ارسال به دیگران پرینت

قند خون | علائم قند خون

هفت علامت بارز در پا که نشان می‌دهد قند خون شما بالاست

دیابت یک بیماری مزمن است که بر نحوه پردازش و استفاده بدن از گلوکز غذایی که می‌خورید تأثیر می‌گذارد. این بیماری یا زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا زمانی که بدن نتواند به طور موثر از انسولین تولید شده استفاده کند.

هفت علامت بارز در پا که نشان می‌دهد قند خون شما بالاست 

دیابت یک بیماری مزمن است که بر نحوه پردازش و استفاده بدن از گلوکز غذایی که می‌خورید تأثیر می‌گذارد. این بیماری یا زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا زمانی که بدن نتواند به طور موثر از انسولین تولید شده استفاده کند. 

انواع مختلف دیابت از جمله دیابت نوع یک، دیابت نوع 2، پیش‌دیابت و دیابت بارداری می‌تواند بر بدن تأثیر بگذارد. با این حال، همه آنها مشکل مشترکی دارند و آن گلوکز بیش از حد در جریان خون است. با این حال، دیابت می‌تواند دو مشکل در پا ایجاد کند که عبارتند از نوروپاتی دیابتی و بیماری عروق محیطی. 

در نوروپاتی دیابتی، دیابت کنترل نشده می‌تواند بر اعصاب شما تأثیر بگذارد و به آنها آسیب برساند، در حالی که بیماری عروق محیطی بر جریان خون تأثیر می‌گذارد و منجر به علائم متعددی می‌شود که در خود پا ایجاد می‌گرددد. برخی از علائم دیابت که در پا باید مورد توجه قرار گیرد به شرح زیر است: 

1-درد، گزگز و بی‌حسی در پاها 

نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که می‌تواند در افراد مبتلا به دیابت رخ دهد. نوروپاتی دیابتی اغلب به اعصاب پاها آسیب می‌رساند، به همین دلیل علائم شامل درد و بی حسی در پاها و دست‌ها می‌شود. علاوه بر این، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم گوارش، دستگاه ادراری، عروق خونی و قلب شود. در حالی که برخی از افراد فقط از علائم خفیف رنج می‌برند، افرادی هم هستند که علائم آنها می‌تواند بسیار دردناک و آزاردهنده باشد. 

2- زخم پا 

به طور کلی، زخم پا با شکستگی در پوست یا زخم عمیق مشخص می‌شود. زخم پای دیابتی یک زخم باز است که تقریباً در 15 درصد از بیماران مبتلا به دیابت شایع است و عمدتاً در پایین پا دیده می‌شود. در موارد خفیف، زخم پا می‌تواند باعث ساییدگی پوست شود، اما در موارد شدید ممکن است منجر به قطع عضو شود.  

3- پای ورزشکار 

آسیب عصبی ناشی از دیابت نیز می‌تواند شانس ابتلا به عوارض پا از جمله پای ورزشکار را افزایش دهد. پای ورزشکار یک عفونت قارچی است که منجر به خارش، قرمزی و ترک خوردن می‌شود. این عارضه می‌تواند یک یا هر دو پا را درگیر کند و احتمالاً به داروهایی نیاز دارد که قارچ عامل عفونت را از بین ببرد. 

4- میخچه یا پینه 

دیابت همچنین می‌تواند باعث ایجاد میخچه و پینه شود. میخچه تجمعی از پوست سخت در نزدیکی ناحیه استخوانی انگشتان پا یا بین انگشتان پا است و تجمع پوست سخت در قسمت زیرین پا است. پینه‌ معمولاً به‌ دلیل استفاده از کفش‌های نامناسب یا به دلیل مشکلات پوستی ایجاد می‌شوند، در حالی که میخچه‌ نتیجه فشار کفش‌هایی هستند که به انگشتان پا ساییده می‌شوند یا باعث اصطکاک بین انگشتان پا می‌شوند. 

5- عفونت قارچی ناخن 

افراد مبتلا به دیابت نیز در معرض افزایش خطر ابتلا به عفونت قارچی به نام اونیکومیکوزیس هستند که معمولاً ناخن‌های پا را درگیر می‌کند. این امر منجر به تغییر رنگ (قهوه ای مایل به زرد یا کدر)، ضخیم شدن و شکنندگی می‌شود. در حالی که در برخی موارد ناخن آسیب‌دیده می‌تواند خود را از سایر ناخن‌ها جدا کند، در موارد دیگر ناخن ممکن است خرد شود. عفونت قارچی در ناخن نیز می‌تواند بر اثر آسیب ایجاد شود. 

6- قانقاریا 

از آنجایی که دیابت بر رگ‌های خونی که خون و اکسیژن انگشتان دست و پا را تامین می‌کنند تاثیر می‌گذارد، می‌تواند منجر به قانقاریا شود. قانقاریا زمانی رخ می‌دهد که جریان خون قطع شود و بافت از بین برود. این مسئله حتی ممکن است احتمال قطع عضو را افزایش دهد. 

7- بدشکلی پا 

با توجه به اینکه دیابت می‌تواند باعث آسیب عصبی شود، همچنین می‌تواند ماهیچه‌های پا را ضعیف کند و منجر به بروز مشکلاتی مانند انگشت چکشی، پنجه‌ای، سرهای برجسته متاتارس و پس‌کاووس شود، که قوس بلندی است که حتی با قرار دادن آن نیز فرو نمی‌نشیند حتی اگر روی آن وزنه سنگینی بگذارید. 

با توجه کردن به شکل پای خود می‌توانید خود را از خطر ابتلا به دیابت نجات دهید و با درمان به موقع و مراجعه به پزشک این بیماری را کنترل کنید. 

(استفاده از مطالب اختصاصی 55آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است.)

منبع: ۵۵ آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی