ارسال به دیگران پرینت

برنج خارجی | ممنوع شدن واردات برنج خارجی

ممنوعیت واردات این برنج خارجی پر طرفدار ! | واردات برنج به طور کل متوقف شد

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: از یک ماه پیش ثبت سفارش واردات برنج از هند با تصمیم دولت متوقف شده است، که این تصمیم از پیش اعلام نشده می‌تواند تبعات منفی را به دنبال داشته باشد و به بدعهدی تجار ایرانی و بی‌اعتباری ایشان منتهی شود

ممنوعیت واردات این برنج خارجی پر طرفدار ! | واردات برنج به طور کل متوقف شد

ممنوع شدن واردات برنج خارجی

سالار ساکت نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران، گفت: از یک ماه پیش ثبت سفارش واردات برنج از هند با تصمیم دولت متوقف شده است، که این تصمیم از پیش اعلام نشده می‌تواند تبعات منفی را به دنبال داشته باشد و به بدعهدی تجار ایرانی و بی‌اعتباری ایشان منتهی شود

وی با اشاره به اینکه چنین تصمیمی باید پیش از آغاز فصل برداشت و شروع خریدهای خارجی اتخاذ و ابلاغ می‌شد، ادامه داد: وجود برخی مشکلات در مناسبات اقتصادی دو کشور از جمله منفی شدن تراز تجاری، از دلایلی است که با انجمن واردکنندگان برنج ایران برای این تصمیم مطرح شده است و این در حالی است که به دلیل محدودیت‌های مالی ناشی از تحریم و همچنین عدم پشتیبانی شرکت‌های کشتیرانی، جایگزین کردن دیگر کشورهای تولیدکننده برنج در کوتاه مدت ممکن نیست.

تمام عمر اشتباه برنج می‌پختید! | روشی متفاوت برای پخت برنج که تا به حال نمی‌دانستید + ویدئو

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه تا پیش از این تصمیم برنج هندی بیشترین سهم از بازار برنج‌های وارداتی کشور را به خود اختصاص داده بود، تصریح کرد: کیفیت بالا و قیمت مناسب موجب شده تا مصرف‌کننده ایرانی نسبت به برنج هندی اقبال داشته باشد و واردکنندگان نیز آنچه را وارد می‌کنند که نیاز بازار است و برای آن تقاضا وجود دارد و تغییر ذائقه مصرف‌کننده و جایگزینی برنج دیگر در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست.

برنج وارداتی

وی با بیان اینکه برنج هندی علاوه بر تأمین نیاز ۶ دهک کم‌برخوردار، تعدیل کننده قیمت برنج‌های ایرانی است، توضیح‌داد: توقف واردات علاوه بر اینکه به افزایش قیمت محصول داخل منجر می‌شود، باعث شده تا تجار پاکستانی قیمت‌ها را نه تنها برای صادرات به ایران که برای عرضه در بازار کشور خودشان افزایش دهند.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه قشر پرجمعیتی از مصرف‌کنندگان کشور به دلیل مزیت قیمت، مصرف‌کننده برنج هندی هستند، اظهار کرد: در تأمین نیاز برنج کشور باید همه اقشار دیده شوند و در حالی که جمعیت قابل توجهی از مصرف کنندگان متقاضی برنج هندی هستند، حذف آن از سبد واردات کشور در کوتاه مدت ممکن نیست.

وی توضیح‌داد: در صورت عدم واردات برنج از هند بازار با کسری عرضه روبرو می‌شود و این به معنی تورم تقاضا در بخش دیگر بازار است که به افزایش قیمت منتهی خواهد شد و به قشر بزرگی از خانواده‌های کم‌برخوردار آسیب می‌زند.

ساکت با اشاره به اینکه انجمن واردکنندگان برنج ایران با پیش بینی وضعیت بازار، با ارسال نامه‌های مکرر به مسئولان متولی بازار هشدار داده‌است که پیش از وقوع مشکل چاره‌اندیشی کنند، افزود: متأسفانه این تصمیم به طور ناگهانی و بدون اطلاع‌رسانی قبلی اتخاذ شده است و برای حفظ تعادل در بازار باید تصمیمی عاجل اتخاذ شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به تصمیم منطقی دولت برای واردات برنج در سال جاری اشاره کرد و گفت: در حالی که قریب به ۱۰ سال ممنوعیت فصلی واردات اعمال می‌شد و چهار ماه ابتدایی فصل برداشت که بازار با افزایش عرضه و تعدیل قیمت روبرو است، واردات ممنوع می‌شد، امسال این ممنوعیت حذف شد.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران مطرح کرد: در حالی که این تصمیم موجب می‌شد با خرید برنج از مبادی تولیدی در ابتدای فصل برداشت که قیمت‌ها ارزان‌تر است، قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده کاهش یابد، متأُسفانه این ممنوعیت ناگهانی آن تصمیم منطقی را خنثی و بی‌اثر کرده است.

وی با اشاره به اینکه همه کشورهای تولیدکننده برنج ظرفیت مازاد برای صادرات ندارند، توضیح‌داد: در کشورهایی که تولید و صادرات محدود است، ورود تجار ایرانی و ایجاد تقاضای جدید موجب برهم خوردن نظم بازار می‌شود.

ساکت با بیان اینکه انجمن واردکنندگان برنج ایران به دولت پیشنهاد داده است، به جای هدایت بخش خصوصی به خرید از تولیدکنندگانی چون تایلند، شرکت بازرگانی دولتی برنج ذخیره احتیاط کشور را از این مبادی تهیه کند، مطرح کرد: متأسفانه این شائبه وجود دارد که این محدودیت واردات با هدف ایجاد انحصار برای شرکت بازرگانی دولتی ایجاد شده تا این شرکت موجودی ۳۰۰ هزار تنی برنج خود را با قیمت بالاتری در بازار عرضه کند.

وی در پایان تأکید کرد: امیدواریم مسئؤلان دولت هرچه سریع‌تر در این خصوص تصمیم‌گیری کرده و مانع بروز اختلال در بازار شوند.

منبع: خبر آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   چراواردات برنج راممنوع میکنیدبایدحتمامردم جنجالی بپاکنندتاشما فکری کنیدخدالعنت کندنادانهارا

  • ناشناس ارسالی در

   سلام کشاورزبرنج تولیدکرده رودستش مانده کسی نمیخره صادرات هم اجازه نمیدن دولت هم خریدتضمینی نداره الان هم بدنج نداوشییرودی وفجرهم هم قیمت بدنج هندی هسته پس این همه حمایت ازکشاورزوتولیدکننده داخلی بااین رفتارفقط میتانه یک شوخی باشه

  • محمد ارسالی در

   چرانمیگی کشاورزان هندی بااین رونددرفشارقرارمیگیرندکه گناه داره اون بیچاره ها حالا کشاورزان ما که باافزایش نهاده ها ودستمزدها سردوراهی چکنم گرفتارشده اندآیا زمینها رابفروشند وکشاورزی رارهاکنند یابسوزند وبسازندفکرمیکنم هوای کشاورزان هندی وواردکننده های صدالبته عزیزرا داشته باشیم بهترباشه

  • ناشناس ارسالی در

   جناب نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ؟؟؟ کشاورز ایرانی رو با واردات برنج بیچاره شد. الان که این مطلب رو می نویسم ، بهترین برنج ایرانی طارم هاشمی درجه یک من خریدار نداره ؟؟؟ چرا؟؟؟
   نویسنده: اگه یک جانبه حرف نمی زنی منتشرکن؟؟ لطفا.

  • عبدالله ارسالی در

   هند گاوپرست و تایلند بت‌پرست مشرک اند: جزو اهل کتاب هم نیستند تا لا اقل برنج، غلات، حبوبات و میوه‌اش در بلاد اسلام قابل مصرف باشد. پس بجاش از پاکستان، آرژانتین و امثالهم وارد شود. و السلام

  • یا علی ارسالی در

   برنج ایرانی تو کارخانه های شالیکوبی های مازندران گیلان گرگان پره با تولید هزینه
   های سرسام اور

  • جعفری ارسالی در

   تعجب نکنید به نفع محرومین حرکتی انجام نمیگیرد تاخدای ناکرده برنج ۱۲۰تومنی داخلی روی دست تجار مرفه نماند.

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی