیگری از اجساد راهبان زنجیرشده، قبلا در جریان حفاری های نزدیک صومعۀ «مار الیاس» که بین بیت المقدس و بیت اللحم قرار دارد یافت شده بود.

کشف تکان د هندۀ جسدی 1500ساله در غل و زنجیر

 

منبع : برخط نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه