ارسال به دیگران پرینت

واتس اپ و تلگرام

جایگزین خارجی واتس اپ و تلگرام رفع فیلتر می شود؟

اپلیکیشن چینی وی‌چت از زمان کلید خوردن فیلترینگ، در لیست برنامه‌هایی بوده است که بارها در ایران فیلتر و رفع فیلتر شده است. ...

جایگزین خارجی واتس اپ و تلگرام  رفع فیلتر می شود؟

اپلیکیشن چینی وی چت از زمان کلید خوردن فیلترینگ، در لیست برنامه هایی بوده است که بارها در ایران فیلتر و رفع فیلتر شده است.

اما این بار گزارش هایی منتشر شده است که خبر از رفع فیلتر دوباره این پلتفرم روی برخی اپراتورها و خدمات دهندگان اینترنت می دهد. اگر اینچنین باشد و وی چت در دسترس عموم مردم قرار بگیرد می تواند نشانه ای از تصمیمات جدید مقامات ارتباطات کشور باشد. وزارت ارتباطات مدت هاست در پی استفاده از یک پلتفرم خارجی است تا آن را جایگزین واتساپ و تلگرام فیلتر شده کند. حالا رفع فیلتر وی چت شاید نشانه ای از تعامل با چین برای خرید این پلتفرم باشد. به ویژه در شرایطی که چند ماهی است پیام رسان پرکاربر واتساپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام از دسترس خارج شده اند. به گزارش همشهری، وی چت در چین پرطرفدارترین اپلیکیشن چند منظوره است. این پلتفرم که توسط غول فناوری چینی تنسنت ساخته شده است، نخستین بار در سال 2011راه اندازی شد. از این پیام رسان علاوه بر استفاده به عنوان ابزاری برای انتقال پیام، برای پرداخت آنلاین بومی در چین نیز استفاده می شود و در واقع می توان گفت به نوعی کیف پول الکترونیکی است.

البته یکی از اساسی ترین نکات در مورد وی چت این است که از هیچ سیستم رمزگذاری برای تماس ها و پیام ها و اطلاعات کاربران استفاده نمی کند و از این رو گزارش های مختلفی درباره نگرانی کاربران درباره لو رفتن مکالمات و داده هایشان وجود دارد. وی چت نخستین بار در 28آذر سال 92فیلتر شد. کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، در بیانیه ای به دنبال فیلتر این پلتفرم اجتماعی، علت این کار را جمع آوری کلیه اطلاعات موجود در گوشی های کاربران و رصد ارتباطات اعضا و نقض حریم خصوصی آنها عنوان کرده بود. اما محمود واعظی، وزیر ارتباطات وقت کشور، گفت: کمیته تعیین مصادیق مجرمانه و وزارت ارتباطات تنها به عنوان یکی از ۱۲عضو این کمیته، از حق رأی در تصمیم گیری ها برخوردار است. بعدها در دی 96این پیام رسان چینی درپی درخواست آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم رفع فیلتر شد. اما مجددا در سال 1400این پلتفرم فیلتر شد و حالا طبق گزارش کاربران شبکه های اجتماعی گویا دوباره در دسترس قرار گرفته است.

 

 

 

 

منبع : برخط نیوز
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه