ارسال به دیگران پرینت

نشانه‌های خرابی بک لایت تلویزیون چیست و چگونه باید آن را تعمیر کرد؟

آیا تا به حال پیش آمده است که تلویزیونتان چیزی جز یک صفحه سیاه نشان ندهد؟ متأسفانه، این یک مشکل رایج در تلویزیون‌های LCD/LED است. نمایش صفحه سیاه ممکن است همراه با قطع شدن صدا و یا با پخش صدا باشد. جای نگرانی نیست چون این مشکل اغلب ناشی از خرابی یک قطعه نسبتاً کوچک و ارزان است که به‌راحتی قابل تعویض است. ریشه چنین مشکلی در این موارد است:

آیا تا به حال پیش آمده است که تلویزیونتان چیزی جز یک صفحه سیاه نشان ندهد؟ متأسفانه، این یک مشکل رایج در تلویزیون‌های LCD/LED است. نمایش صفحه سیاه ممکن است همراه با قطع شدن صدا و یا با پخش صدا باشد. جای نگرانی نیست چون این مشکل اغلب ناشی از خرابی یک قطعه نسبتاً کوچک و ارزان است که به‌راحتی قابل تعویض است. ریشه چنین مشکلی در این موارد است:

  1. خازن معیوب برد تغذیه
  2. خرابی بک لایت تلویزیون

در این مقاله قصد داریم درباره مشکل دوم صحبت کنیم. خرابی بک لایت تلویزیون یکی از مشکلات متداول در انواع تلویزیون‌هاست. بک لایت باعث می‌شود تصاویر با وضوح خوبی به نمایش درآیند و فرد از تماشای تلویزیون راضی باشد و چشمانش خسته نشود. در یک تلویزیون با بک لایت خراب بخش‌هایی از تصویر تاریک‌تر می‌شود. در ادامه با بک لایت تلویزیون، دلایل خرابی آن و روش تعمیر تلویزیون آشنا خواهیم شد.

بک لایت تلویزیون چیست؟

بک لایت یا نور پس زمینه یک منبع نور است که مستقیماً در پشت پنل LCD تلویزیون‌ قرار دارد. از این تکنولوژی در تلویزیون‌های نسل جدید استفاده می‌شود و در تلویزیون‌های قدیمی دیده نمی‌شود. بک لایت باعث می‌شود صفحه نمایش درخشان شود و رنگ‌های روشن را زنده می‌کند و به سایه‌های تیره عمق می‌دهد. تکنولوژی بک لایت در صنعت تلویزیون‌سازی در چند سال اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است.

در تلویزیون‌های قدیمی نیازی به نور پس زمینه نبود زیرا فناوری لوله پرتو کاتدی یا CRT نیازی به آن نداشت و خود منبعی برای نور بود. تلویزیون‌های پلاسما نیز از فسفرسانس استفاده می‌کردند و آنها نیز می‌توانستند نور ساطع کنند. اما با ظهور تلویزیون‌های صفحه تخت مبتنی بر LCD، نیاز به روشنایی پس زمینه بوجود آمد که در واقع لامپ‌های فلورسنت کاتد سرد (CCFL) بودند. CCFL یک فناوری مشابه نورهای فلورسنت و نئون است. اما از آنجایی که این لامپ‌ها گرما تولید می‌کنند و می‌توانند به نمایشگر آسیب برسانند و از نظر مصرف انرژی کارآمد نیستند از تلویزیون‌های امروزی حذف شدند. در عوض از بک لایت LED استفاده شد. بنابراین از آنجایی که تلویزیون‌های LCD و LEDمنبع نور ندارند، از بک لایت استفاده می‌کنند. مدارهای نور پس‌زمینه در اغلب تلویزیون‌ها یک معماری مشترک دارند:

  1. یک تراشه الکترونیکی سیگنال نور پس زمینه را تولید می‌کند.
  2. یک سلف که به آن بک لایت کویل می‌گویند، سیگنال را تقویت می‌کند.
  3. یک دیود در مدار تعبیه می‌شود که از ولتاژ معکوس جلوگیری کند.
  4. یک کابل نواری سیگنال را به نوار LED نور پس زمینه می‌رساند.

اختلال در هر یک از این مراحل باعث می‌شود روند کار تولید نور پس زمینه با اختلال روبرو شود.

2-2

نشانه‌های خرابی نور پس زمینه

اولین قدم برای تعمیر، یافتن علت اصلی مشکل است. تشخیص خراب بودن بک لایت تلویزیون بسیار ساده است و برای آن تنها به یک چراغ قوه نیاز دارید. چراغ قوه را روشن کنید و نزدیک به صفحه تلویزیون قرار دهید. اگر بک لایت خراب باشد تصویر تلویزیون شما بسیار تاریک و ناواضح است و مانند حالتی است که نور تلویزیون خود را بسیار کم کرده‌اید. اگر تصویر تاریک را می‌بینید یعنی برد تلویزیون سالم است و تنها بک لایت آسیب دیده است.

آموزش تعویض و تعمیر بک لایت در منزل

تلویزیون ال سی دی بر اساس عبور نور فیلتر شده در پشت نمایشگر جهت تولید تصاویر روی صفحه نمایش کار می‌کند. اگر نور پس زمینه آسیب ببیند تلویزیون نمی‌تواند خوب کار کند. اما نگران نباشید چون این به معنای به پایان رسیدن عمر تلویزیون شما نیست. به جای خرید یک تلویزیون جدید، باید به فکر تعویض بک لایت تلویزیون در چند مرحله ساده باشید. برای تعمیر نور پس زمینه تلویزیون 2 راه داریم:

  1. کل نوار نور پس زمینه را با نوار جدید جایگزین کنید.
  2. LED‌های سوخته را با LED جدید جایگزین کنید.

برای تعویض تمام نوار مراحل زیر را دنبال کنید:

گام 1: تمام پیچ‌های پشت تلویزیون LCD را باز کنید. تعداد پیچ‌ها بسته به مدل متفاوت است. پیچ‌ها معمولاً در اطراف لبه‌های قاب پشتی هستند. به آرامی پنل پشتی را از روی مانیتور بردارید و ورقه‌های فلزی زیر آن را بردارید تا اجزای داخلی تلویزیون نمایان شود.

گام 2: نور پس زمینه ال سی دی را پیدا کرده و بردارید. نور پس‌زمینه یک لوله نازک در محفظه پلاستیکی شفاف است.

گام 3: محلی که سیم‌های لوله وارد بدنه پلاستیکی می‌شود را با سشوار گرم کنید. هنگامی که چسبی که سیم‌ها را در جای خود نگه می‌دارد به اندازه کافی داغ شد، سیم‌ها و لوله را با دقت بیرون بکشید. هنگام استفاده از لوله نور بسیار احتیاط کنید زیرا اگر لوله آسیب دیده باشد ممکن است بخارات جیوه در محیط وجود داشته باشد که برای سلامتی مضر است. لذا تعمیرات را در مکانی با تهویه مناسب انجام دهید.

گام 4: نوار معیوب را باز کرده و نور پس‌زمینه جدید را دوباره نصب کنید، درست مانند بک لایت قبلی که در مرحله 3 باز کردید. سپس قاب بیرونی تلویزیون LCD را دوباره سرهم کنید.

2-3

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون چقدر است؟

هزینه تعویض بک لایت تلویزیون به مدل و اندازه آن بستگی دارد. یکی از فاکتورهای مهم در هزینه تعمیر نور پس زمینه، تعداد لامپ‌های سوخته است. در جدول زیر می‌توانید هزینه تقریبی این سرویس را مشاهده کنید.

هزینه تعویض بک لایت (تومان)

سایز تلویزیون (اینچ)

 600،000 تا 1000،000

32

 1،000،000 تا 1،200،000

40

1،000،000 تا 1،300،000

42

1،200،000 تا 1،500،000

43

1،300،000 تا 1،500،000

46

1،400،000 تا 1،700،000

47

1،500،000 تا 1،800،000

48

1،700،000 تا 1،900،000

50

1،900،000 تا 2،200،000

 اینچ52 بیشتر از

 

 

اپلیکیشن آچاره ارائه دهنده خدمات تعمیرات تمامی لوازم خانگی در منزل  نظیر تعمیر ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی با پشتیبانی 12 ساعته و متخصصین مجرب آماده ارائه خدمات به شما میباشد.جهت ثبت سفارش میتوانید به آدرس https://Achareh.co مراجعه کنید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه