ارسال به دیگران پرینت

جنجالی ترین فیلم افغانستان

عبدالرئوف کودک 11 ربوده شده در مزارشریف پس از 2 سال آزاد شد.

همچنین بخوانید:

 

وزارت تحصیلات عالی طالبان :

تفکیک جنسیتی روزهای هفته در دانشگاه های افغانستان

در دور قبلی حاکمیت طالبان بر افغانستان، زنان اجازه آموزش و کار را نداشتند و در هشت ماه گذشته که این گروه بر افغانستان حاکم شده، به دختران بالاتر کلاس از ششم اجازه درس خواندن داده نشده است. هرچند دانشجویان دختر اجازه داشته‌اند در سر کلاس‌های درس‌ خود در دانشگاه‌ها حاضر شوند.

 تفکیک جنسیتی روزهای هفته در دانشگاه های افغانستان
 

وزارت تحصیلات عالی طالبان اعلام کرده که پس از این دانشجویان دختر و پسر در افغانستان باید در روزهای جداگانه به دانشگاه رفته و در کلاس حاضر شوند.

احمد تقی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان در توجیه این تصمیم گفته است که "برای اینکه دانشجویان وقت کافی برای کارهای عملی و گروهی داشته باشند و به همین ترتیب استادان بتوانند کارهای آکادمیک و تحقیقی انجام دهند، براساس پیشنهاد شورای علمی دانشگاه کابل، رهبری وزارت تحصیلات عالی تصمیم گرفته است که روند درسی دانشگاه کابل و دانشگاه پلی تکنیک کابل پس از این سه روز برای دختران و سه روز برای پسران برگزار شود."

 

 این نخستین بار است که در افغانستان اوقات درسی دانشگاه‌ها در این کشور میان دختران و پسران در روزهای جداگانه هفته برگزار می‌شود.

 

در دور قبلی حاکمیت طالبان بر افغانستان، زنان اجازه آموزش و کار را نداشتند و در هشت ماه گذشته که این گروه بر افغانستان حاکم شده، به دختران بالاتر کلاس از ششم اجازه درس خواندن داده نشده است. هرچند دانشجویان دختر اجازه داشته‌اند در سر کلاس‌های درس‌ خود در دانشگاه‌ها حاضر شوند.

 

فقر شدید در حکومت طالبان؛ افغان‌ها به «فروش کلیه» روی آوردند!+ویدئو

دکتر ناصر تاکید می‌کند که اکثر کسانی که برای فروش اعضای بدن خود می‌آیند از فقیرترین قشر هستند و این کار را فقط به این دلیل انجام می‌دهند که نیاز فوری به تغذیه خانواده خود دارند.

فقر شدید در حکومت طالبان؛ افغان‌ها به «فروش کلیه» روی آوردند!+ویدئو
 

بسیاری از افغان‌ها که شرایط مالی آن‌ها به شدت سخت شده است، برای رهایی از این وضعیت تصمیمات ناامیدانه می‌گیرند و اعضای بدن خود را می‌فروشند.

افغانستان که از ماه اوت گذشته در کنترل طالبان است، در وضعیت وحشتناکی فرو رفته است. در هرات، در شرق این کشور، برخی از مردم تصمیم گرفتند با فروش اعضای بدن خود، به ویژه کلیه، جان خود را به خطر بیاندازند.

 

اقتصاد افغانستان تا حد زیادی به کمک‌های بین‌المللی وابسته بود، که با به قدرت رسیدن طالبان، پس از خروج نیرو‌های غربی از کابل، ضربه بزرگی خورد، زیرا غرب تمایلی به همکاری با طالبان نداشت، بنابراین کمک‌های مادی متوقف شد. عواقب آن به تمام معنا فاجعه بار بود. در حال حاضر، افغانستان که چهار دهه جنگ را تجربه کرده است، از مشکلات بی شماری رنج می‌برد که به ویژه فقیرترین بخش را تحت تأثیر قرار داده است.

 

دکتر ناصر احمد جراح متخصص پیوند کلیه می‌گوید که در سال جاری (سال ۲۰۲۱) ۸۵ پیوند انجام داده است. وی خاطرنشان می‌کند که کل پروسه پیوند کلیه با احتساب خرید آن بین ۶ تا ۸ هزار دلار آمریکا هزینه دارد. قیمت کلیه با توجه به گروه خونی متفاوت است، اما قیمت یک کلیه به طور کلی بین دو هزار تا چهار هزار دلار است. هزینه بستری، جراحی، دارو و موارد دیگر نیز ممکن است حدود چهار هزار دلار باشد.

 

دکتر ناصر تاکید می‌کند که اکثر کسانی که برای فروش اعضای بدن خود می‌آیند از فقیرترین قشر هستند و این کار را فقط به این دلیل انجام می‌دهند که نیاز فوری به تغذیه خانواده خود دارند.

 

وی می‌گوید که هرکس کلیه خود را بفروشد ممکن است به سود اقتصادی برسد، اما جان خود را به خطر می‌اندازد، زیرا اکثر افرادی که فاقد کلیه هستند، با مشکلات سلامتی مختلفی روبرو هستند.

غلام هزرات که در حومه شهر هرات زندگی می‌کند، به امید یافتن کار سعی کرد به طور غیرقانونی وارد ایران شود. او حدود ۲۰۰ دلار وام گرفت و به یک قاچاقچی انسان پرداخت، اما مقامات ایرانی او را در مرز دستگیر کردند و مستقیماً به افغانستان بازگرداندند. این اتفاق حدود یک ماه پس از بازگشت طالبان به قدرت رخ داد.

 

زمانی که به کشورش بازگشت، برای تسویه بدهی و رفع گرسنگی فرزندانش جز فروش کلیه اش راه حل دیگری نداشت، به همین دلیل به شفاخانه هرات رفت و آن را به قیمت ۲۳۰۰ دلار فروخت. هر چند دکتر به او توصیه کرد که یک سال استراحت کند و هیچ کار سخت جسمی انجام ندهد، اما وی نمی‌داند که وقتی پولش را خرج کند چه خواهد کرد.

در بیانیه سازمان ملل آمده است که افغانستان برای تامین نیاز‌های بشردوستانه در سال جاری به ۴.۴ میلیارد دلار از کشور‌های کمک کننده نیاز دارد که بزرگترین مبلغی است که سازمان ملل تاکنون برای یک کشور درخواست کرده است. به گفته سازمان ملل، این بودجه برای حمایت از بخش کشاورزی و تامین مالی سیستم‌های بهداشتی، از جمله درمان و توانبخشی در برابر سوءتغذیه و تامین مشکلات، آب شیرین و آموزش اختصاص می‌یابد.

 

در راستای خواسته‌های سازمان ملل متحد، ایالات متحده روز سه شنبه وعده داد که در سال ۲۰۲۲ یک بسته کمک اولیه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به افغانستان ارائه خواهد کرد.

 
 
منبع: عصر ایران
منبع: رکنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ناشناس ارسالی در

  جاهلیت مدرن لعنت بر عقاید وتعصباتشون

  • ناشناس ارسالی در

   موقعی که توی شرایط اونا نیستی قضاوت نکن، اینجوری یعنی یه برده رسانه‌ای هستی

 • جواد ارسالی در

  ایشان افرادبیسوادواگرهم سوادکمی هم داشته باشنددرمدارس دینی باافکارسلفی هستند

 • کاظمی ارسالی در

  ای تصاویرچقدربرایم اشناس یادسال 57 دربهشت زهراافتادم

 • ناشناس ارسالی در

  حالا اینها به اصطلاح مردان حق و خدا .مثلا چه کار موثری برای بشر تونستن انجام بدن . غرب الان سلول بنیادی انسان میسازه اینها اندر پیچ وخم قدرت و تفکیک زنان و مردان هستن.کافر اصلی همین ادمهایی هستن که وم از دین میزنن.هیچ وقت هم مردم بخاطر اینها رنگ ارامش نبینن.

  • ناشناس ارسالی در

   کاملا درست می گویی دوست عزیز

 • ناشناس ارسالی در

  چهار نفر بادم پایی ما شین ایرانی رابازداش کردن این طلبان پرو شده

 • 😃 ارسالی در

  کشورهای اروپایی و آمریکایی ب خداوند قسم حق دارن از اسلام من درآوردی شیعه و سنی بترسند چرا ک حقوق بشر در همه زمینه ها نابود میشه خو اتوبوس ها و تاکسی ها رو هم زنونه مردونه کنید یه اتوبوس یا تاکسی فقط مرد ببره و راننده تاکسی زن هم زن جابجا کنه جهان سوم هیچ وقت با اسلام های هزار قانون پیشرفت نمیکنه

  • ناشناس ارسالی در

   خود آمریکا داعش را به وجود آورد و زندگی مردم جهان را خراب کرد و طالبان هم دستاورد پاکستان است و این دو گروه تروریستی هیچ فرقی باهم ندارند و هر دو دنبال حکومت هستند

 • ناشناس ارسالی در

  خدا انشالله همه افغانی هارو لعنت کند بز بهتر از دولت مرد ماهست

  • ناشناس ارسالی در

   رای بجوز مردن نیست وای برما چه خوب شود شما خدا نیستید

  • ناشناس ارسالی در

   خودت لعنت کنه افغانستان هم یه کشور اسلامی هست ...
   انها کافر نیستند
   ایا مارا کافر میدانید ؟ پس سخت در اشتباهید
   بعضی از ایرانی هارا دیدم بسیار خوش رفتار
   بعضی هارا دیدم بسیار رفتار بدی دارد .
   روزی خواهم رسید کشور شما بدتر از افغانستان خواهد شد و افغانستان بهترین کشور خواهم شد و آنوقت بگویید
   "کمک میخواهیم" (کمکککککک)
   آنروز همه شما به توبه کردن خود شروع میکنید . ما همان کسانی هسنیم که وقتی کشور شما بدتر از ما خواهم شد ، میگوییم
   (دستت را میگیرم همسایه)
   همچون شما نگرفتید ...

  • موسیو ارسالی در

   دمت‌گرم

 • ناشناس ارسالی در

  یادبگیریدازهمسایتون!

  • ناشناس ارسالی در

   چی را غفلت را ؟؟؟

  • ناشناس ارسالی در

   ایران اگه یه روزی بدبشه بخاطرافغانیاهست که بااومدنشون وضع وخراب کردن خودشونم خوب میدونن که توایران چقدرخرابکاری میکنن ۴۰ سال هرجوردوس داشتن اینجازندگی کردن تایکی فقط بگه لعنت به افغانی چقدرفحش وناسزامیگن یعنی کوچکترین حرف بدی به اینابزنی تاتلافی نکنن ول کن نیستن

 • ناشناس ارسالی در

  مملکت ایران شده افعانی هرچی طالبانی همه اومدن ایران هیچ خری هم جوابگو نیست
  لعنت به مسئولین
  لعنتی ها مرز غرب را باز کنید بزارید ما راحت بشیم بزاری افغانی ها برن

  • ناشناس ارسالی در

   عالی

  • ناشناس ارسالی در

   خیلی خبر جذابی بود

  • ناشناس ارسالی در

   بااین عقاید وتعصبات کاری کردن که همه دارن از دین فرار میکنن از جوانش گرفته تا اونایی که سن دارن

 • ناشناس ارسالی در

  افغانها به ما هیچ ارتباطی ندارند مردم ایران گرسنگی خود را به خاطر حضور اتباع می‌دانند، این حقیقت است بپذیرید و راهی جستجو کنید که مردم از این فلاکت رهایی یابند

 • علی ارسالی در

  اگرحکومتی فکرکنه با افراط گرایی جلوفساد گرفته میشه کاملا دراشتباهن درایران زمانی ویدیو جرمش سنگین بود ولی به وفور فیلم های مبتذل دردست مردم میچرخید با اشتباه نمیشه جلواشتباه روگرفت

  • محمد ارسالی در

   واقعا برای شما و این افکارتون متاسفم... کشور های ما زیر گنج و ثروت خوابیده اند چطور ممکنه چهارتا افغانی بیان فقر رو گسترش بدن؟ مغز فندقی ها کاش خدا یکم به شما عقل بده و یه پولی هم به ما افغانیای اواره☹😔

 • ناشناس ارسالی در

  چرا مغلطه میکنید کجای این ویدیو جنگ جالی بود توکشورخودمون اگه فیلمهای مجلس رو بزارید اون وقت متوجه جنجال میشوید چندش اوره خبرهاتون واقعا که اینا که دارنداز یک بچه تقدیر و تشکر و قدردانی میکنند

  • ناشناس ارسالی در

   به این میگن نظر، نه کورکورانه و متعصبانه مثل بعضی کاربرا نظر میدن

 • ناشناس ارسالی در

  چرا هرچی باشه افغانستانی ها را می کشید وسعت اگر کارگر های شما کار کون باشه کار فراوان کسانی هم که از افغانستان آمده باشه برای یک لقمه نان آمده

  • ناشناس ارسالی در

   تو خواب هستی بیدار شو

  • Jef Osun ارسالی در

   برای قضاوت بهتره چله تابستون یه سری ورامین بزنید یعنی فصل برداشت سیفی و گندم و جو .
   ببینید در آن گرمای خفه کننده همراه با رطوبت سیفی و غیر قابل تحمل یک نفر کارگر یا کارفرمای ایرانی در بین کارگران میبینید . تمام چاههای آب و فاضلاب و نغب های عبور لوله آب ، گاز ،فاصلاب،
   نایجه و یادگار گارگران افغان است که با نان و انگور یا اشگنه و غذاهای بی اساس این یادگارها را بوجود آوردند
   مثل ترکیه ای ها که بعد از جنگ آلمان را ساختند . . بهتره ما ایرانی ها انصاف داشته باشیم

 • امیر عرب ارسالی در

  نعره تکبیر

 • ناشناس ارسالی در

  من خیلی دینم دوست داشتم ولی

 • ناشناس ارسالی در

  عالی بود

 • ناشناس ارسالی در

  عالی بود

 • ملا قمر ارسالی در

  طالبان پیشرفت کرده.سابق به خرهای نروماده شلوارک میدادن بپوشن تانامحرم چیزشونونبینن.ولی حالا دیدن اونجوری نمیشه حکومت کرد.ودحال حاضراومدن تفکیک جنسیتی کردن.یکی نیست به طالبان بگه حرمسراهاتون وحقوق زنان تحت امرشمارو چه کسی به دادشون برسه؟اصلاکسی هست که بهتون بگه چندتاشپش توی شلواروموهاتونه؟که اگه بگه قطعااعدام عاقبت کارطرف خاطی هست

 • ناشناس ارسالی در

  ببخشید این ویدیو کجاش جنگجالی بود شما در ماه مبارک رمضان هم دروغ میگویند دست از دروغ برادارید دروغ ممنو غیبت ممنو لطفاً

 • M ارسالی در

  توافق بین امریکا انگلیس و طالبان بر این اساس بوده که طالبان سگ آمریکا و انگلیس باقی بماند که در زمان فرار ناتو تمام تسلیحات نظامی خود را به طالبان راها کردن و طالبان در دیپلماسی با ایران روسیه و چین از فریب کاری دروغ گوئی استفاده کردند، آمریکا داعش را از سوریه به افغانستان انتقال داد وروابط بین داعش و طالبان از نظر استراتژی و حدف یک است باهم هیچ مشکلی ندارد هردو سگ غرب و سعودی هستند هردو تکفیری است طالبان دروغگو تر فریبکار تر وظالم تراست اختلاف طالبان و غرب سوری است،،،،، مسئولان سیاسی این موضوع را اشراف داشته باشد

 • ناشناس ارسالی در

  این ویدیو مربوط به یه پسر بچه 8ساله ای است که دو سال است دوزیدن و الان طالبان این پسر بچه رو نجات داده از دستشون و جشن گرفتن

 • امیر ارسالی در

  اگر مرز غرب رو باز کنن

  یک دونه افغان هم تو ایران نمیشینه

 • ها ارسالی در

  کی نکو شما افغانیاایران براتون از قلب اروپا هم بهتره.اونروز که افغانستاناز ایران بهتر بشه توخوابت هم نمیبینی فعلاازسیرتاپیازوگوجه بادمجون وهندوانه ازایران واردمیشه به افغانی اگررحم کنی ضربه میخوری کسی بایدبالاسرشان باشه مثل آمریکا.همین که توحرم امام رضاروحانی روکشت افغانی بودبندازیدشون بیرون تما گرونیهاوبدبختیاوکرایه خونه هابخاطرهمیناست.

 • جانم فدای رهبر ارسالی در

  درود بر طالبان ایران هم باید اینجوری بشه

 • ناشناس ارسالی در

  گور پدر افغانی جماعت وضعیت کارو کارگری تو ایران دارن گند میزنن بهش کارگرا خودمون بیکار ولی افغانی بخاطر اینکه صدتومن کمتر دستمزد میگیره همه ۷میلیون افغانی تو ایران مشغول کارن
  خوبه مسولین کت بسته بفرستیم افغان

 • ناشناس ارسالی در

  متأسفم برای کسانی که اینطور نظریه دارن اینطور حرف میزنند واسم خودشونم میزارن انسان.یکم بخودمون بیایم دوستان یکم برفتارمون فکر کنیم رفیقا واقعا ما انسانیم؟یک افغانی یاغیرافغانی منتهی تکفیری ودشمن شیعه توحرم اون جنایتو کرده ماباید همه ی افغانهارو بااون مقایسه کنیم؟؟یاگرونی که تواین مملکت هست که اثرتحریم غربیها هست ویامشکلات دیگه...واقعا واقعا اینها مقصرشان افغانهاست؟؟تواین کشور۸۰/۰۰۰/۰۰۰جمعیت هست۲-۳ملیون افغانی هم روش.خدا روزی هرکسیو جدامیده روزی رسان خداست دوستان.شما هرجای دنیا باشی رزق خودتو میخوری.باورکنید عامل همه ی بدبختیامون خودمونیم

 • ایران وطنم جان و تنم ارسالی در

  سلام بر دوستان این ویدیو هر چه است اما باید خوشحال بود که یه پسر کوچولو بعد از مدتی در چنگ دزدان آزاد شده اگر طالبان توانستن آزادش کنند دستشون درد نکنه در اصل به انسانیت احترام بزارید

 • نیلوفر ارسالی در

  می‌خوام بگم ما همیشه دنبال محکوم کردن دیگران هستیم یا میگیم آمریکا عربستان و ...تقصیر دارن بر گرانی و فقر مملکت حالا هم بعضی ها میگن افغانستانی ها .. نه دوستان هر چه بدبختی داریم از بی عرضگی مسولین خودمون که در ظاهر حرف دیگری میزنن اما باطن میرن ترکیه ملک میخرن و سیسمونی بچه شون هم ایران لایق نمی‌دونن بخرن اونوقت شعار حمایت از تولید داخلی می‌دیم عزیزان ایران مان تباه شداتیش گرفته رفته چیزی نمونده اگر میتوانی با یه پارچ آب بیا آتیش خاموش کن وگرنه کل ایران مون میسوزه اوقت خاموش کردنش سخته وقتی پتروشیمی در زیباترین و بکر ترین منطقه ایران عزیز درست میکنند برای نفع خودشون اما به ضرر محیط زیست و کشاورزان ایران مون همین میشه اگر نجنبیم از فردا روز سر کوچه نمیتونی برای خرید نان هم بری ناامن میشه پر از دزد میشه بفکر خودمان باشیم نه دیگران قضاوت کنیم هر کس خودش بهتر می‌دونه چکار کنه من و تو بفکر کشور خودمون باشیم که چیزی ازش نمونده

  • ناشناس ارسالی در

   احسن حرف حسابی همینه

  • ناشناس ارسالی در

   احسنت

 • ناشناس ارسالی در

  برای قضاوت بهتره چله تابستون یه سری ورامین بزنید یعنی فصل برداشت سیفی و گندم و جو .
  ببینید در آن گرمای خفه کننده همراه با رطوبت سیفی و غیر قابل تحمل یک نفر کارگر یا کارفرمای ایرانی در بین کارگران میبینید . تمام چاههای آب و فاضلاب و نغب های عبور لوله آب ، گاز ،فاصلاب،
  نایجه و یادگار گارگران افغان است که با نان و انگور یا اشگنه و غذاهای بی اساس این یادگارها را بوجود آوردند
  مثل ترکیه ای ها که بعد از جنگ آلمان را ساختند . . بهتره ما ایرانی ها انصاف داشته باشیم

 • شهریار پوراحمدی ارسالی در

  این داستان چیزی هست اریک حکومت دینی . ماگاهی برای خودفریبی استدلال میکنیم که مثلاً این دین واقعی نیست واینجااسلام واقعی نیست

 • ناشناس ارسالی در

  سلام دوستان متعسفانه بعضی ازآدماسطح فکرشونخیلی پائین اینهمه ایرانی توی دنیامحاجرشدن مگه اینطوری رفتارکردن خارجیها بهترین شغل هارادارن ایرونی ها اقامت بیمه خونه ماشین هزاریک چیزی.....یک افغان نمیتونه اقامت دایمی داشتهباشه انصاف داشته باشیداین همه سازندگی مدیون این عزیزان هستیم..

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه