ارسال به دیگران پرینت

سوسیس و کالباس

مهمترین حقایق جالب درباره سوسیس و کالباس که از آن بی خبریم!

تصور کنید قرار است یک تور آشپزی در جهان انجام دهید و از غذاهای مختلف موجود در هر جایی که می روید نمونه برداری کنید.

تصور کنید قرار است یک تور آشپزی در جهان انجام دهید و از غذاهای مختلف موجود در هر جایی که می روید نمونه برداری کنید. هر کشور و فرهنگ متفاوت قطعاً دارای غذاهای متفاوتی است. تفاوت‌های زیادی بین غذاهای فرهنگ‌های مختلف وجود دارد، اما ممکن است اشتراکاتی نیز وجود داشته باشد. یا اینکه یک غذای کشور خاص در کل دنیا ترویج شده باشد. در این مطلب به ۷ مهمترین حقایق جالب درباره سوسیس و کالباس پرداخته ایم.

سوسیس ها در سرتاسر دنیا نام های مختلفی دارند!

نام‌گذاری همه آنها در اینجا غیرممکن است، بنابراین در عوض، بیایید به برخی از منحصربه فردترین آنها نگاه کنیم! ابتدا، در لیست، ما سوسیس مرگوئز را داریم که از شمال آفریقا می آید. مرگوئز یک سوسیس بسیار بلند و نازک است که معمولاً از گوشت گاو، بره یا مخلوطی از این دو و طیف وسیعی از ادویه‌ها از جمله پاپریکا، سماق، هریسا و فلفل کاین تهیه می‌شود.

در مرحله بعد، ما بوئروهای آفریقای جنوبی داریم که می توانند از حیوانات شکار یا گوشت گاو مخلوط با بره درست شوند. فیلینگ گوشت خیلی درشت‌تر از سوسیس معمولی شما آسیاب می‌شود و معمولاً با گشنیز و سرکه مخلوط می‌شود و سپس به شکل دراز و مارپیچی در می‌آید.

کامابوکوی ژاپنی از نظر فنی به عنوان سوسیس طبقه بندی می شود، اگرچه از گوشت گاو، بره یا هر حیوان دیگری ساخته نمی شود. این سوسیس از خمیر ماهی تهیه می شود که خشک شده و سپس آسیاب شده است.

موارد زیادی از شبه سوسیس ها در جهان وجود دارند که شایسته توضیحات کامل خود هستند، اما بدلیل اطاله مطلب از آنها می گذریم.

از حقایق جالب درباره سوسیس و کالباس: بیش از ۵۰۰۰ سال است که وجود دارد!

اولین سوسیس هایی که به اسناد مکتوب راه یافتند از منطقه ای از بین النهرین بدست آمده است که امروزه کشورهای کویت، عراق و بخش هایی از عربستان سعودی را پوشش می دهد. طبق اسنادی که امروزه در دسترس ماست، اولین فرهنگی که غذای مورد علاقه جهان را خلق کرد، سومری ها بودند، که تمام سوابق آن به ۳۱۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد!

سوسیس به عنوان راهی برای نگهداری گوشت اختراع شد.

این روزها آسان است. می توانید به سوپرمارکت بروید، یک بسته گوشت تازه بردارید، آن را به خانه بیاورید و در یخچال نگه دارید. اگر نمی‌خواهید فوراً از آن استفاده کنید، می‌توانید آن را در فریزر قرار دهید و بدون فکر کردن، آن را برای یک روز، هفته یا حتی یک ماه دیگر ذخیره کنید!

در گذشته همه چیز همیشه به این سادگی نبود. یکی از روش های اولیه نگهداری گوشت، نمک زدن به آن بود که در ظرف بزرگ نمک قرار داده می شد. این روش گوشت را حفظ می‌کند و در صورت مراقبت صحیح، به آن اجازه می‌دهد در طول یک فصل ماندگاری داشته باشد. در برهه‌ای از زمان، سومری‌ها، متوجه شدند که اگر تمام گوشت اضافی خود را داخل روده‌ها بریزید و سپس آن را نمک بزنند، می‌تواند بیشتر دوام آورده و حتی خوشمزه‌تر شود.

بزرگترین حلقه سوسیس کامبرلند جهان نزدیک به ۳۰۰ پوند وزن داشت!

برای کسانی از شما که به چیزهای متریک علاقه دارند، وزن ۱۳۵ کیلوگرم باورنکردنی است! این رکورد توسط یک پرورش دهنده خوک به نام گری مک کلور از شهر بروتون-این-فورنس، شهر کوچکی در منطقه کامبریا، بریتانیا به دست آمد. حلقه سوسیس کامبرلند که رکورد قبلی را در اختیار داشت، ۱.۵ متر قطر داشت، اما مک کلور می خواست واقعاً این رکورد را بشکند. حلقه سوسیس ساخته شده توسط مک کلور با قطری نزدیک ۳.۳ متر ساخته شد.

ساختن سوسیس به این اندازه هم کار کوچکی نبود. ساخت مک کلور بیش از ۶ ساعت و پختن آن ۹۰ دقیقه طول کشید و این شامل زمان چرخ کردن تمام گوشت نمی شد!

حقایق جالب درباره سوسیس و کالباس: اولین سوسیس “گیاهی” جهان در واقع بدون گوشت نبود!

بیایید سفری به سال ۱۹۱۸ داشته باشیم، به زمان جنگ جهانی اول. تقاضای غذا زیاد بود و منابع در سرتاسر جهان روز به روز کمیاب تر می شد. صدراعظم وقت آلمان به نام کنراد آدناور به دنبال حل کمبود گوشت با سوسیس بود. او به فکر سوسیس سویا افتاد!

این سوسیس شبیه هیچ سوسیس قبلی نبود زیرا عمدتاً از آرد سویا با پروتئین تهیه می شد. این سوسیس در واقع هنوز مقداری گوشت در خود داشت، اما فقط برای دادن طعم یک سوسیس “واقعی” کافی بود.

از آن زمان، غذا راه طولانی را طی کرده است، و مدتی است که می توان یک سوسیس واقعا گیاهی تولید کرد. این سوسیس ها از سبزیجات و ادویه های مختلف ساخته ی شوند.

بیش از ۵۰۰ دستور پخت مختلف برای سوسیس در بریتانیا وجود دارد.

سوسیس هزاران سال است که از زمان حمله رومی ها و آوردن آنها به عنوان یک منبع غذایی پایدار، جزء اصلی رژیم غذایی بریتانیا بوده است. از آن زمان، بریتانیایی ها موفق شده اند با تعداد تقریبا بی پایانی از ترکیبات آزمایش کنند تا سوسیس کامل را بیابند.

حقایق جالب درباره سوسیس و کالباس: سوسیس نقش کلیدی در سیاست استرالیا دارد.

استرالیایی‌های کاملاً عاشق یک سوسیس خوب هستند. آنها می توانند یک سوسیس تازه کباب‌شده را روی یک تکه نان سفید با چاشنی‌های انتخابی خود با قیمت پایین چند دلار بخرید. در سرتاسر کشور، جشنواره سوسیس و کالباس برگزار می‌شود و عواید آن معمولاً به موسسات خیریه محلی، جمع‌آوری کمک‌های ورزشی مدارس و غیره اختصاص می‌یابد.

یک نوع خاص از سوسیس وجود دارد که بیش از همه احترام دارد. این سوسیس دموکراسی نام دارد و اتفاقاً کلمه سال استرالیا در سال ۲۰۱۶ بود. از آنجایی که استرالیایی‌های عاشق یک سوسیس خوب (سوسیس) هستند، برخی جرقه‌های روشن دریافتند که جمع‌آوری کمک مالی در مقابل صندوق‌های رای‌گیری برای انتخابات ایالتی و فدرال موفقیت بزرگی خواهد بود، و چه راهی برای جمع‌آوری سرمایه بهتر از سوسیس است؟ و بنابراین، درست مانند آن، سوسیس دموکراسی متولد شد.

اکنون بیش از ۵۰۰۰ سال است که وجود دارند، و من نمی توانم یک دلیل برای اینکه آنها از مد افتاده اند ببینم!

منبع: خبرنامه
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • Amin ارسالی در

    اسم سوسیس و کالباس که میاد خیلیا یاد یه چیز میفتن که نگم بهتره .

  • ناشناس ارسالی در

    سوسیس در ایران واقعا از چی درست میشه ؟

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه