ارسال به دیگران پرینت

توییت رحیمی جهان‌آبادی:

ایران و عربستان در حال آماده سازی برای بازگشایی سفارتخانه‌

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که روابط‬⁩ دو کشور مهم ایران و عربستان در حال احیا بوده و سفارتخانه‬⁩ ها در حال آماده شدن برای بازگشایی است.

جلیل رحیمی جهان آبادی در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت:

«روابط‬⁩ دو کشور مهم ⁧‫ایران‬⁩ و ⁧‫عربستان‬⁩ در حال احیا و ⁧‫سفارتخانه‬⁩ ها در حال آماده شدن برای بازگشایی است، این امر آثار مهمی در کاهش تنش های منطقه ای و افزایش انسجام جهان ⁧‫اسلام‬⁩ دارد، نهادهای امنیتی و رسانه ها مراقب رذالت ⁧‫صهیونیستها‬⁩ و حماقت ⁧‫افراطیون‬⁩ باشند.»

اخیرا حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه در گفت‌وگو با الجزیره گفت: ما چهار دور مذاکره مثبت و سازنده با مقامات ذی ربط عربستان سعودی در کشور عراق داشتیم. به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور عراق و اینکه هیئت حاکمه عراق و رؤسای سه قوه همه درگیر آن هستند که در آینده بتوانند دولت جدید را شکل دهند، طبعاً نقشی که عراقی ها ایفا می‌کردند تحت تاثیر فضای انتخاباتی قرار گرفت.

آن چه که ما به عنوان موضع رسمی خودمان اعلام کردیم این است که هر زمان که طرف سعودی مایل باشد روابط دو کشور به حالت طبیعی بازگردد، ما آمادگی داریم و از بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری هایمان استقبال می‌کنیم. به زودی هم دیپلمات‌های ما در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده مستقر می‌شوند. فکر می‌کنم هفته آینده دیپلمات های ما مستقر خواهند شد که این یک نشانه مثبت و خوب است.

ما در موضوع اعزام زائران خود برای حج تمتع نیز چنانچه شرایط کرونایی اجازه بدهد، در حال برنامه‌ریزی هستیم و باز در صورتی که شرایط اجازه بدهد حتی برای حج عمره. سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران هم دستورالعمل‌های لازم خود را برای این موضوع دارد. من شخصا فکر می‌کنم که طرف سعودی هنوز نیاز به زمان بیشتری دارد برای اینکه بتواند به یک جمع‌بندی و تصمیم برسد. ما آمادگی خودمان را برای دور جدید گفت و گوها در بغداد اعلام کرده ایم.

 

امیرعبداللهیان: عربستان مایل به گفتگو با ایران درباره پرونده های منطقه ای است، اما در حال حاضر مذاکرات بر روابط دوجانبه متمرکز است

وزیرامورخارجه ایران در گفتگو با الجزیره خاطرنشان کرد که عربستان مایل به گفتگو درباره پرونده‌های منطقه‌ای است، اما در حال حاضر گفتگو‌ها بر روابط دوجانبه متمرکز است. امیرعبداللهیان افزود: ما به اهمیت یک گفت وگوی گسترده منطقه‌ای شامل عربستان، مصر و ترکیه برای حل مشکلات منطقه اعتقاد داریم.

امیرعبداللهیان: عربستان مایل به گفتگو با ایران درباره پرونده های منطقه ای است، اما در حال حاضر مذاکرات بر روابط دوجانبه متمرکز است
 

وزیرامورخارجه ایران در گفتگو با الجزیره درباره تهدیدهای رژیم صهیونیستی گفت: تهدیدهای رژیم صهیونیستی تازگی ندارد و این رژیم در وضعیتی بسر می برد که قادر به اجرای آنها نیست.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات اخیر میان ایران و عربستان نیز اظهار داشت: گفت وگوی ما با عربستان مثبت و سازنده است و برای از سرگیری روابط در هر زمانی آمادگی داریم.

 

وی افزود: نمایندگان ما در سازمان همکاری اسلامی به جده باز خواهند گشت و این اقدامی مثبت به شمار می رود.

 

وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد که عربستان مایل به گفت وگو درباره پرونده های منطقه ای است، اما در حال حاضر گفت وگوها بر روابط دوجانبه متمرکز است.

 

امیرعبداللهیان افزود: ما به اهمیت یک گفت وگوی گسترده منطقه ای شامل عربستان، مصر و ترکیه برای حل مشکلات منطقه اعتقاد داریم.

 

وی با محکوم کردن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: ما به همسایگانمان هشدار دادیم که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خطایی راهبردی است و آنها اولین کسانی هستند که بهای آن را خواهند داد.

منبع: انتخاب
منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه