ارسال به دیگران پرینت

جهش قیمت عدس در ۳‌ماه گذشته

قیمت بیشترحبوبات از ۵۰ هزار تومان گذشت +جدول

جهش قیمت عدس در ۳‌ماه گذشته، در میادین، با رشد ۲۱ درصدی، کاملا محسوس بوده است.

جهش قیمت عدس در ۳‌ماه گذشته، در میادین، با رشد ۲۱ درصدی، کاملا محسوس بوده است.

مصرف حبوب به‌طور معمول در نیمه دوم هر سال با افزایش همراه است، این در حالی است که ظرف ۳‌ماه گذشته قیمت این محصولات با رشد چشمگیری همراه بوده است.

در خواربارفروشی‌های سطح شهر قیمت بیشتر اقلام حبوب از ۵۰ هزار تومان گذشته و در بعضی اقلام مثل لوبیا چیتی قیمت‌های بالای ۷۰ هزار تومان هم مشاهده می‌شود. قیمت عدس در خواربارفروشی‌ها بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان متغیر است و نخود هم تا نزدیکی ۵۰ هزار تومان رسیده است.

بررسی نرخ‌نامه سازمان میادین میوه و تره‌بار نشان می‌دهد در ۳‌ماه گذشته قیمت بیشتر اقلام حبوب ثابت بوده و اگرچه مقایسه با نرخ‌های مدت مشابه سال قبل، حاکی از افزایش بیش از ۵۰ درصدی است، اما دست‌کم در ۳‌ماه پاییز قیمت‌ها تغییری نداشته است.

با این حال ۳ محصول عدس، نخود و ماش درصدی از افزایش قیمت را داشته‌اند که عدس با رشد ۲۱ درصدی قیمت نسبت به شهریور پیشتاز بوده است.

هر کیلو عدس که در شهریور‌ماه ۳۳ هزار تومان قیمت داشت حالا با ۷ هزار تومان افزایش، ۳۹.۹۰۰ تومان قیمت خورده که البته هنوز دست‌کم ۱۰ هزار تومان از نرخ خواربارفروشی‌ها ارزان‌تر است.

ماش که در بین حبوب کم‌مصرف‌ترین است هم افزایش ۱۵ درصدی قیمت را در ۳‌ماه پاییز تجربه کرده و نخود با ۱۲ درصد افزایش در جایگاه بعدی است. قیمت کنونی ماش و نخود در میادین میوه و تره‌بار به‌ترتیب ۳۳.۵۰۰ و ۳۷ هزار تومان است و قیمت شهریورماه این محصولات ۲۹ و ۳۳ هزار تومان بوده است.

لوبیا قرمز کپسولی با هر کیلو ۴۷ هزار تومان قیمت هم‌اکنون گران‌ترین و لوبیا سفید با ۲۵.۵۰۰ تومان قیمت ارزان‌ترین حبوب میادین میوه و تره‌بار هستند.

جدول قیمت

 

 

منبع: اقتصاد۲۴-
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه