ارسال به دیگران پرینت

درگیری در عراق | جنبش صدر | درگیری اعضای سرایا السلام با نیروهای امنیتی عراقی

ماجرای درگیری در عراق چیست ؟ | پیام مقتدی صدر در کنفرانس خبری خطاب به حامیانش

رسانه‌های عراقی می‌گویند اعضای شاخه نظامی جریان صدر، با نیروهای امنیتی در مناطق مختلف عراق درگیر شدند.

درگیری اعضای سرایا السلام با نیروهای امنیتی عراقی

رسانه‌های عراقی می‌گویند اعضای شاخه نظامی جریان صدر، با نیروهای امنیتی در مناطق مختلف عراق درگیر شدند.

درگیر شدن اعضای «سرایا السلام» با نیروهای امنیتی عراقی

با افزایش درگیری‌های مسلحانه در عراق و آشوبگری حامیان جریان صدر به رهبری «سید مقتدی صدر»، اکنون از حمله اغتشاشگران به نیروهای امنیتی عراق خبر می‌رسد.

رسانه‌های عراقی درباره درگیری اعضای سرایا السلام با نیروهای امنیتی عراقی بامداد سه‌شنبه گزارش دادند که اعضای گروه «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر، به مرکز فرماندهی پلیس بصره حمله کردند.

به نوشته کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز»، اعضای این گروه همچنین در حال شلیک راکت‌های ضد زره به سمت خودروهای ارتش عراق هستند.

صابرین‌نیوز نیز خبر داد که حامیان جریان صدر با توپخانه‌های ۱۴.۵ میلی‌متری، منطقه سبز را گلوله‌باران کردند.

این رسانه همچنین فیلمی از لحظه شلیک راکت آر.پی.جی توسط اعضای گروه «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر به سمت منطقه سبز در بغداد منتشر کرد.

گفته می‌شود این راکت به نزدیکی مجتع مسکونی القادسیه برخورد کرده است.

رسانه‌های عراقی همچنین با انتشار تصاویری نوشتند که مقرهای متعلق به برخی گروه‌های مقاومت هدف حملات اغتشاشگران و آشوب‌طلبان حامی جریان صدر قرار گرفتند.

سید مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق روز دوشنبه مدعی شد که از تمامی فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند. در پی صدور بیانیه وی آشوبگران حامی جریان صدر در منطقه سبز به برخی ساختمان‌های دولتی کرده‌اند.

حامیان جریان صدر نیز در منطقه سبز در دسته‌های پراکنده در خیابان‌های مختلف این منطقه به راه افتاده و برخی در حمایت از مقتدی صدر شعار می‌دهند و برخی نیز تلاش دارند وارد ساختمان‌های دولتی و حاکمیتی شوند. بر روی پل «المعلق» نیز نیروهای ویژه مستقر شده‌اند تا مانع ورود دیگر حامیان صدر به منطقه سبز شوند، همزمان تمامی درهای منطقه سبز نیز بسته شده و تعداد زیادی از نیروهای امنیتی مقابل آن‌ها مستقر شده‌اند.

جریان صدر عراق از بیش از یک ماه گذشته به دلیل اختلافات سیاسی، طرفدارانش را به تظاهرات وا داشته و آنان با اشغال ساختمان پارلمان روند سیاسی کشور را تعطیل و تشکیل دولت جدید را به تاخیر انداخته‌‌اند. به گفته کارشناسان امید می‌رود تا با کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی، به مرور بساط چنین تجمعات و آشوبگری‌ها نیز برچیده شود.

مقتدی صدر در کنفرانس خبری خطاب به حامیانش درباره درگیری اعضای سرایا السلام با نیروهای امنیتی عراقی: پارلمان را تخلیه کنید

مقتدی صدر در کنفرانس خبری خطاب به حامیانش: پارلمان را تخلیه کنید

 

 به نقل از الجزیره، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در این کنفرانس گفت که از تحولات عراق بسیار ناراحت است و از منتقدان این وضعیت است، چنانکه از انقلاب تشرین نیز انتقاد کرده بود: "انقلابی که با خشونت باشد انقلاب نیست. مردم عراق اولین و آخرین کسانی هستند که از این وضعیت متضرر می‌شوند."

وی گفت: در این درگیری هم قاتل و هم مقتول هردو گناهکار هستند. عراق پس از آن که اسیر فساد بود اکنون اسیر خشونت و فساد است. امیدوارم که این اعتراضات مسالمت آمیز و با قلوبی سرشار از عشق به وطن باشد.

وی از نیروهای امنیتی و حشد شعبی و فرماندهی نیروهای مسلح هم بابت بی طرفی در این درگیری‌ها و کمک به حفظ امنیت تشکر کرد.

صدر در این کنفرانس خبری از حامیان خود و جنبش صدر خواست تا ظرف 60 دقیقه ساختمان پارلمان را خالی کنند و تهدید کرد اگر ظرف یک ساعت حامیان وی از خیابان‌ها عقب نشینی نکنند از آنها اعلام برائت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه ریختن خون شهروندان عراقی حرام است، به شدت از عناصر جنبش صدر انتقاد کرده و گفت حشد شعبی هیچ ارتباطی با آنچه رخ داده ندارد.

صدر افزود صرف نظر از اینکه چه کسی این فتنه را آغاز کرده، من از مردم عراق بابت اتفاقاتی که افتاده است، عذرخواهی می‌کنم.

وی همچنین به موضوع استعفایش از عرصه سیاست اشاره کرده و گفت این تصمیم او نهایی است.

صدر روز دوشنبه اعلام کرد که برای همیشه از سیاست خداحافظی می‌کند.

منابع : ایسنا و فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • روح اله دولاح ارسالی در

   با سلام و عرض ادب خدمت رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای عزیز فرمانده دلها حوادث کنونی عراق ناشی از نبودن یک رهبری بصیر و آگاه به مسائل است که ما ملت جمهوری اسلامی ایران داریم و خوب اونم داریم ما ملت جمهوری اسلامی با صدای بلند شعار میدیم رهسپاریم با ولایت تا شهادت و ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند

  • میرغلامعلی خشکنابی ارسالی در

   با سلام

  • ناشناس ارسالی در

   مقتداصدرموزیانه درعراق آشوب برپاکرده ومعلومه ازکدام کشورخارجی حمایت میشودونیروهای حشدالشعبی موزیانه اعلام بی طرفی میکنندوبه نوعی ازنیروهای مقتداصدرحمایت میکنندمشخص است چه فتنه ای درپشت مسائل عراق وجوددارد...

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی