ارسال به دیگران پرینت

بازگشت پایتخت داعش به شرایط عادی

نادر اضافه کرد: جرات نمی کردم نامزدم را ببینیم فقط به مکالمه تلفنی اکتفا می کردیم زیرا از سنگسار می ترسیدیم.

پایتخت سابق داعش یعنی شهر رقه سوریه، حالا به شرایط عادی بازگشته است.

میدان معروف این شهر که محل قدرت نمایی و اعدام های داعش بود حالا بعد از بازسازی تبدیل به محل تجمع خانواده ها، جوانان و کودکان شده است.

وضعیت فعلی پایتخت

در شهر رقه سوریه (پایتخت سابق داعش) "نادر" با بی صبری، رسیدن دوستش به میدان "النعیم" را انتظار می کشد. این میدان دوباره به محل قرار گذاشتن های دختران و پسران و حضور خانواده ها تبدیل شده است. این در حالی است که قبلا و به هنگام حضور داعش، این میدان برای چند سال به محل اعدام تبدیل شده بود.

بازگشت پایتخت داعش به شرایط عادی/ میدان اعدام به میدان عشاق تبدیل شد

نادر 25 ساله هنگام نشستن در میان حوض های آب در میدان گفت: منتظر دوستم هستم. اینجا بهترین جا برای دیدار عشاق و خانواده ها و دوستان است.

وی افزود: قبلا (زمان داعش) سعی می کردیم حتی به این میدان نزدیک هم نشویم تا شاهد خون و ترس و رعب نباشیم.

هنگام سیطره داعش بر شهر رقه بین سال های 2014 تا 2017، ساکنان شهر، اسم میدان را از نعیم به ججیم (دوار الجحیم = میدان جهنم) تغییر داده بودند. این اتفاق بعد از آن صورت گرفت که داعشی ها از این میدان به عنوان محل اجرای مجازات های وحشیانه خود از جمله قطع دست و اعدام استفاده می کردند.

نادر اضافه کرد: جرات نمی کردم نامزدم را ببینیم فقط به مکالمه تلفنی اکتفا می کردیم زیرا از سنگسار می ترسیدیم.

داعش داشتن نقاب و پوشیه را برای زنان اجباری کرده بود و انها فقط حق داشتند به همراه محرم از خانه خارج شوند.

شهر رقه در سال 2017  از دست داعش آزاد شد. در آن مقطع، این میدان به تپه ای از خاک تبدیل شد اما امروز میدان بزرگی است که شب ها نورپردازی رنگی در کنار فواره های بلند و حوض های آب دارد.

"مناف" 24 ساله هم در حال احوال پرسی با دوستان خود در مرکز میدان است. او می گوید: میدان از النعیم به جحیم ( جهنم) و دوباره به بهشت تبدیل شد تا جایی که حتی عشاق هم به آن می آیند.

بازگشت پایتخت داعش به شرایط عادی/ میدان اعدام به میدان عشاق تبدیل شد

این میدان در مرکز شهر است که کوچه های مملو از کافه ها و فروشگاه ها به آن می رسند.

در مرکز میدان، کودکان میان نیمکت ها می دوند؛ زنان و مردان در حال گفتگو با هم هستند و عکس یادگاری می گیرند؛ صدای خندیدن دوستان بالاست؛ آنها روی زمین پهن کرده اند و غذا می خورند در حالی است که دست فروشان در میدان می چرخند. بسیاری از آنها بادکنک های رنگی در دست دارند.

محمد العلی 37 ساله به همراه همسرش بر روی یکی از صندلی ها نشسته اند و مراقب 3 فرزند خود هستند که در اطراف حوض های آب در حال بازی هستند.

او روایت می کند قبلا و به هنگام حضور داعش، چگونه کودکانش را از عبور و مرور از این میدان منع می کرد تا آنها سرهای بریده شده را نبینند اما امروز این میدان به محلی برای حضور و تفریح خانواده ها و بازی کودکان تبدیل شده است.

با وجود اینکه همچنان ساختمان های تخریب شده که نشانه حملات هوایی و درگیری هاست در شهر دیده می شوند اما شهر رقه توانسته تا حدودی شرایط عادی خود را بازیابد. با این حال همچنان خاطرات وحشی گری های داعش در ذهن ساکنان این شهر باقی مانده است.

"میدان ساعت" شهر رقه در میان بازار اصلی شهر قرار دارد. میدان ساعت از جمله مکان هایی است که داعش اعدام و قطع دست و شلاق را در آن انجام می داد. "احمد الحمد" روی صندلی چرخ دار در حال عبور از میدان است.بازگشت پایتخت داعش به شرایط عادی/ تبدیل میدان اعدام به میدان عشاق

او که برای خرید سبزی به بازار آمده به خبرنگاران گفت: این میدان یادآور رنج هایی است که در آنها زندگی کردیم. این میدان برای ما یادآور مرگ است. ما اینجا شاهد قطع سر انسان ها و دست ها و اعدام با شمشیر بودیم.

او می گوید که داعش نزدیکان او را با شمشیر، سر بریده بود. وی می گوید: ما حتی می ترسیدیم از اینجا عبور کنیم.

در شهر رقه، داعشی ها برای اولین بار یک زن را تا مرگ، سنگسار کردند. علاوه بر اینها آنها چند همجنسگرا را از بالای ساختمان های بلند به پایین پرتاب کردند. همچنین زنان ایزدی را که در عراق به اسارت گرفته بودند را به عنوان کنیز و برده جنگی، به فروش گذاشتند.

اطراف میدان "دله" (دله نام ظرف فلزی قهوه است) محل استقرار کارگرانی است که به دنبال کار می گردند. این میدان به نام میدان کارگران هم مشهور است. مجسمه بزرگی از دله و فنجان قهوه در این میدان دیده می شود.بازگشت پایتخت داعش به شرایط عادی/ میدان اعدام به میدان عشاق تبدیل شد

"عبدالمجید العبدالله" 45 ساله هر روز صبح به میدان دله می رود تا بتواند کاری پیدا کند. او یاداوری می کند که قبلا چگونه داعش مردم را در قفس هایی در میدان زندانی می کرد اما امروز دیگر خبری از آن قفس ها نیست بلکه مملو از کارگرانی است که منتظر افرادی هستند تا برای کارگری آنها را با خود ببرند. 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه