ارسال به دیگران پرینت

اجتماعی

نام خلیج پارس بر نقشه‌ سنگی دو هزار ساله‌

دولت‌های حاشیه خلیج فارس که میلیون‌ها و چه بسا میلیاردها دلار برای تاریخ‌سازی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و رسانه‌های دنیا هزینه می‌کنند، می‌دانند که برای ساختن جایگاهی در «آینده» باید معنا و هویتی قدرت‌مند در «گذشته» جعل کنند.

نام خلیج پارس بر نقشه‌ سنگی دو هزار ساله‌ بدست آمده از روم باستانپاسداشت روز ملی خلیج_فارس (۱۰ اردی‌بهشت‌ماه) نه پافشاری روی یک نام و نه بهانه‌ای برای توهین به اعراب خلیج فارس یا عرب‌ستیزی، که در واقع مقابله با جعل تاریخ و تحریف واقعیت و در واقع مراقبت از راستی و حقیقت است.

دولت‌های حاشیه خلیج فارس که میلیون‌ها و چه بسا میلیاردها دلار برای تاریخ‌سازی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و رسانه‌های دنیا هزینه می‌کنند، می‌دانند که برای ساختن جایگاهی در «آینده» باید معنا و هویتی قدرت‌مند در «گذشته» جعل کنند. این‌جاست که این کشورهای نسبتاً تازه‌تأسیس (در قیاس با ایران) در جنگ روایت‌ها اقدام به دستکاری تاریخ و جغرافیا می‌کنند. این مسیر از تغییر نام خلیج فارس آغاز شده و در این سال‌ها به ثبت مالکیت آثار هنری و فرهنگی ایران‌زمین در موزه‌های دنیا به نام خود رسیده است.بر ما ایرانیان است که با آگاهی و به دور از هر گونه پرخاش،‌ تعصب، دگرستیزی و حتی ماندنِ صِرف در افتخارات تاریخی‌مان، در برابر این فرایند جعل و دست‌کاری تاریخ و جغرافیا بایستیم.

منبع: جریان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه