ارسال به دیگران پرینت

تصنیف میرزاکوچک خان جنگلی ثبت ملی شد

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از ثبت ملی تصنیف میرزا کوچک خان به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت وی خبر داد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از ثبت ملی تصنیف میرزا کوچک خان به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت وی خبر داد.

ولی جهانی افزود: در جلسه مورخ ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۰ شورای ملی ثبت آثار ناملموس ، تصنیف پرآوازه میرزا کوچک خان که از جمله آثار برجسته فرهنگی اجتماعی استان به شمار می‌رود در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

وی اظهار داشت:بر اساس مطالعات انجام شده بر روی منابع موجود سراینده این اثر ماندگار مشخص نیست اما قدمت آن در حدود یکصد سال تخمین زده شده است.

جهانی افزود: تصنیف یادشده نخستین بار به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم ابراهیم فخرایی در سال ۱۳۴۴ اشاره شده است و یکی از دلایل ماندگاری این سروده را می‌توان استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی بهروز افخمی، آهنگسازی محمد میرزمانی و صدای استاد پیشکوست موسیقی فولکلوریک گیلان ناصر مسعودی برشمرد.

وی میراث ناملموس فرهنگی را مولفه ای  برای وحدت فرهنگی عامه دانست و تأکید کرد: عناصر فرهنگی از جمله تصنیف‌ها و مکتوبات هنری که در طی نسل‌های مختلف منتقل شده است از جمله میراث گرانقدر فرهنگی به شمار می‌رود که لازم است با مستندنگاری علمی، علاوه بر حفظ و حراست از آنها، زمینه انتقال آن به نسل‌های بعدی فراهم شود. 

۸۰ اثر از بیش از یک هزار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی گیلان را آثار معنوی یا ناملموس تشکیل می دهند.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه