ارسال به دیگران پرینت

دندان | سفید کردن دندان‌

راهکارهای خانگی و ارزان برای سفید کردن دندان‌ | اینجوری دندونات همیشه برق می‌زنن

یکسری تغییر رنگ داریم که در آن، موادی که باعث تغییر رنگ دندان می شوند به بافت داخلی دندان نفوذ می کنند و موجب تغییر رنگ دندان می گردند.

راهکارهای خانگی و ارزان برای سفید کردن دندان‌ | اینجوری دندونات همیشه برق می‌زنن

یکسری تغییر رنگ داریم که در آن، موادی که باعث تغییر رنگ دندان می شوند به بافت داخلی دندان نفوذ می کنند و موجب تغییر رنگ دندان می گردند.

راهکارهای خانگی و ارزان برای سفید کردن دندان‌

 سرکه سیب

مواد مورد نیاز:

۱/۲ قاشق چای خوری سرکه سیب

یک فنجان آب  

روش استفاده:

سرکه را به آب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. قبل از مسواک زدن دندان ها را با این آب بشویید. این روش را ۲-۳ بار در یک هفته در صبح انجام دهید.

سرکه سیب حاوی اسیدهای خفیف است که می تواند لکه های زرد را از دندان های شما برداشته و با استفاده از آنها دندان های شما را سفید کند.

پوست موز

روش استفاده:

پوست موز را به قطعات کوچک بریزید. یک قطعه را بشویید و در داخل آن بر روی دندان ها مالش دهید. یک دقیقه یا دو بار به آرامی روی دندان هایتان بکشید. دهان خود را با آب شستشو دهید. این کار را یک بار هر روز یا هر روز متناوب انجام دهید تا دندان های سفیدتر داشته باشید.

پوست موز حاوی مواد معدنی مانند منگنز و پتاسیم است که در سفید کردن دندان ها کمک می کند.

جوش شیرین و آب لیمو

مواد مورد نیاز:

۱ قاشق چای خوری جوش شیرین

۱ قاشق چایخوری آب لیمو / لیمو

مسواک

روش استفاده:

جوش شیرین و لیمو را مخلوط کنید. با استفاده از مسواک، این خمیر را روی دندان های خود قرار دهید. بعد از گذشت ۲-۳ دقیقه، دهان خود را با آب بشویید. ابتدا این را دو بار در هفته تکرار کنید و سپس آن را یک بار در ۷-۱۰ روز استفاده کنید.

بی کربنات سدیم، معمولا به عنوان جوش شیرین شناخته شده است، یک عنصر رایج در تقریبا در هر آشپزخانه است. در طبیعت آن به طرز ماهرانه ای ساینده و ریشه کن کردن لکه های سطحی روی دندان ها است. همچنین قلیایی در طبیعت است و باعث کاهش اسیدیته در داخل دهان می شود. آب لیمو به طور طبیعی اسیدی است و به حذف رنگ پوست دندان کمک می کند. این یک عامل ضد عفونی طبیعی است.

احتیاط: اطمینان حاصل کنید که مدت طولانی این مخلوط را روی دندان نگذارید.

روغن نارگیل

مواد مورد نیاز:

روغن نارگیل طبیعی

روش استفاده:

انگشتان دست خود را با روغن نارگیل بر روی دندان خود بکشید. (می توانید از مسواک هم استفاده کنید) یک دقیقه یا دو بار به آرامی روی دندان هایتان بکشید. دهان خود را با آب شستشو دهید. این کار را هر روز صبح انجام دهید.

شما ممکن است این را کمی عجیب و غریب به عنوان روغن نارگیل شناخته شده است که بیشتر برای سلامت پوست و مو مفید است.

اسید لاوریک موجود در روغن نارگیل، باکتری باعث ایجاد پلاک در دندان ها می شود. این نیز در حفظ نفس خود را تازه کمک می کند.

روغن پرتقال

مواد مورد نیاز:

۲-۳ قطره روغن پرتقال

خمیر دندان

مسواک

روش استفاده:

روغن پرتغال را بر روی مسواک خود قرار دهید و بعد خمیر دندان را روی آن قرار دهید. دندانهایتان را به طور معمول بشویید. این را هر روز صبح برای یک یا دو هفته تکرار کنید.

روغن پرتغال از پوست آن تهیه شده است. محتوای مرکبات در سفید کردن دندان ها کمک می کند، در حالیکه روغن پرتغال دارای خواص ضد قارچی است و باعث بهبود سلامتی لثه ها می شود.

روغن کنجد

مواد مورد نیاز:

۱ قاشق غذاخوری روغن کنجد

روش استفاده:

روغن کنجد را در دهان خود به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بکشید.پس از ۲۰ دقیقه، روغن را بیرون بکشید و دهان خود را به طور کامل با آب بشویید.به طول معمول مسواک بزنید.این کار را یک بار در صبح انجام دهید.

نشان داده شده است که کشیدن روغن کنجد بر روی دندان نه فقط لکه های دندان بلکه پلاک دندان را نیز حذف می کند.

زغال چوب

مواد مورد نیاز:

پودر زغال چوب

مسواک

روش استفاده:

مسواک را تمیز کنید و آن را در زغال چوب فرو کنید. دندان های خود را با استفاده از حرکات دایره ای ملایم به مدت دو دقیقه بشویید.دهان خود را با آب کاملا شستشو دهید. از این درمان یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

زغال چوب در جذب ناخالصی ها و سفید کردن دندان ها به طور موثر و سریع می باشد. همچنین زغال چوب برای جلوگیری از حفره ها و حفظ سلامت دندان و لثه مفید است.

نمک و آب لیمو

مواد مورد نیاز:

۱ قاشق چای خوری نمک دریا

۲ قاشق چای خوری آبلیمو

روش استفاده:

آب لیمو و نمک را مخلوط کنید.از این مخلوط به عنوان یک خمیر دندان استفاده کنید.به طور معمول مسواک بزنید.این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

آب لیمو به دلیلی اسیدی بودن، لکه های زرد دندان را از بین میبرد و نمک به عنوان یک لایه ای ملایم عمل می کند و این لکه را که روی دندان ساخته شده اند پاک می کند.

زردچوبه

مواد مورد نیاز:

۱/۸ قاشق چای خوری پودر زردچوبه

مسواک

روش استفاده:

پودر زردچوبه را بر روی مسواک خود بپاشید و به طور معمول مسواک بزنید.برای ۲-۳ دقیقه صبر کنید و سپس دهان خود را کاملا شستشو دهید.بعد از این با خمیر دندان معمولی، مجدد مسواک بزنید.اگر یکبار از این روش استفاده کنید، نتایج خوبی خواهد داشت اما پیشنهاد می شود که هر چند روز یکبار از این روش استفاده کنید.

خواص ساینده خفیف زردچوبه به حذف لکه های عمیق از دندان کمک می کند. همچنین دندان ها و لثه ها را قوی تر می کند و دهان را از میکروب های ناسالم پاکسازی می کند.

نمک اپسوم

نمک اپسوم یا اپسوم سالت (Epsom Salt) که به نام نمک حمام هم شناخته می شود از کریستال های کوچک و بی رنگ تشکیل شده که مانند نمک خوراکی به نظر می رسد اما به جای سدیم کلرید از منیزیم سولفات تشکیل شده است.

مواد مورد نیاز:

نمک اپسوم

آب

مسواک

روش استفاده:

نمک و آب را مخلوط کنید تا آب نمک حل شود.سپس دندان های خود را با این مخلوط بشویید.این روش را ۲-۳ بار در هفته تکرار کنید.

این نمک لایه زرد رنگی که در دندان ها شکل گرفته است، لایه برداری می کند. همچنین این نمک یک ضد باکتری است.

برگ گواوا

مواد مورد نیاز:

۱-۲ برگ گواوا

روش استفاده:

برگ گواوا له کنید تا خمیر شود.خمیر بدست آمده را به دندان های خود بمالید.به مدت یک یا دو دقیقه صبر کنید.سپس دهان خود را بشویید و دندانهایتان را طبق معمول مسواک بزنید.پیشنهاد می شود از این روش هر روز استفاده کنید تا شاهد سفید شدن دندان هایتان باشید.

گواوا (در چابهار به زیتون محلی نیز شناخته می شود.)، برگ گواوا می تواند مورد استفاده برای درمان انواع مسائل دندانی مانند پلاک، عفونت، و تورم لثه. فلاونوئیدها و فنل های آن توسط میکروارگانیسم های مختلف، استرس اکسیداتیو ناشی از دندان ها را حذف می کنند که یکی از دلایل رنگ آمیزی دندان ها است.

پوست پرتقال

مواد مورد نیاز:

پوست پرتقال

روش استفاده:

یک یا دو بار در داخل پوست پرتقال را روی دندان های خود بمالید.دندان هایتان را به طور معمول با خمیر دندان معمولی خود بشویید.پیشنهاد می شود از این روش هر روز استفاده کنید تا بعد از ۱ یا ۲ هفته شاهد سفید شدن دندان هایتان باشید.

محتوای اسیدی از پوست پرتقال دندان ها را سفید می کند و همچنین به عنوان عامل ضد میکروبی عمل می کند.

توت فرنگی

مواد مورد نیاز:

۱ توت فرنگی

۱ قاشق چای خوری نوشابه

روش استفاده:

توت فرنگی را با نوشابه گازدار مخلوط کنید.از مسواک یا انگشت خود برای اعمال مخلوط در دندان هایتان استفاده کنید.به مدت چند دقیقه صبر کنید و سپس دهان خود را بشویید.این می تواند یک بار در هفته انجام شود.

اسیدها، یعنی اسید مالیک و اسید آسکوربیک موجود در توت فرنگی، لکه های دندان را روشن می کنند. با چندبار استفاده از این روش خواهید دید که دندان های شما سفید تر و روشن تر شده اند.

مهدی عباسی، دندانپزشک ترمیمی با بیان اینکه دو سری تغییر رنگ دندانی داریم، اظهارداشت: یکسری عوامل خارجی هستند که بر روی دندان تاثیر می گذارند مانند مواد رنگی که فرد مصرف می کند مثل قهوه- چای و دخانیات که ذرات رنگی موجود در آنها به مرور زمان باعث تغییر رنگ در دندان می شود؛ که برای برطرف کردن تغییر رنگ باید از جرم گیری یا بروساژ استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: یکسری تغییر رنگ داریم که در آن، موادی که باعث تغییر رنگ دندان می شوند به بافت داخلی دندان نفوذ می کنند و موجب تغییر رنگ دندان می گردند. این حالت با جرم گیری بهبود نمی یابد و باید از موادی استفاده کنیم که به داخل دندان نفوذ کند و باعث سفید کردن دندان شود که به آن بلیچینگ می گوییم و مردم عامه به آن سفید کردن دندان می گویند.

عباسی در ادامه گفت: در بعضی موارد ما یک دندان خاص را داریم که تغییر رنگ پیدا کرده است، یعنی آن دندان تحت تاثیر عواملی، عصبش از بین رفته و تغییر رنگ پیدا می کند. این مورد باید بررسی شود. شاید نیاز به درمان ریشه داشته باشد یا ممکن است عفونتی در این ناحیه وجود داشته باشد. معمولا این حالت در دندان های جلویی فرد ایجاد می شود. شاید چند سال قبل تحت تاثیر ضربه قرار گرفته باشد و فرد متوجه آن نشده باشد و به مرور زمان، عصب دندان از بین رفته باشد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که خمیر دندان های سفید کننده به چند صورت عمل می کنند؟، ادامه داد: این نوع خمیر دندان ها به دو صورت عمل می کنند. برخی از آنها مواد ساینده در داخل شان دارند و به علت سایشی که ایجاد می کند دندان ها را سفید می کند که مفید نیست؛ چون مقداری از سطح دندان را دچار سایش می کند.

این دندانپزشک در پایان اظهارداشت: همچنین خمیردندان هایی هستند که داخل آنها ترکیبات سفید کننده دارد. از همان موادی که دندان پزشکان استفاده می کنند. منتهی با غلظت پایین تر. لاک ها و برچسب هایی که برای سفید کردن دندان تهیه شده است روی سطح دندان اثر منفی ندارد. در مورد ماندگاریش تردید است ممکن است سفید بکند؛ اما خیلی زود رنگ دندان به حالت قبلی اش برگردد

منبع : دنیای اقتصاد
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه

    تبلیغات متنی