ارسال به دیگران پرینت

سویه جدید کرونا | شیوع سویه اومیکرون

خطر جدید از شیوع سویه اومیکرون | زیرسویه BA.5 در راه است؟ | آلمان اولین کشور غالب

شیوع سویه اومیکرون درآلمان غالب شد.

با این که در حال حاضر آلمان گرفتار زیرسویه غالب دیگری از سویه اومیکرون کروناست اما زیرسویه BA.5 چنان پیش تاخته که نگرانی‌ها را برانگیخته است.

بنا بر گزارش وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان (تاگس‌شاو)، از داده‌های مؤسسه روبرت کخ آلمان هویداست که سهم این زیرسویه در نمونه‌های مبتلایان در آلمان هر هفته تقریبا دو برابر می‌شود.

سهم زیرسویه BA.5 در میان کرونامثبت‌ها در اواخر آوریل ۰.۶ درصد بود. یک هفته بعد این سهم به ۱.۲ درصد و هفته بعد از آن نیز به ۲.۵ درصد رسید. دو هفته پیش نیز این سهم برابر با ۵.۲ درصد بود.

اگر این سیر به همین ترتیب پیش برود باید شمار فعلی مبتلایان به این زیرسویه بسیار بالاتر رفته باشد.

در حال حاضر زیرسویه غالب اومیکرون در آلمان BA.2 است که بیش از ۹۰ درصد مبتلایان را شامل می‌شود. در موج قبلی اومیکرون در آلمان زیرسویه BA.1 برتری داشت.

دو زیرسویه BA.4 و BA.5 مسری‌تر ارزیابی شده‌اند. زیرسویه BA.4 تا حالا کم‌تر در آلمان ظاهر شده است.

ساندرا سیشک ویروس‌شناس می‌گوید، هیچ شاهدی وجود ندارد که نشان دهد این دو زیرسویه توانسته‌اند تغییر اساسی در سیر بیماری کووید ـ ۱۹ ایجاد کنند. با این حال به عقیده او، این زیرسویه‌ها مردم آلمان را آلوده خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

 

نتایج اولیه حاکی از آن است که این زیرگونه‌ها به سبب تغییرات ژنتیکی می‌توانند راحت‌تر از آنتی‌بادی‌ها یا پادتن‌های افراد بهبودیافته یا واکسن‌زده فرار کنند.

مؤسسه روبرت کخ شاخص ابتلای هفتگی در آلمان را در حال حاضر ۲۶۱.۳ اعلام کرده است.

با این حال کارشناسان معتقدند که شمار ابتلا از این بیش‌تر است، چرا که تمامی موارد به دلایل متعددی به آگاهی این مؤسسه نمی‌رسد. اداره‌های بهداشت تحت فشار کاری قرار دارند و همه مبتلایان نیز تست پی‌سی‌آر را انجام نمی‌دهند.

تنها موارد مثبت پی‌سی‌‌آر اطلاع داده می‌شود و موارد تست‌های سریع گزارش نمی‌شود.

کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت آلمان معتقد است که BA.5 "مسری‌تر و خطرناک‌تر" از زیرسویه BA.1 اومیکرون است. او در توییتی اعلام کرد که همین زیرسویه می‌تواند موجی جدید را در پاییز به‌وجود بیاورد.

اما کلاوس اشتور ویروس‌شناس، جانشین آتی کریستین دروستن، ویروس‌شناس برلین در کمیسیون علمی تعیین مقررات کرونایی، وزارت بهداشت آلمان را به "سناریو‌سازی تهدید" متهم کرده است.

منبع: ایسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه