ارسال به دیگران پرینت

مبارزه با تروریسم | حقوق بشر | تحریم

فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی به‌روزرسانی شد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص به روزرسانی فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان وی بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، به ویژه مواد ۴ و ۵ قانون مذکور، علاوه بر تحریم مقامات ارشد دولت پیشین آمریکا نظیر دونالد ترامپ (رئیس جمهور سابق)، مایک پمپئو (وزیر امور خارجه سابق)، جان بولتن (مشاور امنیت ملی سابق)، مارک اسپر (وزیر دفاع سابق)، جینا هاسپل (رئیس سابق سازمان سیا)، کریستوفر میلر (سرپرست سابق وزارت دفاع) و استیون منوچین (وزیر سابق خزانه داری) و نیز  متیو تالر (سفیر آمریکا در بغداد)، استیو فاگین (معاون پیشین سفارت آمریکا در بغداد) و راب والر (سرکنسول سابق آمریکا در اربیل عراق) که به ترتیب مورخ ۳۰ دی ماه و ۲ آبان ماه ۱۳۹۹ در فهرست تحریمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند، اشخاص ذیل الذکر را به دلیل ایفای نقش در جنایت تروریستی ایالات متحده آمریکا علیه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان و ترویج تروریسم و نقض حقوق بنیادین بشر، تحت تحریم قرار می‌دهد.

اشخاص مورد اشاره، حسب مورد، در تصمیم‌گیری، برنامه ریزی، سازماندهی، تامین مالی، پشتیبانی، راهبری یا اجرای اقدام تروریستی فوق مشارکت داشته و یا از طریق حمایت از این جنایت ددمنشانه، تروریسم را که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی است، ترویج نموده اند.

یادآوری می نماید که دولت ایالات متحده آمریکا با اقدام تروریستی خود، به نحو آشکاری تعهدات بین المللی در حوزه مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم به ویژه خودداری از سازماندهی اقدامات تروریستی و نیز تعهد به احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بشر را نقض نموده و مرتکب اعمال متخلفانه بین المللی گردیده است.

ضمن تاکید مجدد بر مسئولیت بین المللی ایالات متحده آمریکا در قبال اعمال متخلفانه مورد اشاره، یادآور می گردد که جمهوری اسلامی ایران در راستای تعهدات بین المللی خود در حوزه حقوق بشر و نیز در مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم، به ویژه مبارزه با تروریسم دولتی ایالات متحده آمریکا و به منظور حفظ صلح و امنیت بین المللی و نیز در چارچوب عمل متقابل، تحریم های یادشده را علیه اشخاص فوق اعمال می نماید.

بدیهی است، اقدام تروریستی آمریکا، خدشه ای به عزم جدی و قاطع جمهوری اسلامی ایران در تداوم مسیر پرافتخار سردار شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم و مقابله با گروه های تروریستی به ویژه گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا، وارد نخواهد ساخت.

با عنایت به موارد فوق و مفاد قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، کلیه نهادهای ذیربط، اقدامات لازم را در اجرای تحریم های مندرج در قانون فوق معمول خواهند داشت.

فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی در اینجا قابل مشاهده است.

 

کاخ سفید: حملات اخیر در عراق و سوریه ممکن است به مذاکرات وین یا سالگرد حمله به [سردار]سلیمانی مربوط باشند

«جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز پنجشنبه گفت واشنگتن در حال ارزیابی حملات انجام‌شده به پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه است و هنوز نمی‌تواند این حملات را به گروه خاصی منتسب بکند.او گفت: ما به طور مشخص نمی‌توانیم بگوییم چه کسی مسبب این حملات بوده و به چه دلیلی این حملات افزایش پیدا کرده‌اند. کاملاً ممکن است که آنها به مذاکرات در وین یا سالگرد حمله به [سردار] سلیمانی مربوط باشند.

کاخ سفید: حملات اخیر در عراق و سوریه ممکن است به مذاکرات وین یا سالگرد حمله به [سردار]سلیمانی مربوط باشند
 

«جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز پنجشنبه گفت واشنگتن در حال ارزیابی حملات انجام‌شده به پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه است و هنوز نمی‌تواند این حملات را به گروه خاصی منتسب بکند.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره افزایش حملات به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه گفت: «ما در اینجا به صورت رسمی، این حملات را به گروه یا گروه‌هایی خاص که ممکن است مسئول باشند منتسب نکرده‌ایم. در این زمینه، هیچ اطلاعات جدیدی نداریم.»

 

وی با اشاره به اظهارات سخنگوی پنتاگون در روز گذشته ادامه داد: «همکارم جان کربی از وزارت دفاع از این تریبون روز گذشته گفت که این نوع حمله‌ها بسیار مشابه حملاتی هستند که در ماه‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم و روند آنها رو به افزایش است.»

 

سخنگوی کاخ سفید در ادامه با متهم کردن «شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران»-به زعم او- به دست داشتن در این حملات گفت: «اما درباره اینکه [حملات اخیر] به طور مشخص توسط کدام گروه یا گروه‌هایی انجام شده، ما در این مقطع هنوز تا آن حد جزئیات نداریم.»

 

سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت نمی‌تواند برای این مسئله این حملات با چه نیت و قصدی انجام می‌شوند نیز نمی‌تواند دلیل بیاورد، اما ممکن است آنها به دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی یا مذاکرات وین مربوط باشند.

 

او گفت: «ما به طور مشخص نمی‌توانیم بگوییم چه کسی مسبب این حملات بوده و به چه دلیلی این حملات افزایش پیدا کرده‌اند. کاملاً ممکن است که آنها به مذاکرات در وین یا سالگرد حمله به [سردار] سلیمانی مربوط باشند. اما باز هم می‌گویم، در حال حاضر ما در حال ارزیابی مسئله انتساب این حملات و اهداف آنها هستیم. بنابراین در حال حاضر تحلیل بیشتری در اختیار نداریم.»

شامگاه چهارشنبه گروه موسوم به «قاصم الجبارین» حمله به پایگاه هوایی «عین الاسد» در غرب عراق که ساعاتی قبل‌تر اتفاق افتاده بود را به عهده گرفته بود.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    امریکایها حتی بایدن هم نقش در ترور حاج قاسم داشت. ریس جمهور جدید امریکا هم باید اعدام شود

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه