ارسال به دیگران پرینت

سویه امیکرون | کرونا | بازگشایی مدارس | کرونا دلتا | واکسیناسیون

سویه امیکرون ۴ تا ۵ برابر نسبت به دلتا سرایت‌پذیری بیشتری دارد

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: سویه امیکرون ۴ تا ۵ برابر نسبت به سویه دلتا سرایت‌پذیری بیشتری دارد.

دکتر علیرضا صداقت اظهار کرد: متاسفانه سویه امیکرون نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است. جهش صورت گرفته در این سویه روی پروتئین اسپایک اتفاق افتاده که احتمال کاهش اثربخشی داروهای ضد ویروسی و واکسن‌ها را به دنبال دارد، اما با وجود این احتمال، تنها راه مقابله با این سویه همچنان واکسیناسیون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است. 

وی افزود: اقدام به موقع ستاد ملی کرونا مبنی بر لغو پروازهای مستقیم از کشورهای آفریقایی لازم بوده و بررسی دقیق و قرنطینه کامل برای افرادی که به این کشورها سفر داشته‌اند نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سویه امیکرون ۴ تا ۵ برابر نسبت به سویه دلتا سرایت‌پذیری بیشتری دارد، افزود: سویه دلتا در پیک پنجم سهمگین بود و آمار متوفیان گواه این مدعا است. امیدوارم با اتخاذ تدابیر لازم پیک جدیدی را تجربه نکنیم.

 صداقت به موضوع بازگشایی مدارس نیز اشاره کرد و افزود: آمارها حکایت  از استقبال خوب فرهنگیان از واکسیناسیون دارد در حال حاضر ۹۱ درصد فرهنگیان دوز نخست واکسن و ۷۵ درصد دوز دوم را دریافت کرده‌اند. ۸۵ درصد دانش آموزان بالای ۱۲ سال نیز  دوز نخست و ۵۷ تا ۶۰ درصد نیز دوز دوم واکسن رادریافت کرده‌اند، اما نقطه ضعف ما مقاطع تحصیلی ابتدایی است که هنوز واکسنی برای استفاده در این گروه سنی در کشور ارائه نشده است. 

وی با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس با توجه به ضعف‌های تکیه صرف بر آموزش مجازی و همچنین فشارهای روحی و روانی که به دانش‌آموزان، والدین و کادر آموزشی وارد می ساخت، گفت: قطعا بازگشایی مدارس به لحاظ اجتماعی یک ضرورت است اما اینکه این بازگشایی‌ها در چه شرایطی و با چه سطحی از رعایت پروتکل‌ها اتفاق بیفتد بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد با اشاره به اینکه به طور استاندارد، در شرایط پاندمی کرونا هوا بایستی ۶ بار در هر دقیقه تعویض شود، گفت: به نظر می‌رسد در اغلب مدارس ما چنین تهویه مطبوعی وجود نداشته باشد و تنها راه تهویه هوا در موارد بسیاری پنجره کلاس‌ها است که با توجه به اینکه در فصل سرد سال به سر می‌بریم خود می‌تواند باعث ابتلا به سرماخوردگی و تبعات ناشی از آن باشد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد،صداقت بیان‌کرد: اگر چه اطلاعات در مورد سویه امیکرون هنوز کامل نیست، اما نبایستی جانب احتیاط را از دست داد و در این شرایط نسبت به بازگشایی‌ها به خصوص بازگشایی مدارس نباید عجله کرد.

 

سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه اعلام کرد که اطلاعات کافی وجود ندارد که سویه اُمیکرون ویروس کرونا خطرناکتر از سویه دلتا بوده و واکسن‌های موجود همچنان موثر هستند.

 

سازمان‌جهانی‌بهداشت: هنوز مشخص نیست سویه «اُمیکرون » خطرناکتر باشد؛ واکسن‌های موجود همچنان موثر هستند

 

سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه اعلام کرد که اطلاعات کافی وجود ندارد که سویه اُمیکرون ویروس کرونا خطرناکتر از سویه دلتا بوده و واکسن‌های موجود همچنان موثر هستند.

 

سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه اعلام کرد که اطلاعات کافی وجود ندارد که سویه اُمیکرون ویروس کرونا خطرناکتر از سویه دلتا بوده و واکسن‌های موجود همچنان موثر هستند.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا میزان انتقال پذیری سویه اُمیکرون در مقایسه با دیگر سویه‌ها از جمله دلتا، بیشتر باشد.

 

تعداد افرادی که تست کرونای آنها در مناطقی در آفریقای جنوبی که به این سویه مبتلا شده‌اند در حال افزایش است اما مطالعات اپیدمیولوژیک در حال انجام بوده تا درک شود آیا این افزایش ابتلا به دلیل اُمیکرون بوده یا عوامل دیگری در این زمینه موثر بوده‌اند».

 

سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد که هنوز مشخص نیست که سویه اُمیکرون ویروس کرونا باعث تشدید ابتلا یا مرگ می‌شود.

 

این نهادی بین‌المللی اضافه کرد: «هنوز مشخص نیست که آیا ابتلا به کرونا با سویه اُمیکرون باعث بیماری شدیدتر در مقایسه با سایر انواع دیگر از جمله سویه دلتا می‌شود یا خیر. اطلاعات اولیه نشان دهنده افزایش نرخ بستری در آفریقای جنوبی بوده که این ممکن است به دلیل افزایش تعداد افرادی باشد که مبتلا شده‌اند».

 

سازمان جهانی بهداشت به همراه گروهی از کارشناسان فنی در حال کار بر این موضوع هستند که آیا سویه جدید می‌تواند بر تاثیر گذاری واکسن‌های موجود تاثیر داشته باشند.

 

پس از آنکه سویه جدید ویروس کرونا با نام اُمیکرون در آفریقای جنوبی شناسایی شد، بسیاری از کشورها پروازها از آفریقای جنوبی را با محدودیت مواجه کرده و مسافرانی که از این کشور وارد می‌شوند را نیز به قرنطینه می‌برند.

 

سازمان جهانی بهداشت پیشتر این سویه از ویروس کرونا را نگران کننده توصیف کرده بود.

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • نا شناس ارسالی در

    با سلام بنده معلم مقطع متوسطه یک هستم به آدرس استان فارس شهر مرودشت روستای فیروزی این مدرسه ۸۰ دانش آموز داره یک مدیر بی ادب داره . اول خودش پروتوکل را رعایت نمی کنه و حتی مواد ضد عفونی وماسکی در مدرسه یافت نمی شود حدود بیست دانش آموز را وارد کلاس می کند بچه ها در ب کلاس را می بند ند چند روز قبل در کلاس دانش آموز عطسه وسرفه می کند ریزش آب بینی دارد سر درد داشت یعنی تمام نشانه های کرونا بنده دانش آموز را فرستادم که مدیر اجازه دهد که به منزل برود . مدیر محترم جواب می دهند که این دانش آموز تمارض انجام می دهد و......
    عزیز جان تا در کشور افرادی بی شعوری همانند این آقا هستند بعید بدانم بیماری ریشه کن شود

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه