خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

استان هایی که بیشترین رحم اجاره را دارند | افزایش چهار برابری قیمت رحم اجاره ای در دو سال گذشته

رحم اجاره ای 80 میلیون تومان | زوج های عرب برای رحم اجاره ای به ایران می آیند

رحم اجاره ای نسبت به دو سال گذشته که نزدیک 20 میلیون تومان بود افزایش چهار برابری داشته است و به 80 میلیون تومان رسیده است. امروز تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز بیشترین آمار فرزندآوری از طریق رحم اجاره ای را دارند.

کاهش فرزندآوری مسئله ای است که در ایران و جهان تبدیل به یک بحران شده و هرچه پیش می‌رویم شرایط نسبت به قبل وخیم تر می‌شود. در این میان بر خلاف بسیاری از خانواده که نمی خواهد بچه دار شوند هستند کسانی که توانایی فرزند آوری را ندارند که این مسئله دلایل متعددی دارد. اما حال چند سالی است که راهکاری برای بعضی از زوج های نابارور به نام رحم اجاره ای پیشنهاد می شود. 

رحم اجاره ای یا جایگزین یکی از انواع روش های کمک باروری است. در این روش جنین 9 ماه بارداری را درون رحم شخص سومی سپری می کند در حالی که  جنین ژن هایش را از  پدر و مادر اصلی خود دریافت کرده است . اسپرم و تخمک از زوجین دریافت و به وسیله ی یکی از روش های کمک باروری مثل آی وی اف جنین ایجاد می شود و جنین ایجاد شده  در رحم شخص دیگری قرار می گیرد. شخص سوم که جنین در رحم او قرار داده می شود وظیفه دارد دوران نه ماه بارداری را طی کند و لازم است تمامی مراقبت هایی که جهت حفظ سلامتی جنین نیاز است انجام دهد و در نهایت پس از تولد نوزاد آن را تحویل خانواده اصلی خود دهد.

غلامی مشاور اهدای رحم اجاره ای در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که رحم اجاره ای یعنی چه و چه وضعیتی در ایران دارد گفت: رحم اجاره ای یا رحم جایگزین یعنی این که یک زن به دلایل متعدد که پزشک آن را تشخیص می دهد، نتواند انتقال جنین انجام را دهد فلذا رحم جایگزین برای او انتخاب می شود. هر زن نیز باز با تشخیص پزشک اگر بارداری طبیعی داشته باشد می تواند هر تعدادی که بخواهد رحم خود را در اختیار زوج ها قرار دهد. البته این مسئله وجود دارد که باید 6 ماه از اجاره دادن رحم بگذرد تا فرد بتواند دوباره این کار را انجام دهد.

اجاره رحم برای نیازهای مالی

این مشاور اهدای رحم اجاره ای در ادامه درباره افراد اجاره دهنده رحم اظهار کرد: امروز در بیشتر استان های کشور می توان زنان اجاره دهنده رحم را پیدا کرد و این افراد بیشتر کسانی هستند که نیاز شدید مالی دارند. برای ثواب، تنها از هزار زن یک نفر حاضر می شود که رحم خود را اجاره دهد.

غلامی تاکید کرد: زنان اتباع نیز رحم خود را اجاره می دهند اما از نظر قانونی تنها برای اتباع می توانند این کار را انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که چقدر اجاره رحم در سال های اخیر افزایش داشته است خاطر نشان کرد: سال های گذشته رحم اجاره ای نقش یک تابو را داشته و از وجهه خوبی برخوردار نبود اما هم اکنون شرایط تغییر کرده است چراکه هستند زنانی که به صورت مادرزادی رحم ندارند یا از رحم ضعیفی برخوردار هستند فلذا بحث رحم اجاره ای و فرزند دار شدن برای این افراد گرچه هزینه های بالایی دارد اما شیرین است.

استان هایی که بیشترین رحم اجاره را دارند

این مشاور اهدای رحم اجاره ای افزود: امروز تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز بیشترین آمار فرزندآوری از طریق رحم اجاره ای را دارند همچنین در استان هایی که مراکز ناباروری دارند نیز این عمل انجام می شود. البته آماری از فرزند آوری از طریق رحم اجاره ای موجود نیست اما هم اکنون با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی تعداد افرادی که رحم اجاره ای در اختیار افراد می گذارند افزایش داشته است البته هنوز تعداد متقاضیان بیشتر است.

غلامی با بیان اینکه اجاره رحم زیر نظر وکلا انجام می شود و همه چیز به صورت قانونی در اسناد رسمی ثبت می شود خاطر نشان کرد: پرداخت هزینه، تحویل نوزاد و حتی کفالت نوزاد بعد از فوت والدین نیز به صورت رسمی مشخص می شود.

افزایش چهار برابری قیمت رحم اجاره ای در دو سال گذشته

او درباره نرخ رحم اجاره ای گفت: متاسفانه رحم اجاره ای نسبت به دو سال گذشته که نزدیک 20 میلیون تومان بود افزایش چهار برابری داشته است و به 80 میلیون تومان رسیده است و ما نیز هر مبلغی که زوجین راضی باشند را دریافت می کنیم. البته مشاورهایی که برای زوج های عرب رحم اجاره ای پیدا می کنند مبلغ زیادی را دریافت می کنند.

این مشاور در امر اجاره رحم در پایان مدعی شد: این موضوع باب شده است که مترجمین زبان عربی در مراکز باروری فعال شده اند و کارشان این است که  زوج های عرب را می پذیرند. این مشاورین بر اساس شنیده ها برای مرتبط کردن زنان با خانواده های عرب بالا ده میلیون تومان دریافت می کنند. همچنین هزینه رحم اجاره ای برای عرب ها از 150 میلیون تومان شروع می شود.

گفتنی است ، یکی دیگر از مرتبط کننده های رحم های اجاره ای با زوج های جوان در گفت و گو با خبرنگار رکنا درباره قیمت رحم اجاره ای می گوید: قیمت از 80 میلیون برجی دو میلیون تومان آغاز می شود و کم تر از این قیمت را دیگر نمی توانید پیدا بکنید.

 

تجارت چراغ خاموش «اهدای تخمک»؛ معامله‌ای برای فروش «مادری»

«بانوان زیر ۳۰ سال، با اهدای تخمک، ۴ میلیون دریافت کنید» جمله‌ نوشته شده روی برگه‌ شیشه ایستگاه اتوبوس است؛ اگرچه نرخ تعیین شده در آن بسیار پایین است و با جست‌وجو در فضای مجازی می‌توان نرخ چند برابری نیز برای آن پیدا کرد، اما هر زن جوانی با عبور از کنار ایستگاه اتوبوس، نگاهی به آن انداخته و شاید در ذهن خود نیز به معامله پنهانی در این باره فکر کند.

تجارت چراغ خاموش «اهدای تخمک»؛ معامله‌ای برای فروش «مادری»
 

«بانوان زیر ۳۰ سال، با اهدای تخمک، ۴ میلیون دریافت کنید» جمله‌ نوشته شده روی برگه‌ شیشه ایستگاه اتوبوس است؛ اگرچه نرخ تعیین شده در آن بسیار پایین است و با جست‌وجو در فضای مجازی می‌توان نرخ چند برابری نیز برای آن پیدا کرد، اما هر زن جوانی با عبور از کنار ایستگاه اتوبوس، نگاهی به آن انداخته و شاید در ذهن خود نیز به معامله پنهانی در این باره فکر کند.

 

از آنجا که زیر سایه نبود قوانین شفاف و نظارت قوی بر هر فرآیندی، امکان سوءاستفاده و ایجاد واسطه‌هایی برای دلالی فراهم می‌شود؛ مدتهاست فرآیند اهدای تخمک نیز که تصور می‌شد با اهداف «دگردوستانه» انجام می‌شود، تبدیل به تجارتی چراغ خاموش برای زنانی شده که اینگونه تامین معاش می‌کنند و بعضا در تبلیغات آن نیز از این عرصه رها شده تجاری، به عنوان «فرصت شغلی» برای زنان جوان یاد می‌شود.

اشتراک حس مادری و فراهم کردن شرایط مادر شدن برای هم نوع خود، رفتاری شایسته تقدیر است که انتظار می‌رود با اهداف «دگر دوستانه» نیز انجام شود؛ در این میان اما به گفته کارشناسان در سایه خلاء قوانین و سکوت مراکز درمانی که واقف به این امر هستند، پای سودجویان و دلالان به این عرصه باز شده است و با تبلیغاتی که برای آن انجام می‌دهند، سعی در ترغیب زنان برای انجام این کار دارند.

 

گویا فقر اینبار از چهره و روی زنانه خود وارد عرصه شده و زنان جوان ۱۸ تا ۳۵ ساله که مطابق با آمار همواره نرخ بیکاری بیشتری را نسبت به مردان تجربه کرده‌اند وارد این چرخه شده و در معامله‌ای پنهانی امکان مادری را در ازای چهار تا هشت میلیون و بعضا ارقامی بیشتر به اشتراک می‌گذارند.

 

آنچه در این میان نگران کننده است، تغییر فرآیند دگر دوستانه اهدای تخمک به فرآیند تجاری و ترغیب زنان برای پیوستن به این عرصه‌ به ظاهر شغلی است که تا زمانی که پای نظارت قوی قانون به میان نیاید، امیدی به اصلاح آن نیست. از طرفی با وضع قوانینی برای ترغیب جوانان به فرزندآوری و اعطای مشوق‌های مختلف از جمله مشوق‌های مالی برای این امر، بیم از آن می‌رود که این عرصه دلالی نیز قوت گیرد؛ کما اینکه با چرخی در فضای مجازی می‌توان متوجه شد که این فرآیند دلالی تنها به «اهدای تخمک» معطوف نشده و در اهدای «جنین» و «رحم اجاره‌ای» نیز رد پایش دیده می‌شود.

 

تجارت چراغ خاموش «اهدای تخمک»/ معامعه‌ای برای فروش «مادری»

تجاری شدن «اهدای تخمک» و واسطه‌هایی که از قِبَل آن سود می‌برند و سکوت مراکز درمانی

 

 

دکتر سیمین کاظمی، جامعه شناس حوزه زنان و پزشک در این باره با بیان اینکه اهدای تخمک در حال حاضر کاملاً تجاری شده و بازاری پیرامون آن شکل گرفته است که واسطه ها در آن نقش فعال دارند و از قِبَل آن سود می‌برند، به ایسنا گفت: واسطه‌گری و دلالی برای اهدای عضو یک امر شایع است که به اهدای تخمک نیز تسری پیدا کرده است. اهدای تخمک یک عرصه رها شده و بدون ضوابط قانونی است که راه را برای فرصت طلبی و سودجویی عده ای از دلالان و واسطه های اطراف مراکز درمانی باز کرده است. به نظر می رسد برخی مراکز درمان ناباروری از فرآیند نحوه پیدا کردن اهدای تخمک مطلع هستند، اما عملاً سکوت کرده اند، چون منافع آنها ظاهرا در این سکوت و فقدان شفافیت بیشتر تأمین می شود.

 

این جامعه شناس، ادامه داد: در حال حاضر تبلیغات پیرامون اهدای تخمک زیاد است و حتی ازسوی برخی سودجویان به عنوان «فرصت شغلی» نیز یاد می شود . متاسفانه گسترش فقر و بیکاری گسترده زنان و بدتر شدن وضعیت اقتصادی موجب افزایش تعداد زنانی شده است که مجبورند برای تأمین معاش به این موضوعات متوسل شوند، بدون اینکه تحت حمایت قانون و جامعه قرار گیرند.

عضو گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه شناسی ایران با بیان اینکه اطلاعات اهداکنندگان و گیرندگان تخمک به صورت محرمانه است و خصوصاً گیرندگان برای جلوگیری از ادعاهای بعدی ترجیح می دهند، هویت دو طرف مخفی باشد، تصریح کرد: تاجایی که اطلاع دارم برای اهدای تخمک ضوابط قانونی وجود ندارد ولی برای اهدای جنین قانونی تصویب شده است که آن هم ناظر به نگرانی های شرعی در مورد تولید جنین و ویژگی ها و تکالیف زوج های گیرنده جنین است. در مراکز درمان ناباروری اهدای تخمک به عنوان یک روش درمان ناباروری زنانی که در تخمک گذاری مشکل دارند پیشنهاد می شود ولی قانون در مورد اهدا کننده تخمک، سکوت کرده است و حتی در زمره اهدای عضو از انسان زنده قرار نمی گیرد. هر چند که قانون به طور کلی درباره اهدای عضو از انسان زنده نیز کلاً سکوت کرده است. تقریباً می توان گفت که همانند اهدای خون انتظار می رود که اهدای تخمک نیز بر اساس انگیزه های دگردوستانه انجام شود، در حالیکه واقعیت با این انتظار متفاوت است.

 

این پژوهشگر مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال که آیا نرخ اهدا تخمک برای زنان دارای ویژگی‌های ظاهری خاص نظیر چشمان رنگی بیشتر هم هست؟، گفت: وقتی اهدای تخمک تحت مناسبات تجاری و بازار انجام شود و بدن انسان و اعضا و اجزایش به کالا تبدیل می شوند و از سوی دیگر در یک طرف این فرآیند فروشنده و طرف دیگر خریدار قرار دارد، دور از انتظار نیست که خریدار برای کالایی که خریداری می کند، ویژگی هایی را نیز تعیین کند چراکه خانواده‌ای که قرار است یک بچه را با روش های پزشکی و پرداخت پول تولید کند، این حق انتخاب را برای خود محفوظ می داند که محصول تولید شده، زیبا هم باشد و نیمی از این زیبایی قرار است از طرف تخمک تعیین شود. در جامعه هم زیبایی به یک ارزش مهم تبدیل شده است چنانکه والدین از قبل از تولد فرزند برای زیبا شدن او به انحای مختلف تلاش می کنند، تأکید بر زیبا بودن اهدای کننده تخمک بخشی از این تلاش است.

به گفته این پزشک، اگرچه اهدای تخمک از نظر پزشکی بی‌خطر است اما هر فرآیند غیرشفاف می تواند تبعات و پیامدهایی برای افرادی که درگیر آن می‌شوند داشته باشد.

 

کاظمی در پایان سخنان خود با تاکید بر لزوم نظارت قوی بر پدیده مذکور و شفافیت قانون در این زمینه، افزود: مقابله با این امر وقتی ممکن است که اهدای تخمک و رحم جایگزین به عنوان اهدای عضو از انسان زنده در نظر گرفته شوند و قوانینی برای آنها در نظر گرفته شود. قوانینی که تضمین کننده آن باشد که اهداکننده فقط با انگیزه‌های دگردوستانه دست به چنین کاری می زند و نه زیر فشار مالی و در شرایط تنگدستی، چنین شکلی از اهدا وقتی محقق می شود که مشکل فقر در جامعه حل شده باشد که فعلاً چنین انتظاری بیهوده به نظر می رسد.

 

 

 

منبع: رکنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ناشناس ارسالی در

  وا این دیگه چجورش نرخ گذاشتن خ ا به همه کمک کنه ک سه فرزند داشته باشن بس است خدا یا این دیگه چجورش

 • عدالت ارسالی در

  خدا خدا خدا مردم چقدر بدبخت شدند که زمان ایرانی به عربها رحم اجاره میدند چقدر بدبخت شدیم

 • ناشناس ارسالی در

  کاد الفقر ان يكون كفرا

 • علی وطنخواه ارسالی در

  همین مونده رحم اجاره بدین

 • ناشناس ارسالی در

  ما شمارو به مقام انسانیت میرسانیم هم این دنیارو اباد کردن هم اون دنیارو

 • بی نام ارسالی در

  من تو مشهد زندگی میکنم میخام واقعیتی رو بگم از دکتر عوضی که فقط پول براش مهم بود چند سال پیش حدودا پنج سال پیش بود که به خاطر اینکه مادر باشم رفتم احمد آباد مطب یک دکتر خدا نشناسی که جز پول چیزی براش مهم نبود چند تا دکتر با هم وزیر میکرد همزمان ، همزمان از دستگاه سونو برای چند بیمار استفاده می‌کرد و فقط از یک ژل برای ضد عفونی استفاده می‌کرد و حدودا میلیونها تومن هزینه واسه آمپولی اشتباهی می‌کرد همون جا خانومی بود که قشنگ معلوم بود با دکتر نسبت فامیلی داره زنهای بیچاره پایین شهری رو با مبلغ خیلی ناچیز خاموش میکردن که تخمک بدین رحم اجاره ایی بشین و فلان خدا ازش نگذره جز اینکه فقط و فقط از آدمها پول بگیرن چیزی نمیدونستن وقتی هم در مورد وضعیتت سوال میکردی که رو به بهبودی هستی فقط سرت داد میزد که وقت ندارم بعد یکسال فقط با یه دمنوش خانگی منم مادر شدم در صورتی که اصلا مشکلی نداشتم

  • بینامی ارسالی در

   میشه اسم و فامیل اون دکتر بگی

  • سالمی ارسالی در

   منم میخام این کارو بکنم لطفاً راهنمایی کنید

 • ابوالفضل‌شجری ارسالی در

  خیلی‌بی‌غیرت‌باید‌باشید‌ما‌ایرانی‌ها‌این‌غلط‌‌نمی‌کنیم‌کون‌لق‌‌عربا

 • ناشناس ارسالی در

  من میخوام اینکاروبکنم چیکارکنم؟

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت به اون کسی که باب کرد .این گناه ومعصیته چه مردبازن نزدیکی کند میگن نطفه زنا وقتی نطفه نامحرم به زن انتقال پیدا مکند ایا درسته اینا میخوان ژن ونطفه سالم ایرانی رو نابود کنند خدایا امام زمان رابرسان .اگاه باشن کسانی که مسولن سکوت کردن مانند قومهای که در قران امده می دیدن مردم گناه میکنند میگفتنند بماچه همه باهم نابود شدند باید جواب بدن درمقابل گناه اشکار

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنت کنه بانیان این اوضاع اقتصادی رو که مردم بدبخت مجبور شن دست به همچین کاری بزنن

 • ناهید ارسالی در

  باغیرت و باشرف باشید.

 • ناشناس ارسالی در

  ما چیزی به نام رحم اجاره ای نداریم مثل صیغه که همان خود فروشی بود در زمان شاه الان به اصطلاح خودشون به نام صیغه اومد حلالش کردن نداریم رک بگن یک فحشای به تمام معنا........؟

 • باهم متحد باشیم ارسالی در

  سلام من چه دیدگاهی میتونم داشته باشم
  ما ایرانی ها مسلمان و شیعه هستیم وخودمون اصلا کمی در کتاب قرآن رو باز کنین
  (والذین هم لفروجهم حافظون) این کارکاملا قابل سرزنش هست و بعدا آبرو که هیچ روز قیامت هم از پشیمانی که هیچ سودی ندارد رنج می برند.
  خدایا این مدم واقعا بی فکرند
  الهم عجل لولیک الفرج.به حق حضرت زینب
  التماس تفکر دارم
  خود این مطلب هم باعث هم رسوایی ماست
  وهم اشاعه بدی پس نویسنده این مطلب هم در گناه شریک هست متاسفانه.

 • ناشناس ارسالی در

  من میخوام بگم بینم ازنظردین حرام است یاحلال رحم اجارهای

  • ناشناس ارسالی در

   حرام

 • مارال ارسالی در

  عربها هم دیگه از بدبختی زنهای ایرانی سو استفاده می کنند

 • رویا ارسالی در

  سلام معلوم شما خیلی پول دارین اونیکه نداره مجبوره حتی خود فروشیم بکنه به خاطر شکم بچش

 • ناشناس ارسالی در

  یعنی چی رحم اجاره ای ، خاک تو سر اونکی بخواد بخاطر پول کثیف اعضای بدن خودشو بفروشه ،

 • جواد ارسالی در

  خداللنت کند شماها و ازدواج باافاغنه کمبود که حال رحم عربی اجاره کنیم نسل ایرانی رابادست خودمان فاتحه اش راخواندیم پس اینکه همه ازایران دارند می‌روند بخاطر همین غلط های زیاد میباشد.

 • ناشناس ارسالی در

  با غیرت و باشرف باش ای ایرانی

 • ناشناس ارسالی در

  سلام فقط آقا امام زمان ع باید بیاید از خدا همین آرزو را دارم

 • ناشناس ارسالی در

  انگاربی پولی نکشیدی بفهمی چیه

 • آرزو ارسالی در

  واقعاچی بگم آقاامام زمان ظهورکنن فقط

 • ناشناس ارسالی در

  این همه گرانی کردن که الان ملت واسه سیر کردن شکم بچه هاشون مجبور به این کار شدن خدا ازتون نگذره

 • ناشناس ارسالی در

  خدایا فرج اقا رو نزدیک کن هیچ وقت قضاوت نکنید خودتون رو جای اون افراد بزارین کسی از دل خوشی این کارو نمیکنه الان یک وام 10 تومنی میخوای بگیری بانک نمیده حتما مجبورن

 • یوسف ارسالی در

  همه دختران وپسران ایران حکم فرزند دارند برای رهبر وای کاش نسبت به این گونه رفتارها اقدام عملی .. که..

 • ناشناس ارسالی در

  دلیل نمیشه هرکس بی پول شد راه نادرست وحرام پیش بگیره پس اون وقت همه هر کارکثیفی انجام بدن بعد بگن ما گرسنه بودیم اگه یک زن غیرت داشته باشه از راه حلال می‌تونه شکم خونواده شوسیرکنه

 • ناشناس ارسالی در

  سلام
  توچیکارعرباداری

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه