ارسال به دیگران پرینت

اختصاصی ۵۵ آنلاین

چطور خبرهای بد را دنبال نکنیم؟ | راه‌کارهای موثر

چطور خبرهای بد را دنبال نکنیم؟

(استفاده از مطالب اختصاصی ۵۵آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است)

مترجم: مژده اصغرزاده

پنج راه برای ترک عادت مخرب پیگیری خبرهای بد

اصطلاحی در زبان انگلیسی وجود دارد که به Doomscrolling معروف است. طبق مدخل این واژه در واژه‌نامه وِبستر معنی آن این است: «تمایل به گشتن یا دنبال کردن خبرهای بد، حتی اگر غم‌انگیز، ناامیدکننده یا ناراحت‌کننده باشد.» این عادتی است که در بسیاری از افراد در خلال شیوع ویروس کرونا و احتمالاً پس از آن وجود دارد.

بعضی از کارشناسان حوزه سلامت محدود کردن دسترسی به رسانه‌های اجتماعی را راه‌حلی مفید برای کاهش اثرات منفی حاصل از این عادت می‌دانند. گزارش شده که حتی بعضی از افراد به خاطر اینکه بیش از حد در معرض خبرهای بد بوده‌اند استفاده از گوشی هوشمند را کاملاً کنار گذاشته‌اند. 

تحقیقات نشان داده که این عادت اثرات منفی زیادی دارد. ما برای کنار گذاشتن آن پنج روش را پیشنهاد می‌کنیم:

1-مشخص کنید که چه مدت زمانی را صرف خواندن اخبار می‌کنید.

اگر همه راه‌هایی را که به اخبار دسترسی پیدا می‌کنید ثبت کنید می‌بینید که زمان زیادی را صرف خواندن خبرها می‌کنید. مدت زمانی را که برای شما معقول است در نظر بگیرید و سعی کنید تنها به آن میزان به اخبار بپردازید.

2-از سوگیری‌هایی که در خبرها وجود دارد آگاه باشید

به یاد داشته باشید که شما مصرف‌کننده خبر هستید و می‌توانید انتخاب کنید که می‌خواهید از چه چیزی اطلاع پیدا کنید. با وجود این، باید از موضوعی آگاه باشیم که روان‌شناسان آن را سوگیری تأیید می‌نامند. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که از خبرهایی که با عقاید و دیدگاه‌های ما هم‌سو است حمایت می‌کنیم. به بیان دیگر ما دنبال خبرهایی هستیم که آنچه را که قبلاً به آن باور داشته‌ایم تأیید کنند. این مسئله ممکن است دلیلی باشد برای آنکه روی آن مطلب کلیک کنید. پس از این تمایل و چیزی که برای خواندن انتخاب می‌کنید آگاه باشید.

3-منبع خبر را بررسی کنید

هروقت که خبری را می‌خوانید به منبع آن نگاه کنید. چه کسی این اطلاعات را ارسال کرده؟ چرا آن را برای شما فرستاده؟ آیا سعی دارد شما را درباره چیزی متقاعد کند؟ آیا می‌خواهند شما را تحت‌تأثیر قرار دهند که به روش خاصی فکر یا رفتار کنید؟ دانستن پاسخ این سؤالات به شما کمک می‌کند که بر نحوه استفاده از اطلاعاتی که روبه‌روی شما قرار دارد اشراف داشته‌ باشید و آن را کنترل و مدیریت کنید.

4-یادتان باشد که همه‌چیز سفید یا سیاه نیست

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که به سمت قطبی شدن می‌رود. روان‌شناسان معتقدند که تفکر قطبی یک تحریف شناختی یا خطای فکر است و زمانی روی می‌دهد که ما تحت فشار هستیم. به جای آنکه بدانیم در دنیایی رنگی با سایه‌های خاکستری زندگی می‌کنیم تمایل داریم مسائل را سفید یا سیاه ببینیم. پس سعی کنید مقالات متنوع از دیدگاه‌های متفاوت را بخوانید.

5-خبرهای خوب را هم بخوانید

یکی از دلایلی که عادت به دنبال کردن خبرهای بد می‌تواند مضر باشد این است که بسیاری از ما فقط سمت خبرهای بد کشیده می‌شویم. روان‌شناسان آن را سوگیری منفی می‌نامند. برای دور ماندن از این عادت می‌توانیم به جست‌وجوی خبرهای خوب نیز بپردازیم تا احساس ما از خواندن خبر متعادل شود.

منبع: ۵۵ آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    مولفان

    دیدگاه

    توسعه