ارسال به دیگران پرینت

اسپرم مردان | کاهش کیفیت اسپرم مردان

تاثیر وحشتناک فرش، موکت و لباس پشمی بر کیفیت اسپرم مردان!

تاثیر وحشتناک فرش، موکت و لباس پشمی بر کیفیت اسپرم مردان که نمی‌دانستید.

از کیفیت اسپرم مردها نسبت به ۸۰ سال گذشته، حدود ۵۰ درصد کاسته شده است. محققان با بررسی محیط زندگی افراد، متوجه شدند که عامل آسیب رسان به توانایی باروری مردها در خانه است. آنها دو نوع ماده شیمیایی DEHP و PCB153 که به وفور در خانه یافت می شود، در بدن مردها پیدا کردند که به کیفیت و سلامتی اسپرم آنها صدمه می زند.

استفاده از ماده شیمیایی PCB (بیفنیل پلی کلر شده) که ماده ای سمی و سرطانزاست، از سال ۲۰۰۴ در بریتانیا و اروپا ممنوع شده است اما متاسفانه آن به مدت طولانی در محیط زیست باقی می ماند و البته این ماده در برخی از خوراکی های چرب هم پیدا می شود.

ماده شیمیایی بیس دی اتیل هگزیل فتالات (DEHP) هم در بسیاری از مواد پلاستیکی مانند فرش، موکت، مبلمان، لباس و اسباب بازی ها وجود دارد.

محققان، در آزمایشگاه، اثرات این دو ماده شیمیایی روی اسپرم را بررسی کردند و متوجه شدند این مواد شیمیایی می تواند روی کیفیت اسپرم، اثر منفی بگذارند. در واقع از توانایی حرکت اسپرم ها کم می شود و در عین حال به DNA آنها صدماتی وارد می شود.

این مواد حتی روی هورمون های جنسی زنانه، استروژن، اثر منفی می گذارند و این مساله تولید اسپرم، فرایندی که با هورمون تستوسترون هدایت می شود، را با مشکل مواجه می کند.

این تحقیق، برای اولین بار است که اثر این دو ماده شیمیایی آلوده کننده را در کیفیت اسپرم انسان مورد بررسی قرار می دهد. این مواد باعث افزایش میزان شکست DNA و کاهش توانایی حرکت اسپرم می شوند. معمولا وقتی میزان شکست DNA اسپرم افزایش می یابد، فرد دچار ناباروری می شود.

در بررسی های گذشته به وسیله محققان کالیفرنیا، مشخص شده بود که ماده شیمیایی DEHP که در عطرها و لوسیون ها به کار برده می شود، موجب بلوغ زودرس می شود. بعدها استفاده از این ماده شیمیایی در لوازم آرایشی ممنوع اعلام شد.

محققان معتقدند برای بهبود سلامت جنسی و باروری افراد، محیط زیست را باید از این نوع آلاینده ها پاکسازی کرد.

 

 

منبع: مه شو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی