ارسال به دیگران پرینت

بازنشستگان | حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان | بازنشستگان تامین اجتماعی

دو سناریو برای افزایش حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان چه تغییری می‌کند؟

درحالی که حقوق و دستمزد کارگران شاغل و بازنشسته تیر در مرحله پرداخت قرار دارد، رئیس مجلس شورای اسلامی مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان و دستمزد کارگران را مغایر با قانون دانست. تاثیر این اتفاق بر درآمد کارگران و بازنشستگان چیست؟

محمدباقر قالیباف چهارشنبه، بیست و نهم تیر، در نامه‌ای ابطال دو مصوبه هیات دولت را اعلام کرد. این مکاتبه به معنی اعلان نظر رسمی مجلس، درباره مصوباتی است که دولت ماه گذشته درباره افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران شاغل و بازنشسته داشت.

در روزهای پایانی تیر و درست درحالی که کارگران شاغل و بازنشسته در صف‌هایی جداگانه منتظر دریافت حقوق و دستمزد خود هستند، این نامه‌نگاری چه تاثیری بر درآمد خانوارهای مزدبگیر دارد؟

برای پاسخ این پرسش باید یک به یک موضوعات مطرح شده در این دو نامه را به همراه سبب نگارش آنها جداگانه بررسی کرد. در این صورت، معلوم شود که هرکدام به تنهایی چه آثاری را به دنبال دارند.

افزایش حقوق بازنشستگان چه تغییری می‌کند؟

یکی از مصوباتی که خبر ابطال آن در نامه امروز قالیباف به رئیسی آمد، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود. در متن این نامه به استناد ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، مصوبه مورد نظر مغایر با قانون تشخیص داده شد.

در مصوبه مورد اشاره که در ماه‌های گذشته منشاء اختلاف میان گروهی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با هیات دولت شد، مستمری بازنشستگان غیر حداقل بگیر به میزان ۱۰ درصد افزایش یافت.

 

این درحالی بود که پیش از این قرار بود دریافتی این کارگران به میزان ۳۸ درصد افزایش یابد.

به دلیل ناتوانی دولت در حل این اختلاف و جلب نظر بازنشستگان معترض، در روزهای منتهی به پایان خرداد، هیات تطبیق مقررات مجلس به موضوع ورود پیدا کرد. این هیات، بعد از برگزاری دو جلسه، نظر قطعی خود را در خصوص غیرقانونی بودن، مصوبه دولت اعلام کرد.

به دلیل آنکه دولت، نظر شخص رئیس مجلس را نظر رسمی مجلس درباره مغایرت یا مطابقت مصوبات هیات دولت می‌دانست، در نهایت برای امروز این موضوع از سوی قالیباف به رئیسی ابلاغ شد.

در نتیجه این ابلاغ باید در انتظار تغییر مجدد و افزایش احتمالی حقوق کارگران بازنشسته بود. به صورت مشخص افزایش مستمری بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر، اتفاقی است که از حالا به بعد رخ می‌دهد.

هم اکنون مستمری بازنشستگی تیر سازمان تامین اجتماعی در حال پرداخت شدن است. این پرداخت برمبنای افزایشی بود که دولت تعیین کرده بود. اما بازنشستگان نسبت به آن معترض بودند. انتظار می‌رود که حداقل از ماه مرداد مبنای این افزایش تغییر کند و تسویه حساب مابه‌التفاوت این افزایش نیز از ابتدای سال انجام شود.

دو سناریو برای افزایش حقوق بازنشستگان

یکی از سناریوهایی که ممکن است درباره افزایش حقوق بازنشستگان اتفاق بیفتد، همان افزایش ۳۸ درصدی است. این مبلغ همانی است که هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برای کارگران بازنشسته میانه و بیش از میانه‌بگیر درنظر گرفته بود. اما دولت آن را به ۱۰ درصد تقلیل داد.

سناریو بعدی، تصمیم‌گیری مجدد هیات دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان معترض است. اینکه دولت پیشنهاد افزایش ۳۸ درصدی را تصویب کند و یا اینکه عدد دیگری را مبنای افزایش قرار دارد، بستگی به برگزاری این جلسه احتمالی دارد.

هرچه باشد با توجه به سابقه دولت بعید است این بار عددی بیش از ۳۸ درصد برای افزایش مستمری بازنشستگان سایر سطوح تعیین شود. همین باعث می‌شود تا بازنشستگان با نگران باشند از اینکه مبادا این بار هم دولت عددی کمتر از عدد پیشنهادی قبلی برای آنها درنظر بگیرد.

دستمزد کارگران چه تغییری خواهد کرد؟

بخش دوم نامه امروز رئیس مجلس به رئیس جمهور به دستمزد کارگران شاغل ارتباط داشت. برای سال ۱۴۰۱ حق مسکن کارگری که محل تعیین آن شورای عالی کار است ماهانه ۶۵۰ هزار تومان شد اما در زمان ابلاغ مصوبه آن دولت آن را به ۵۵۰ هزار تومان کاهش داد.

هرچند از بعد این اتفاق گروه‌هایی از کارگران پیش قدم شدند و برای ابطال این مصوبه در دیوان عدالت اداری اقامه دعوی کردند. اما در نهایت کسی انتظار نداشت که هیات تطبیق مقررات مجلس در این خصوص نیز اعلام نظر کند.

در واقع بخش غافلگیر کننده این نامه مغایر دانستن رقم اعلامی دولت با مصوبه شورای عالی کار است. در این خصوص، قالیباف در نامه خود به رئیسی یادآور شده است که طبق قانون، هیات دولت موظف است هرآنچه که در جلسه شورای عالی کار به عنوان حق مسکن مقرر شده است را برای اجرا ابلاغ کند.

دستمزد کارگران چقدر زیاد می‌شود؟

همانطور که گفته شده برای سال ۱۴۰۱ قرار بود حق مسکن کارگری ۶۵۰ هزار تومان شود اما دولت مبلغ آن را به ۵۵۰ هزار تومان کاهش داد.

در حال حاضر، دستمزد اغلب کارگران شاغل برمبنای نرخ اعلامی دولت درحال پرداخت است. انتظار می‌رود که از ماه آینده حق مسکن کارگری به همان نرخ تعیین شده در شورای عالی کار بازگردد.

این درحالی است که ماه گذشته بعد از ابلاغ رقم ۵۵۰ هزار میلیارد تومان حق مسکن، عموم کارفرمایانی که اقدام به پرداخت حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی کرده بودند، اقدام به کسر مبالغ اضافی پرداخت شده از دستمزد کارگران خود کردند.

این اتفاق به معنی آن است که در صورت ۶۵۰ هزار تومانی شدن حق مسکن کارگری، عموم کارگران بابت چهار ماه سپری شده از سال ۱۴۰۱ مبلغ ۴۰۰ هزار تومان از کارفرمایان خود طلبکار می‌شوند (ماهانه ۱۰۰ هزار تومان).

 

منبع: تجارت‌نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • A.A ارسالی در

   باسلام دولت را اقای مخبر وآقای کاظمی تبدیل یک بقالی تشبیه کردند که هرچه از شورای کار ویا سازمان‌های دیگر تصویب می‌شود چانه زنی میکنند با این کار ها خیال می‌کنند می‌توانند مملکت داری میکنند عزیز من هیچ کس راضی به افزایش حقوق نیست شما تورم کنترل کنید یه سال قبل که خودتان اعلام کردید ۴۶ درصد تورم است برگردانید هیچ کس راضی به این افزایش نیست اعلان با ۳۰۰ تومان شما تورم بالای صد درصد است مگر با چانه زنی روی دستمزد میشه کار انجام داد همه کار ول کردین چسبیدین به حقوق بگیر بی چاره ،ماست ۹۰۰ گرمی که پارسال ۵ر۵ بود شده ۲۰ تومان گوشت صد تومانی شده ۲۰۰ تومان ومرغ همین طور .......تورا خدا اقای رییسی فکری به حال مردم بکنید مردم دیگه نا ندارند.

   • ناشناس ارسالی در

    بازنشسته مگر فقط تامین اجتماعی بازنشسته دارد بقیه جی

  • بازنشسته ج ارسالی در

   لطفاً دست ازسناریو سازی بردارید فقط ۳۸درصذ ولاغیر

  • ناشناس ارسالی در

   ۳۸درصد مال قبل ازگرونیها بود الان باید ۵۰ درصد اضافه کنند

  • حبیب ارسالی در

   آیا در این دولت آنقدر .افراد بی سواد و بی تجربه هستند که نمیدونند مصوبه اشان خلاف قانونه تا وقتی مجلس بهشون اعلام میکنه آنهم استنکاف میکنند شاید از کشاندن ریش سفیدان و پدر بزرگان که مظهر احترام هستند به کف خیابان جهت احقاق حقشان هدف دیگری داشتند چرا کسی ریشه یابی نمیکند چرا عقلای نظام رسیدگی نمی کنند و دولت را به ریل تدبیر و تعقل باز نمی گردانند

  • ناشناس ارسالی در

   سلام بازنشستگان کشوری و لشگری چه میشود

   • موسی ارسالی در

    چرا بازنشستگان لشکری و کشوری رو فراموش کردید؟!

  • محمود آذری ارسالی در

   دولت باید هضم کند که مجلس در راس امور است

  • سعید ارسالی در

   بازنشستگان کشوری راهم دریابید.وهمچنین لشکری وهمه بازنشستگان دیگرصندوقهارا

  • ناشناس ارسالی در

   دولت بعد از چهار ماە زجر دادن و آزار بازنشستەهایی کە از جیب خودشان حقوق میگیرند نمیتواند کمتر از 38 درصد تصویب کند این را باید بفهمند و توی گوششون فرو کنند ما ساکت نمیشویم تا حقمون را بگیریم. از بودجە مملکت نمییریم از پس انداز خودمونە

  • ن ارسالی در

   لطفا پیگیری کنید اتوبوس های شرکت واحد را زیادکنند ازدحام جمعیت در اتوبوس زیاده ، مستضعفین از اتوبوس استفاده می کنند در دوران وآقای قالیباف خیلی خوب بود ، درود بر قالیباف

  • ناشناس ارسالی در

   فقط و فقط
   اجرای مصوبه شورایعالی کار در خصوص حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی باید اجرا گردد
   ۳۸درصد + مبلغ ۵۱۵ هزار تومان

   متناسب سازی ۲۵ درصد باقی مانده سال ۱۴۰۰ + متناسب سازی سال ۱۴۰۱ باید همزمان با اضافه حقوق انجام شود٪

  • مسعود ارسالی در

   چرا میگید ناتوانی دولت ، این مشکلیه که باعث و بانیش خود دولت بیسواد بوده که قانون رو نقض کرده پس ناتوانی دولت نبوده بلکه سنگ اندازی علنی و قانون شکنی واضح دولت بود و نه چیز دیگه ای !!!

  • علی ارسالی در

   دولت فقط میخاد چوب لای چرخ بازنشستگان بیندازد.

  • سروش هاشمی ارسالی در

   دست رو شده تامین اجتماعی ودولت ومجلس هر سه هماهنگی دقیق انجام میشه یعنی
   چرا هیچ وقت زمان حتی یک بار به نفع بازنشسته شده ها نیست چرا یک بار قبل از واریز کردن نشده بازم میخوان از لحظه ها استفاده کنند

  • ناشناس ارسالی در

   آقای رئیسی نه خودت سواد داری و نه آدم باسوادی تو کابینه که با تخصص بتونه مشکلات را کم کنه جای یه سری آدم بی سواد و درعین حال بی‌شعور و دلال و نفوذی چندتا آدم لایق و متخصص را بیار سر کار تا مشکل مردم را کم کنند از امثال مخبر و خاندوزی و کاظمی و..... آبی گرم نمیشه . اگه نمی تونی آنقدر وجود داشته باش برو کنار

  • ناشناس ارسالی در

   میرهاشم موسوی مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی
   پسر بچه ی کم سن و سال و بیسواد و بی تجربه ای هست
   که به جای طرفداری از بازنشستگان
   بر عکس طرف دولت رو میگیره

   به این خاطر صدرصد باید استعفا بدهد و برود

  • بازنشسته ارسالی در

   اکنون که مجلس طی ابلاغ ابطال مصوبه دولت ثابت شده که تمرد از قانون هزینه دارد و دولت نیز باید بفهمد با مردم نمی شود لجبازی کرد آزاد سازی قیمت ها را انجام داد و با گرانی افسارگسیخته 4 ماه خانواده های بازنشستگان را زجر و توهین و تحقیر کرد اکنون باید ضمن عذرخواهی سریعا مصوبه شورای عالی کار را جهت اجرا ابلاغ کند اگر بفهمد علاوه بر آن وجهه ای برای دولت در بین مردم از بین رفت..

  • ناشناس ارسالی در

   چرا اینقدر اخبار شما عقبه..‌

   معاون اول رئیس جمهور،مصوبه شورای عالی کار را به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ کرد..

  • حسين از اهواز ارسالی در

   جناب آقای قالیباف ترا به خدا خودت بیا کاری بکن که دولت هیچه

  • ناشناس ارسالی در

   38درصد 515هزار تومان ومتناسب سازی هر چه زودتر انجام شود

  • یک‌ بازنشسته بدبخت کشوری ارسالی در

   چرا همش بحث بازنشسته تامین اجتماعی میشه و حرفی از بازنشسته کشوری نیست؟بازنشستگان صندوق کشوری کجا خوابند چرا در مورد ما اصلا صحبتی نیست.درحال حاضر حقوق ما از بازنشستگان تامین اجتماعی خیلی کم‌تر است ولی در موردافزایش حقوق ،هیچ صحبتی از ما نیست؟

  • محمد ارسالی در

   چرا دولتیها چشم تنگ هستن چرا همهشان چشم وجدشان دارد می ترکد

  • ناشناس ارسالی در

   باید رید تو این دولت دزد

  • ناشناس ارسالی در

   دشمنان این مرزوبوم در کمینگاه منتظرند تفرقه زیاد شده باید مراقب باشیم گول دشمن را نخوریم

   • ناشناس ارسالی در

    برو بابا ما تو مملکت خودمون پر از دشمن داریم گول چی رو نخوریم فعلا که دارن خوب حقمون رو میخورن شما هم یه ادم خل هستی

  • ناشناس ارسالی در

   خفه بابا

  • سعید علی بیگی ارسالی در

   رئیس تامین اجتماعی با این حرفهای از روی شکم وعده به عاقبت عبدالملکی دچار نشی بازنشسته ها اراده کنن تو ۲تا گردهمایی برداشتن وکنار گذاشتن تو از وزیر خلع شده سهل و آسانترمیباشدحواست وجمع کن بچه

  • ناشناس ارسالی در

   درود برقالیباف مردانقلابی

  • کیومرث اسمعیلی ارسالی در

   باعرض سلام وادب خدمت بازنشستگان محترم. همکاران گرامی از این که عبدالملکی یک اشتباهی کرده بود و آقایان مخبر میرکاظمی اداره را بابقالی محله مقایسه کردند گناه رئیسی چیه لطفأ مدارا کنید.این بیچاره سواد آنچنانی ندارد که ازحساب و کتاب افزایش سالانه طبق بیمه پردازی سردربیارد کارشناسان محترم زیرمجموعه باید ایشان راقانع می‌کردند که نکردند که درمیان مردم خرابش کنند حالا تایم اقای رئیسی که ازکارشناسان توضیح بخواهد چرا بموقع اقای ریئسی راروشن نکردند درمورد تعدادی مردم مظلوم کشور ظلم و ستم می‌شده منتظر لطفأ منتظر باشیم ببینیم اقای ریئسی دراین مورد چه عکس‌العملی نشان می‌دهد

  • حسن ارسالی در

   بایدافزایش سایرسطوح بازنشستگان بصورت پلکانی افزایش نماید
   چون سایرسطوحی که ازحداقل حقوق صدریال هم که بیشتربود ۵۷.۴درصدشامل حالشان نشدواین گروه همیشه ازافزایشات واقعی بی بهره بودند

  • ناشناس ارسالی در

   سلام ودرود. لطفا بازنشستگان کشوری راهم دریابید. به خدا ما هم مشکل داریم. لیسانس 40 سال پیش دانشگاه تهران با کلی تالیف کتاب و31 سال خدمت الان دریافتی زیر 9 م ت دارم. برادرم که بازنشسته است ودیپلم دارد وبازنشسته حقوقش بیشتر منه. متشکرم

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه