ارسال به دیگران پرینت

قطب شمال | آمریکا | سفیر آمریکا در قطب شمال

آمریکا قطب جنوب را به رسمیت شناخت

آمریکا اعلام کرد که همزمان با افزایش حضور روسیه و چین در آب‌های قطب شمال، برای نخستین بار در این منطقه سفیر سیار منصوب می‌کند.

آمریکا برای نخستین بار در قطب شمال سفیر تعیین می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور با هدف رسیدگی به امور کشورهای شمالگان و گروه‌های بومی و سایر شرکای خود در این مناطق، به‌زودی برای قطب شمال سفیر سیار منصوب خواهد کرد.

«ودانت پاتل»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این موضوع گفت: قطب شمال منطقه‌ای صلح‌طلب، باثبات، غنی و با تمایلات تعاملی بوده و از لحاظ راهبردی، برای آمریکا بسیار حائز اهمیت است.

برخلاف سفیر ثابت که کارش معمولاً به یک کشور یا سفارت، محدود می‌شود، سفیر سیار می‌تواند در چند کشور همسایه، یا یک منطقه فعالیت کند یا در سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان ملل متحد یا اتحادیه اروپا، دارای کرسی باشد.

به نوشته گاردین، افزایش سطح هشدارها در این منطقه که در مقایسه با سایر مناطق بسیار بالاتر است، احتمال تردد کشتی‌های تجاری و نظامی را از این گذرگاه آبی تشدید کرده است. روسیه با استقرار زیردریایی و جنگنده، حضور خود را در قطب شمال افزایش داده و این در حالی است که احداث ایستگاه‌های تحقیقاتی توسط چین، به نوعی مقدمه‌ای است بر حضور گسترده‌تر پکن در این منطقه.

اوایل سال جاری و در پی آغاز ریاست دوره‌ای روسیه در شورای شمالگان (متشکل از کانادا، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، روسیه، سوئد و آمریکا)، هفت کشور از هشت کشور عضو، مشارکت خود را با این شورا به حالت تعلیق درآوردند.

اقدام آمریکا برای تعیین سفیر سیار در قطب شمال پس از آن مطرح شده است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز جمعه با استقبال از سرمایه‌گذاری‌های کانادا در سامانه‌های پدافندی آمریکای شمالی گفته بود: توانمندی‌های روسیه و چین در قطب شمال، چالشی راهبردی برای ناتو به شمار می‌رود.

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • هانریش ارسالی در

   پس بلاخره با آگاهی اگارتا صلح کردن...احمق های ریپتایل

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی