ارسال به دیگران پرینت

مراسم ختم | نواختن گیتار در مراسم ختم | مراسم ختم لاکچری

مراسم ختم یا کنسرت؟ | عجیب‌ترین مراسم ختمی که دیده‌اید

ویدیویی از پخش یک کنسرت در مراسم ختم اینستاگرام را ترکاند.

ویدیویی از پخش یک کنسرت در مراسم ختم اینستاگرام را ترکاند.

خدا آن روز را نیاورد که عزیزی را از دست بدهید، اما در این مواقع برپایی مجالس ختم و بزرگداشت از همان مراسم تشییع، رسم پسندیده و سفارش شده‌ای از سوی اهل بیت(ع) است که برای غفران گناهان میت و تسلی دل صاحبان عزا برگزار می‌شود؛ مجالسی که همواره در گذشته برای آن بود تا ذکر و نام خدا در آن مطرح شود و یادآور واقعه حتمی مرگ برای زندگان باشد.

مراسم ختم | نواختن گیتار در مراسم ختم

نصب بنر عجیب در بهشت زهرا جنجالی شد | اقدام عجیب باکلاس های لاکچری در مراسم ختم + ویدئو و تصاویر

این روزها در مجالس ختم و ترحیم، دف می‌زنند و گیتار می‌نوازند که این مجالس لاکچری، میلیون‌ها تومان برای صاحبان عزا خرج برمی‌دارد تا یک مجلس ختم باکلاس برای مرده‌شان برگزار کرده باشند!

 
نصب بنر عجیب در بهشت زهرا جنجالی شد | اقدام عجیب باکلاس های لاکچری در مراسم ختم + ویدئو و تصاویر
 

 امیرحسین کسائی: خدا آن روز را نیاورد که عزیزی را از دست بدهید، اما در این مواقع برپایی مجالس ختم و بزرگداشت از همان مراسم تشییع، رسم پسندیده و سفارش شده‌ای از سوی اهل بیت(ع) است که برای غفران گناهان میت و تسلی دل صاحبان عزا برگزار می‌شود؛ مجالسی که همواره در گذشته برای آن بود تا ذکر و نام خدا در آن مطرح شود و یادآور واقعه حتمی مرگ برای زندگان باشد.


 

بدعت غلطی که این روزها در حال باب شدن و رونق گرفتن است، نواختن دف، ساز، نی و پیانو در مجالس ترحیم و بزرگداشت اموات است. بدعتی که تماماً ناشی از چشم‌ و هم‌چشمی و تصور لاکچری بودن مجلس مردگان است و هیچ ثمره و فایده‌ای هم برای میت بیچاره ندارد. در مجالس ختم و بالای سر قبر میت این روزها به جای بردن نام خدا و اهل بیت(ع) و ذکر مصیبت آل الله ـ که سفارش امام رضا(ع) است ـ خواندن آهنگ‌های «عجب رسمیه»، «چرا رفتی»، «من مانده‌ام تنهای تنها» و... رسم شده است؛ اتفاقی که این روزها با فروکش کردن بیماری کرونا و رونق مجدد برگزاری مراسم‌ها و مجالس عزا و عروسی دوباره شدت گرفته است.

 


مراسم تشییع و خاکسپاری لوون هفتوان، بازیگر ارمنی سینمای ایران

 

غربی‌ها هم بالای سر مرده‌شان ساز نمی‌زنند

برخی از ما شاید تصور کنیم که این رفتارهای منافی با شرع و دین، تحت تاثیر فرهنگ غرب باشد. در حالی که در هیچ مراسمی در غرب شاهد چنین رسوم و برنامه‌هایی در مراسم تدفین یا ترحیم نیستیم. شاید در مراسم هنرمندی قطعه‌ای از او پخش شود، اما موسیقی زدن رواج ندارد. چرا راه دور برویم؟ در همین تهران، آیا ارمنی‌ها میت‌های خود را این طوری دفع می‌کنند؟ این‌ها رسم من درآوردی است که حتی مسیحی‌ها و یهودی‌ها نیز آن‌ها را انجام نمی‌دهند.

یک خواننده که این روزها کلیپ‌ها و ویدیوهایش برای تبلیغ برگزاری مراسم ختم با ساز، نی، دف و پیانو در فضای مجازی خیلی دست به دست شده است و در آن زنان و مردان با ظاهرهای خارج از عرف حضور دارند، می‌گوید: «ما یک گروه کامل هستیم که دف، نی، تار، سه تار، گیتار و پیانو و ... را در مراسم می‌توانیم اجرا کنیم که بسته به فرهنگ شما و میزان مذهبی‌ بودن شما و مهمان‌ها دارد. برخی که اعتقادات مذهبی دارند فقط نی انتخاب می‌کنند، اما برخی دیگر تمام امکانات ما را انتخاب می‌کنند. در تالار، آهنگ‌های «چرا رفتی» و «من مانده‌ام تنهای تنها» را برای شما اجرا می‌کنیم. اگر می‌خواهید هزینه کمتری داشته باشد، می‌توانیم آهنگ را هم در تالار به صورت ضبط شده پخش کنیم که حدود ۴ میلیون تومان می‌شود.»

او می‌گوید: «حتماً باید سیستم خود را به مراسم بیاورم، اما ریسک‌پذیر است و باید باند خودم را بیاورم تا صدای باکیفیت ارائه کنیم. خودم با نوازنده نی حضور پیدا کنم، ۵ میلیون تومان هزینه دارد که سیستم صوت را هم می‌آورم. هر ساز دیگری که اضافه شود، یک میلیون تومان به هزینه اضافه خواهد شد. البته پیانو یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.»

 


خسرو ابراهیمی‌نیا، رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران

استفاده از ساز و دف، خارج از ضوابط برگزاری مراسم ختم است

طبق این گفت‌وگو برگزاری مراسم در تالارها، سالن‌ها و باغات تهران و اطراف پایتخت با این آپشن‌ها سهل‌الوصل‌تر است. موضوعی که خسرو ابراهیمی‌نیا، رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران هم آن را تأیید می‌کند و در این خصوص می‌گوید: «متاسفانه شرایط برگزاری مراسم خارج از تهران و در باغات اطراف تهران از شرایط معمول و خداپسندانه خارج شده و درگیر تجمل‌هایی شده است که شخصاً مخالف آن هستم. ضوابط برگزاری مراسم مشخص است و اصلاً این سازها هیچ جایی در آن ندارد. هر آن چیزی که در چهارچوب قانون قرار نگرفته و بدون مجوز باشد، تخلف است؛ پس اگر فردی در مراسم ختم و حتی عروسی پیانو بیاورد و مجوز نداشته باشد، خلاف است، اما اگر از مراجع و ارگان‌های ذی‌صلاح مجوز داشته باشد، می‌توانند استفاده کنند. دف‌زنی، نواختن پیانو و استفاده از نی در مجالس ختم به نظر بنده از نظر شرعی و اخلاقی هم دچار مشکل است.»

نیروی انتظامی باید برخورد کند

از این مقام مسئول درباره این موضوع سوال کردم که مگر می‌شود برای مجلس ختم از اتحادیه تالارهای پذیرایی اخذ مجوز کرد و حال اگر مجلسی با این شرایط در حال برگزاری باشد، چه نهاد و ارگانی باید برخورد کند. او در این خصوص می‌گوید: «در شهر تهران تالارهای پذیرایی زیرنظر اتحادیه ماست و در خارج از شهر تهران، فرضاً لواسان و ... زیرنظر مرکز مربوط به شهرستان‌های استان تهران است. در تهران کمتر با این تخلفات مواجه هستیم، اما اگر موردی هم مشاهده شود، نیروی انتظامی باید برخورد کند. امکان دریافت مجوز برای نواختن ساز و پیانو در مراسم ختم از سوی ما نیست و اصلاً این برعهده اتحادیه نیست. این مجوز باید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شود که بعید می‌دانم چنین مجوز خلاف شرع و عرفی صادر کنند. توصیه من این است که مردم مجالس خود را در مراکز دارای مجوز برگزار کنند.»

 


بنر ممنوعیت استفاده از آلات موسیقی در بهشت زهرا که سال گذشته خبرساز شد

نصب بنر ممنوعیت نواختن ساز و دف در بهشت زهرا در سال گذشته

از سال گذشته، سازمان بهشت زهرای تهران علاوه بر ذکر این نکته در برگه‌های تدفین، به صورت بنرهای نصبی در سراسر بهشت زهرا از ممنوعیت ورود آلات موسیقی خبر داد. مسئولین وقت سازمان بهشت زهرا (س) در آن زمان اعلام کردند: «ممنوعیت استفاده از ادوات موسیقی از گذشته در سازمان بهشت زهرا (س) اجرا می‌شد. زمانی که خانواده متوفی برای انجام امور خاکسپاری به بهشت زهرا مراجعه می‌کند، از سوی سازمان قبضی به خانواده داده می‌شود که در آن تمام دستورالعمل‌های تدفین و برگزاری مراسم‌ها آمده است. استفاده نکردن از ادوات موسیقی، نصب نکردن سنگ‌های نامتعارف قبر و ... از مواردی است که به اطلاع خانواده متوفی می‌رسد و از این رو دستورالعمل جدیدی وضع نشده و در برخی از رسانه‌ها اشتباه مطرح شده است.»

دور زدن قانون توسط مداحان در بهشت زهرا

البته این روزها شاهدیم که مداحان بهشت زهرا در موقع مجالس تشییع و ترحیم، این قانون را دور می‌زنند و با تلفن همراه خود نوای موسیقی را به صورت زیرصدا پخش می‌کنند و البته در مواردی هم شاهد هستیم که دف و نی نواخته می‌شود. صدیقی مسئول روابط عمومی بهشت زهرا در این خصوص می‌گوید: «ورود تمام آلات موسیقی به بهشت زهرا ممنوع است. البته گاهی برخی از قومیت‌ها که حضور پیدا می‌کنند، به دلیل رسم و رسوم خود مجوزی برای دف‌نوازی یا نواختن نی کسب می‌کنند. البته من قبول دارم که تخلفاتی در این زمینه در سطح بهشت زهرا صورت می‌گیرد و روند ما برخورد با این تخلفات است.»

من «مافیای بهشت زهرا» هستم

از همان خواننده درباره برگزاری مراسم ختم توسط او در بهشت‌زهرا سوال کردم و گفتم راهی برای نواختن ساز در بهشت‌زهرا هم هست که او می‌گوید: «در بهشت زهرا هم امکان برگزاری مراسم داریم. البته آنجا محدودیت‌هایی داریم اما نوای موسیقی را به صورت ضبط شده پخش می‌کنیم و من به همراه نی‌نواز زنده اجرای مراسم می‌کنیم. تمام آهنگ‌هایی را که در صفحه‌ام وجود دارد به صورت بی‌کلام در بهشت زهرا پخش می‌کنیم و به همراه نی‌نواز زنده اجرا می‌کنیم. تمام تجهیزات لازم برای برگزاری مراسم ختم از چادر، صندلی، چمن مصنوعی، سیستم صوت و ... را هم دارم. من مافیای بهشت زهرا هستم. هرکس هر مشکلی در بهشت زهرا دارد، من برای او برطرف می‌کنم. من تخصص کاری‌ام برگزاری مراسم ختم است و راه‌های در رو را می‌شناسم تا چگونه کاری انجام دهیم که گیر ندهند.»

برگزاری مجالس ختم و ترحیم بیش‌تر از اینکه برای آرامش اموات باشد، بستری برای آرام شدن عزاداران و چشم و هم‌چشمی است. مجلسی که در گذشته شاید ثواب و اجری از آن گره‌گشای امور میت می‌شد، این روزها شاید بستری برای عذاب و سنگین‌تر شدن پرونده اعمال او هم شود. این مجالس نیازمند نظارت و بازرسی است تا مانع وقوع این تخلفات شود.

منبع: رکنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • رحیمی ارسالی در

   هرچیز به جای خویش نیکوست

  • ناشناس ارسالی در

   کاسبی روضه خوان ها خراب شده!!!

  • علی رستمی صابر ارسالی در

   به کسی چه مربوطه،،شما چکار به دیگران دارید،کی میخواهید با شعور شوید ودیگران را قضاوت کنید،،،شما دنیا دار وحریص دنیایید که نمیتوانید اینگونه خاکسپاری را هضم کنید،،چه خوب مرده خود را بدرقه میکنند،،در مراسم خاکسپاری هرطور که ترا بیاد عزیزت بندازند عالیه.

  • ناشناس ارسالی در

   شاید خود مرحوم وصیت کرده آخوند نیاد سر قبرش

  • دانش ارسالی در

   شاید برای خیلیا بد ب نظر بیاد ولی بنظر شخص من چیز بدی نیست هم مراسم خوبیه هم با گریه و ناراحتی و ب غم بردن بازماندها با نوحه که تاثیر زیادی تو روحیه داره اون کسی ک فوت کرده هم عذاب نمیکشه روحش درسته ادم عزیزشو از دست میده خیلی داغون میشه اینم درنظر بگیریم ک این حس وابستگی ب این دنیاس خیلی خوبه ک بدونی دنیای بعد مرگ چجوریه عمرهم دست خداست سرنوشتو نمیشه تغییر داد ادم یک روز بایکی میمونه بعد رفتن طرف 3،4 روز پَکَره چ برسه عزیزت باشه ک چندین دهه ساله کنارشی ولی دلیلی به سبک عذاداری نمیبینم ک بگم بده یا مسخره کنم یا بخندم شایدم خواسته خودش بوده ک ب خانوادش گفته اگ یروز فوت کردم اینجوذی برگزارکنید مراسمو

  • روژان ارسالی در

   ٧٠ درصد مردم معانی قرآن رو نمی دونن،اما واقعا خواننده هایی داریم ک توشادترین لحظه ها صداشونو بشنویم یاد امواتمون می افتیم

  • Aa ارسالی در

   حتما بازماندگان باید گل به سر مالیده و چنگ در صورت کشیده و با لباسهای خاکی نعره بزنند بابا سال ۲۰۲۲ است خرافات بس است.

  • فاطمه ارسالی در

   واااایی به کجا داریم می ریم .خدایا به فریاد مون برس

  • ناشناس ارسالی در

   مردم کلا از دین بیزارشده اند

  • ناشناس ارسالی در

   ان شاالله هر چه زودتر مراسم ختم زنهای بازیگر بی بندبار و هرزه و فاسق باشه ان شاالله.سالها میشه که نمردن این زنهای فاسق بازیگر

  • ایرانی الاصل ارسالی در

   سالهاست دردهه محرم شعرونوحه باآهنگهای تصانیف خوانده میشود، چیزی که تاقبل ازانقلاب وجودنداشت وحرمت اهل بیت نگهداشته میشد. وقتی درعزای امام حسین (ع)موسیقی وارنوحه خوانده میشودبرای عوام هم عادی میشود.

  • ناشناس ارسالی در

   چهار روز دیگه گروه رقص و سیرک هم راه میندازن،

  • ناشناس ارسالی در

   بنظرمن پول خرج هرچی بکننداماب اخوندوروضه خون پول ندن بهترین کارالان بااین رفتارکارروضه خون هاکسادمیشه ماهم همین رومیخوایم سرنگونی اخوندها

  • مهران ارسالی در

   کل دعوا سر اینه نون بعضی ها داره آجر می شه وگرنه دل سوخته برای اسلام و اهل بیت ندارن

  • ک م ارسالی در

   سلام باید بخندیم یا گریه کنیم بخدای علی دوره آخر زمان شده ببین تا کجا رفته که طوری بهشت زهرا سر قبر اهنگ بزارند اگر جلوی اینکار نگیرند فردا بهشت زهرا می شه کا فه سوسن کدام مادر فلان شده اینکار می کنند حتما سر قبر منش رقاصه میسازند باید جولوی اینکار گرفته بشه چطور جواب شهدا را بدیم

  • ناشناس ارسالی در

   خدا رحمتش کنه.باید سعی کنیم معانی قرآن را در غالب شعر و با گیتار نواخت و اینطوری خیر و برکتش به مردگان میرسه

  • احسان ارسالی در

   وقتی به قیامت اعتقاد نداشته باشید برای شادی های زودگذر
   دست به هر کاری خواهی زد
   جاهلیتی که روزبروز مدرن ترمیشه به نظرم خیلی بهتره برای شادی بازماندگان همدیگرو قلقلک بدن ناراحتی هازودتر فرموش میشه .

  • نرگس ارسالی در

   به کسی مربوط نیست که مردم چطور برای درگذشتگان خود مراسم میگیرند .این مردم بدبخت رو به حال خودشون بذارید

  • ناشناس ارسالی در

   رسم بدی هم نیس
   هرکسی بسته به فرهنگ خودش و توان مادیش یجورمیتونه مراسم بگیره بعضی ها دوس ندارن با کندن سر وصورت خود مرده رو عذاب بدن

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه