ارسال به دیگران پرینت

وام مسکن | هزینه وام مسکن | افزایش قیمت وام مسکن

سکوت یک ماهه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن | هزینه وام مسکن به کجا رسید ؟

آخرین اطلاع از وضعیت قیمت اوراق تسه در بازار به روز 31 خرداد ماه برمی گردد. در این روز نرخ سود واقعی وام مسکن به 26 درصد رسید و با این نرخ بازار خاتمه پیدا کرد. این در حالی است که 25 روز است از تغییر قیمت ها و معاملات در این بازار اطلاعی در دست نیست.

بی خبری 25 روزه از هزینه وام مسکن به کجا رسید ؟

قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در سکوت یک ماهه رفته است. بانک مسکن به منظور اعطای وام مسکن به متقاضیان بازار خرید و فروش اوراق تسه را راه اندازی کرده است.

در این بازار مشتریان می توانند اوراق از بانک مسکن خریداری کرده و با تکیه بر اوراق خریداری شده از سوی بانک مسکن وام جهت خرید خانه دریافت کنند.

این اوراق یک قیمت دارد و یک اعتبار. قیمت آن به صورت روزانه در بازار با توجه به خرید و فروش اوراق و تغیرات عرضه و تقاضا تعیین می شود و اعتبارد آن برابر با 500 هزار تومان است. مشتریان نیز با توجه به تعداد واعتبار اوراق خریداری شده از بانک مسکن وام اخذ می کنند.

سقف این رقم برای مجرد ها برابر با 240 میلیون تومان و برای متاهلین معادل با 480 میلیون تومان تعیین شده است.

قیمت به روز نشده اوراق تسه در 25 روز اخیر

پایگاه خبری بانک مسکن به صورت روزانه اطلاع دقیقی را از وضعیت تعداد معاملات و قیمت اوراق تسه تا روز 31 خرداد منتشر می کرد. در این روز قیمت اوراق در یک روند صعودی به 127 هزار تومان رسیده و نرخ سود واقعی را ترقی داده بود.

افزایش هزینه وام مسکن در این بازار به نوعی علامتی از رشد هزینه اخذوام در این بازار است.

ثبت 127 هزار تومانی قیمت مسکن در روز آخر خرداد ماه بطور متوسط این هزینه را برای مجردین در صورت تهیه اوراق برای اخذ سقف وام، به 71 میلیون و 400 هزار تومان رسانید.

این در حالی است که این قیمت برای متاهلین برابر با 122 میلیون و 360 هزار تومان ثبت شده بود.

در نهایت با توجه به آن که هزینه ای در ابتدا برای دریافت وام پرداخت می شود نرخ سود وام به 26 درصد ارتقا پیدا کرده بود.

از روز اول تیر ماه تاکنون اما در سایت بانک مسکن دیگر رقمی از وضعیت معاملات به ثبت نرسید.

این در حالی بود که رصد معاملات فرابورس نشان می داد هزینه برخی سررسید های اوراق در برخی روزها به کانال 140 هزار تومان نیز رسیده است.

از آنجا که رصد وضعیت معاملات این بازار از جهت بررسی بازار مسکن می تواند حائز اهمیت باشد خوب است بانک مسکن مشکل پیش آمده در این بازار را مرتفع ساخته و این بخش را به حالت قبل خود بازگشت دهد.

 

منبع: اکو ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    مولفان

    دیدگاه

    توسعه