ارسال به دیگران پرینت

عمر طولانی به کولر آبی خانه خود بدهید

روش های تمیز کردن رسوب و شوره کولر آبی +تصاویر

اگر می خواهید کولر آبی منزل شما تابستان گرم امسال بهتر کار کند، فضای خانه را بیشتر خنک کند و عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است با چند اقدام ساده قبل از هر چیز، شوره و رسوبات را پاک کنید. ما در این مطلب روزیاتو، می خواهیم انواع روش های تمیز کردن رسوب و شوره کولر آبی را به شما بگوییم.

روش های تمیز کردن رسوب و شوره کولر آبی +تصاویر

یکی از روش های از بین بردن شوره و رسوب کولر آبی استفاده از توپ شوره گیر و فیلتر رسوب گیر است.

کولر آبی برای خنک کردن هوا از تبخیر آب موجود در محفظه کولر کمک می گیرد. به همین دلیل، آب شهری زیادی را مصرف می کند؛ آبی که املاح زیادی دارد و به مرور زمان، منجر به رسوب گرفتن و شوره زدن بدنه و قطعات داخلی کولر می شود.

برای این که عمر طولانی به کولر آبی خانه خود بدهید، بهتر است هر چه سریع تر رسوبات بدنه را تمیز کنید تا از فرسوده شدن زود هنگام کولر آبی پیشگیری کنید.

رسوب بستن دریچه های کولر جلوی جریان هوای تمیز را می گیرد و علاوه بر این بوی نامطبوعی را منتشر می کند. مهم تر از همه این که وقتی روی قطعات مکانیکی کولر شوره و آهک ببندد ، در چرخش قطعات مشکل ایجاد می کنند و کم کم به سوختن کولر منجر می شود.

بنابراین، بهتر است تا قبل از این که خرج زیادی متحمل شوید و مجبور باشید یا خود کولر را عوض کنید یا موتورش را، تمام مناطق کولر رسوب زدایی کنید یا اقداماتی را انجام دهید که جلوی شوره زدن آن گرفته شود.

نکاتی که در ادامه می خوانید به شما کمک می کند با تمیز کردن رسوب و شوره کولر آبی باد خنک تر، مصرف آب کمتر و عمر طولانی تری را تجربه کنید.

روش پیشگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی

روش هایی زیر را انجام دهید تا هم کولر آبی تمیز شود و هم حداقل میزان شوره را داشته باشد و اصلا نیازی به تمیز کردن کولر نداشته باشید.

۱- قرار دادن فیلتر رسوب‎گیر در مسیر ورودی آب

به دلیل وجود املاح زیاد در آب شهری، ایجاد رسوب اجتناب ناپذیر است. اما شما می توانید با قرار دادن یک فیلتر رسوب گیر در مسیر ورودی آب ، جلوی املاح را گرفته و اجازه ندهید بدنه کولر مملو از این املاح شود.

۲- دور کردن کولر از آفتاب!

یکی از دلایلی که منجر به شوره بستن بدنه کولر آبی می شود این است که آن را زیر تیغ آفتاب می گذارید! وقتی کولر را در معرف تابش مستقیم آفتاب بگذارید، آب کولر خیلی زودتر از حالتی که در سایه است تبخیر می شود و شوره زیادی روی بدنه کولر شکل می گیرد.

دو راهکار دارید: یا کولر را در سایه قرار دهید، یا اگر برایتان مقدور نیست که جای کولر را عوض کنید، حداقل با سایبان درست کردن برای کولر، جلوی تابش مستقیم خورشید به کولر را گرفته و محیط خنک تری برای کولر آبی فراهم کنید.

۳- استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال

اگر به جای پوشال، از پدهای سلولزی استفاده کنید، باعث می شوید نمک کولر شکل نگیرد. پدهای سلولزی می توانند رسوب کولر را در خود نگه دارند و نگذارند روی بدنه کولر آهک تشکیل شود. پدهای سلولزی را می توانید بشویید و رسوب روی آنها را از بین ببرید.

۴- استفاده از توپ شوره گیر

توپ شوره گیر هم می تواند از ایجاد شوره روی بدنه پیشگیری کند. توپ شوره گیر از موادی چرب ساخته شده است. وقتی در تشک داخل کولر قرار می گیرند با جذب یون های موجود در آب و کلسیم و منیزیم از ایجاد شوره جلوگیری می کنند.

روش پاک کردن رسوب و شوره کولر

اگر می خواهید از این بعد بیشتر مراقب کولر آبی باشید و نکات بالا را حتما رعایت کنید، بهتر است اول کولر آبی را از وجود رسوب و شوره پاک کنید. برای این کار ما به شما روش های زیر را پیشنهاد می دهیم:

۱- شست‌وشو با آب و مواد شوینده

با کمک آب، مقداری ماده شوینده و مواد سفیدکننده و همین طور فرچه یا برس سیمی می توانید شوره ها را بسایید و تمیز کنید. اما قبل از هر کاری ، باید هر چه قطعه جداشونده و البته قابل شست و شو در کولر می بینید جدا کرده و سپس با فرچه و محلول آب و مواد شوینده حسابی تمیز کنید. حوستان باشد که مواد شوینده اسیدی، به بدنه کولر آبی آسیب می رسانند.

۲- تمیز کردن با سرکه

استفاده از سرکه سیب به صورت دوره ای و هر چند وقت یک بار برای تمیز کردن شوره و رسوب عالی است. زیرا این ماده خوراکی قدرت پاک کنندگی زیادی دارد. روش انجام کار هم خیلی راحت است. کافیست سرکه را روی قطعات و کف کولر بریزید و چند دقیقه زمان بدهید. سپس، می توانید با کمک برس تمام قطعات و بدنه کولر را رسوب زدایی و تمیز کنید.

۳- پاک کردن شوره با جوهر نمک

یک ماده قدرتمند دیگری که می توانید برای از بین بردن شوره کولر استفاده کنید جوهر نمک است. استفاده از جوهر نمک خطر دارد. پس، فراموش نکنید که هنگام پاک کردن شوره و رسوب کولر، حتما از دستکش ایمنی و ماسک استفاده کنید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید. درست مانند روش رسوب زدایی با سرکه، جوهر نمک را هم توانید مستقیم روی قطعات رسوب دار و تشک کولر بریزید. بعد از چند دقیقه زمان، شست و شو با آب فراوان و با دقت را شروع کنید.

حواستان باشد که قطعات کولر آبی زیاد در جوهر نمک خیس نخورند! زیرا می پوسند و خراب می شوند.

 

بیشتربخوانید:

کولر آبی دستی بسازید! | آموزش ساختن کولر آبی در خانه+ویدئو

در روزهای گرم تابستان و شرایطی که کولرهای خانگی جوابگو نیستند، ساخت کولر دستی راه حل بسیار خوبی خواهد بود.

منبع : روزیاتو
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • داود ارسالی در

   بابا خجالت داره والا..کجای دنیا کولر ابی استفاده میشه جز ایران..این همه اب مصرف میکنه و همیشه هم خرابه و سرویس میخواد و کثافت کاری..کولر گازی رو اگه تولید کننده ها قانع باشن و ارزونتر در اختیار مردم قرار بدن از تمام این همه اصراف کاری و علافی و ..راحت میشن..فقط میمونه یه کوچولو تامین برق که ماشالله ادعایی هم در این مورد وزارت نیرو داره..جاهن سوم هم کولر ابی مصرف نمیکنه ..ببینید ما کجاییم پس

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه