ارسال به دیگران پرینت

هنگام ترمز بریدن خودرو چه کنیم؟

ترمز خودرو ابزاری است برای بازداشتن یک وسیله از حرکت. ترمز ایجاد شتاب منفی لازم برای توقف خودروی در حال حرکت است.علاوه بر متوقف کردن کامل خودرو، کنترل حرکت خودرو در سراشیبی، توقف مرحله ای، و کاهش سرعت به اندازه دلخواه را می توان از وظایف اصلی این سیستم دانست.

چگونه ماشینی که ترمزش بریده است را متوقف کنیم

تصور کنید که در یک اتوبان در حال رانندگی هستید و می خواهید وارد فرعی شوید و میخواهید ترمز خودرو را فشار دهید و ناگهان متوجه می شوید ترمز ندارید،در نهایت تصمیم می گیرید که با سرعت 100 کیلومتر برساعت به گارد ریل بزنید و داخل رودخانه شیرجه بزنید یا به هر نحوی به جایی بکوبید و اتومبیل را متوقف کنید. این سناریو چندان بعید نیست.

واقعیت این است که یکی از اتفاقات وحشتناک در هنگام رانندگی، بریدن ترمز است. بیایید یاد بگیریم در این شرایط چه کاری از دست ما ساخته است:

راهکارهای پیشنهادی برای بریدن ترمز خودرو

1. عصبانی نشوید. از حرکت اضافی خودداری کنید. حرکت اضافی باعث می شود که شرایط را برای خود خطرناک تر سازید. پس زیاد مانور ندهید و سعی کنید حرکات کمی داشته باشید. کنترل اعصاب و جسمتان را در دست داشته باشید.

2. پدال گاز را رها کنید و اگر کروزکنترل دارید، حتماً مطمئن شوید آن را خاموش کرده اید.

3. بررسی رفتار پدال ترمز:اگر پدال ترمز نرم است، ممکن است که روغن ترمز کم کرده اید یا سیلندر اصلی آن خراب شده باشد. در این حالت شاید بتوانید با چندبار فشار دادن ترمز، کنترل وسیله را بدست آورید. اگر پدال ترمز سفت است، سریعاً بررسی کنید که چیزی(مثل بطری آب) در زیر پدال گیر نکرده باشد. سعی کنید از پای خود و یا دیگر مسافران برای چک کردن این مورد استفاده کنید. از جاده چشم بر ندارید.

4. پدال ترمز را فشار دهید:پدال ترمز را چندین بار پشت سرهم فشار دهید تا مقدار فشار لازم برای توقف اتومبیل را فراهم آورید. این کار ممکن است مدتی طول بکشد. حتی اگر سیستم ترمز اتومبیل شما از نوع ABS باشد، باز هم این کار را انجام دهید. چرا که ترمز ABS تنها زمانی فعال می شود که به شدت ترمز بگیرید. به هر حال به شدت و تا آخرین حد چندین بار پدال ترمز را فشار دهید.

5. معکوس بکشید:به دنده پایین تر شیفت کنید. اگر اتومبیل شما اتومات است، آن را در حالت دستی قرار داده و دنده را 1 یا 2 کنید. اگر اتومبیل شما دنده دستی است، سعی کنید کم کم دنده را کم کنید. یعنی اول دنده را 3 و پس از کمی حرکت و کم شدن سرعت، دنده را 2 کنید. دقت کنید که بطور ناگهانی به دنده پایین (1 و 2) شیفت نکنید چون ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید.

6. از ترمز دستی استفاده کنید:سعی کنید ترمز دستی را کم کم بکشید و سرعت اتومبیل را کاهش دهید. البته در نوع اتوماتیک، باید پدال ترمز اضطراری را کم کم فشار دهید. دقت کنید که به ناگهان ترمز دستی را تا انتها نکشید. زیرا چرخ های عقب اتومبیل قفل می کند و ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید. اگر احساس کردید که چرخ های عقب قفل شده و صدا می دهد، کمی ترمز دستی را رها کنید تا چرخ ها حرکت کند؛ سپس در همین نقطه ترمز دستی را نگه دارید تا به کاهش سرعت اتومبیل شما کمک کند و شما هم کنترل مناسبی روی وسیله نقلیه داشته باشید.

7. چشمان خود را به جاده بدوزید:به چیزهایی که در جلوی شماست، نگاه کنید. از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری کنید.

8. به دیگر راننده ها هشدار دهید:چراغ های خطر(فلاشرها) اتومبیل را روشن کنید. بوق بزنید و چراغ بزنید و به دیگر رانندگان اطلاع دهید که در چه وضعیتی هستید. چون آنها ممکن است متوجه وضعیت شما نشوند. شیشه ها را پایین داده و با سر و صدا به عابران پیاده و دیگر رانندگان در صورت لزوم هشدار دهید. هرچند که با پایین دادن شیشه ها، اصطکاک هوا نیز به توقف اتومبیل شما کمک می کند.

9. از اصطکاک جاده استفاده کنید:اگر جاده پیش روی شما، دارای حاشیه است(مثل هاشیه های این شکلی |||||||| )، بر روی آنها حرکت کنید و فرمان را کمی به چپ و راست جابجا کنید تا در اثر اصطکاک سرعت شما کم شود. کار دیگری که می توانید انجام دهید، تغییر لاین از سمت چپ جاده به سمت راست و بالعکس می باشد تا سرعت شما در اثر اصطکاک کاهش یابد. البته این کار در سرعت بالا ممکن است باعث واژگونی اتومبیل شود. پس دقت کنید.

10. از موانع محیطی استفاده کنید:اگر هیچکدام از روش های بالا موثر واقع نشد، و یا اگر مجبور بودید به سرعت توقف کنید، باید از موانع طبیعی بهره بگیرید. این کار به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست و کنترل اتومبیل را به شدت کاهش می دهد. اما اگر مجبور هستید، به عنوان آخرین راه حل از آن استفاده کنید:

الف:استفاده از عوارض زمین:

به دنبال پستی و بلندی های جاده باشید. سرعت گیرها، دست اندازها، حاشیه های جاده همه می تواند در کاهش سرعت موثر باشد. اگر این موارد موثر واقع نشد، سعی کنید معکوس بکشید و با ترمز دستی سرعت را کاهش دهید.

ب:استفاده از کیسه های سیمان یا بشکه های آب:

در برخی مواقع این نوع بازدارنده ها در جاده وجود دارند. تلاش کنید تا لاستیک اتومبیل را از بغل به آنها تماس دهید تا سرعت شما کاهش یابد. دقت کنید که با سر یا بدنه به آن برخورد نکنید. چرا که باعث رسیدن آسیب به اتومبیل و خود شما می شود. تا حد امکان لاستیک را با آنها تماس دهید.

11. تماس با موانع کوچک مثل درختچه ها:موانعی همچون بوته ها و درختچه های کوچکتر از 1 متر می تواند اتومبیل شما را متوقف سازند. همواره باید درختچه ها و بوته های کوچک را انتخاب کنید زیرا اگر طول آنها بزرگتر از 1 متر باشد و یا خیلی محکم و استوار باشند، ممکن است با خطر مرگ مواجه شوید.

راهکارهایی اضطراری هنگام بریدن ترمزخودرو

1. برخورد با پشت اتومبیل های دیگر:اگرچه به عنوان اولین راه حل پیشنهاد نمی شود، اما برخورد به پشت دیگر اتومبیل های جاده، سرعت شما را کاهش می دهد. در این حالت اتومبیلی را انتخاب کنید که هم سرعت با شماست و از استحکام خوبی برخوردار است( البته ضربه زدن به اتومبیل هایی با سرعت کمتر، باعث توقف اتومبیل و کاهش سرعت شدید شما می شود). قبل از برخورد با بوق زدن آنها را متوجه خطر سازید. ضربه را به طور مستقیم وارد کنید و از زدن ضربه های کشیدنی و ظریف خودداری کنید. چرا که اگر از گوشه ضربه بزنید، باعث منحرف شدن هر دو اتومبیل از مسیر شده و وضعیت خطرناکی را خلق می کنید. تا جایی که می توانید سرعت شما باید آهسته باشد. شاید کیسه هوای اتومبیل شما خاموش باشد.

2. یافتن مکانی مناسب برای ساییدن یا تصادف:جاده را بررسی کنید تا یک نقطه ایمن برای سایش پیدا کنید. اگر قادر نیستید تا اتومبیل خود را بطور کامل متوقف سازید، بدنبال یک محیط باز باشید؛ جایی که بتوانید بدون برخورد با چیزی به حرکت ادامه دهید.

3. اگر تمام گزینه های ذکر شده در بالا موثر واقع نشد، بدنبال چیزی برای تصادف باشید. بهترین چیز پیدا کردن یک برآمدگی پرپشت است که با ساییدن به آن سرعت اتومبیل را تا نصف کاهش دهید. اگر این برآمدگی را پیدا نکردید، دنبال علف های پرپشت باشید و در طول آنها رانندگی کنید تا سرعت شما کاهش یابد.

4. اگر هیچکدام از این موارد پیدا نشد، به خاکی بکشید. هرچند که جاده خاکی(شنی یا ماسه ای) ناپایدار است و سرعت شما را به شدت کاهش می دهد. پس مراقب باشید.

اگر به دنبال یک محیط ایمن می گردید، جدول ها را انتخاب کنید اما به چند نکته توجه داشته باشید:

جدول کم عمق را انتخاب کنید که پس از برخورد با آن دوباره به ترافیک باز نگردید .

فرمان را سفت بگیرید زیرا در اثر برخورد، کنترل اتومبیل از دست شما خارج می شود .

توصیه ها:

1. تنها با تعویض لنت های ترمز در زمان مناسب و همچنین بازدید دوره ای سطح روغن ترمز، می توانید از بسیاری از این موارد دوری کنید. در واقع بهترین راه حل، بازدید به موقع سیستم کنترل و اهمیت دادن به تغییرات آن است.

2. ترمز گرفتن در سرازیری:اگر در سرازیری حرکت می کنید، از گرفتن ترمز بیش از حد خودداری کنید. زیرا لنت های ترمز بیش از حد داغ می شود و سیستم ترمز از دست می رود. لذا اگر نیاز به ترمز دارید، کمی ترمز کنید، معکوس بکشید و ترمز را رها کنید؛ بعد از آنکه کمی جلوتر رفتید دوباره ترمز بگیرید و سرعت را کم کنید. هیچ وقت بصورت پیوسته ترمز را نگه ندارید. در سرازیری از معکوس کشیدن و ترمز دستی بیشتر استفاده کنید.

3. اگر موتور اتومبیل در ترمز گیری به شما کمک نکرد و همچنان با همان سرعت به حرکت ادامه داد، اتومبیل را به مسیری رهنمایی کنید که موتور دود کند. دنده را هم خلاص کنید. هرچند این کار باعث آسیب رسیدن به موتور می شود، اما شما مشکل بزرگتری دارید.

4. بسیاری از مشکلات سیستم ترمز در اثر گیر کردن چیزی در زیر پدال ها اتفاق میفتد. بطری های آب معدنی، اسباب بازی، لیوان و … . همیشه اتومبیل خود را تمیز نگاه دارید. از ریختن و قرار دادن وسایل بخصوص نزدیک به صندلی راننده اجتناب کنید. همیشه جایی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز خود مانند سبدهای مخصوص نگهداری لیوان و بطری آب و تلفن همراه را در نظر بگیرید.

5. در هنگام حرکت هرگز اتومبیل های دنده اتومات را در وضعیت (P) یعنی "پارک” قرار ندهید. این کار باعث قفل شدن خودکار فرمان می شود و دیگر قاد به کنترل وسیله نقلیه نخواهید بود.

6. چراغ ترمز عقب علاوه بر نشان دادن اینکه شما در حال ترمز گرفتن هستید، نکته های دیگری را بازگو می کند. قبل از شروع به رانندگی حتماً این چراغ ها را کنترل کنید. اگر با گرفتن ترمز روشن می شوند، سیستم ترمز مشکلی نخواهد داشت. البته دقت کنید که اگر مجبور هستید به شدت ترمز را بگیرید تا این چراغ ها روشن شوند، نصف قدرت سیستم ترمز شما از دست رفته است. احتمالاً یا لنت های ترمز سایییده شده و یا روغن ترمز کم شده است. نکته بعدی در خصوص چراغ های ترمز این است که اگر در حین رانندگی به طور خودکار روشن شدند، نشان از وجود نقص در سیستم ترمز است. بنابراین کار عاقلانه، توقف اتومبیل در کم ترین زمان ممکن و در مکانی ایمن است.

7. لنت ترمز خیس، قدرت ترمز گیری را به شدت کاهش می دهد. بنابراین در روزهای بارانی یا رد شدن از مکان های خیس، بهترین کار روشن کردن چراغ های عقب، حرکت با دنده سنگین و گرفتن ترمز کم می باشد. وقتی از منطقه خیس خارج شدید( و یا باران بند آمد) جهت خشک کردن لنت ها، کافی است تا کمی ترمز را فشار دهید( پدال را تا ته فشار ندهید. فقط کمی که آن را تا نزدیک نقطه ترمز گرفتن فشار دهید). این عمل را جند بار تکرار کنید و پدال را رها کنید تا لنت ها خشک شوند.

هشدارها:

1. معکوس کشیدن نامناسب باعث صدمه زدن به موتور می شود. بخصوص اگر دنده عقب را جا بزنید. شما کاری را که لازم است باید انجام دهید.

2. هنگامیکه موفق به توقف اتومبیل شدید، تا زمانیکه مطمئن نشده اید که مشکل حل شده، به هیچ وجه دوباره شروع به حرکت نکنید.

3. هرگز در هنگام رانندگی و ترمز گرفتن، اتومبیل را خاموش نکنید چرا که سیستم هیدرولیک و ترمز به موتور وابسته هستند. اگر اتومبیل را خاموش کنید، سیستم هیدرولیک قدرت پمپینگ ترمز را سه برابر افزایش می دهد. بنابراین در شرایط اظطرار، فقط سوئیچ را در حالت دوم(چرخش مرحله دوم سوئیچ) قرار دهید. بدین ترتیب سیستم تعلیق قفل نخواهد شد.

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ناشناس ارسالی در

  سلام خدمت شما
  با یا ابوالفضل متوقفش میکنیم

  • ناشناس ارسالی در

   عالی بود دمت گرم

 • ایرانی ارسالی در

  سلام
  ممنون ازاطلاع رسانی شما.

 • مراد مرادی ارسالی در

  سلام از راهنمای شما بی نهایت متشکریم واستفاده کردیم ممنون

 • ایرانی ارسالی در

  شما همون اول با حتی سرعت ۱۰۰ کیلومترهم مسیراطوری انتخاب کنید که فضای کافی برای مانور داشته باشی بعد ماشین رو توی دنده پنج خاموش کن یعنی فقط سویچ رو یه طقه کم کن .اولا فرمون قفل نمیشه .ثانیا ماشین بعد از طی حدود ۱۰۰ متر توقف میکنه

  • پارسا ارسالی در

   لایک داری دادا..

  • اتابک خان ارسالی در

   چی میگی تتتتتووووو....تو گردنه باشه وقتی برید گردنه اولی نه دومی رفتی پایین..تماااام...دیگه وقت این کارارو نداری

 • محمد ارسالی در

  خوب و مفید

 • علی ارسالی در

  در این حالت میشه ماشین را خاموش کرد؟

  • ناشناس ارسالی در

   خاموش کنی بدتر میشه

 • ناشناس ارسالی در

  باید غیراژ بری که اصطکاک ماشین زیاد شه
  و گرنه وقتی ترمز ببره دیگه پدال ترمز کار نمیکنه

 • صمد ارسالی در

  باید ماشینها چتر نجات داشته باشند مثل هواپیماهایی که فرود می آیند و بتوان آن را هنگام بریدن ترمز فعال کرد

  • ناشناس ارسالی در

   مخترع کی بودی

 • یونس ارسالی در

  هیچی اشهد خود را به جا می‌آوریم

  • ناشناس ارسالی در

   انا للله و لنا الیه الراجعون

 • هادی نعیمی ارسالی در

  توی تصادف همش10ثانیه نمیشه من یه ساعت اینجا اینارو خوندم😂

  • ناشناس ارسالی در

   دقیقا.. ماشین هم باخیال راحت صبرمیکنه تا اینکاراروانحام بدی😂

  • ناشناس ارسالی در

   چه را کیشه من یبار با دنده معچوس خودمو نجات دادم

 • بی نام ارسالی در

  خدا خودت کمک کن..خودت حفظ کن از بدیا وشرارت وقضا وقدر

 • جواد ارسالی در

  عالی و مفید بود ممنون

 • ناشناس ارسالی در

  تو صدم ثانیه هیچ کاری نمیشه کرد .مگه تو اتوبان خلوط باشه هیچ ماشینی نباشه بعد میشه این تو صیه هارو یکی یکی عمل کرد

  • هرمز ارسالی در

   به خدا راست میگی نمیشه چون زمان میخواد

 • علی ارجمند ارسالی در

  همه میگن عکس صدا نداره اما تو این عکس یه ......
  موج میزنه

 • ... ارسالی در

  از ماشین بپر بیرون جون خودتو نجات بده بقیش خدا بزرگه

  • ناشناس ارسالی در

   🙄

 • سلام ارسالی در

  فقط از خدا کمک بگیرید

 • ناشناس ارسالی در

  من می توانم چندین راه را برای جلوگیری از تصادف هنگام بریدن ترمز خودرو پیشنهاد کنم که طراحان خودرو آن را در ساخت اتومبیل منظور کنند یکی از راهها در دیدگاه بعدی ارسال می نمایم...

  • پوتک ارسالی در

   اینا همه الکی داخل تصادف فقط ۱۰ ثانیست بعدا داخل اتوبان اینقدر شلوغ که نگو اگر بخوایم این همه قواعد رو رعایت کنیم ماشین خودش میگه داداش ولش کن من خودم وای میسم ولی بازم ممنون

 • علی ارسالی در

  در خاتمه اگر هیچ کدام افاقه نکرد. خواندن اشهد آن لا اله الا الله و اشهد و آن محمد رسول‌الله و اشهد آن علی ولی الله توصیه میشه

 • اکبر ارسالی در

  یکی از راهها قرار دادن دو ترمز مجزا یکی برای چرخهای جلو و دیگری برای چرخ های عقب می باشد که اگر یکی از ترمز ها بریده شد از ترمز دیگر استفاده کنیم

 • ناشناس ارسالی در

  بهترین گزینه در این حالت فقط باید دور چرخها وموتور رو با گاز دادن زیاد کنی ومعکوس بکشی ..در هر دنده معکوس این کارو انجام بدید تا سریع ماشین متوقف بشه ولا غیر هیچ امکان نداره وهم بخودت آسیب میزنی وهم دیگران

 • سامان ارسالی در

  فقط معکوس توصیه میشه،

 • نوید ارسالی در

  اگه ماشینت پراید بود
  با ذکر یا سلطون ابراهیم درب را باز کرده پاها را ( راننده و شاگرد) روی زمین گذاشته تا خودرو متوقف شود
  هیچ کار دیگه ای هم نمیتونی بکنی

  • طاها ارسالی در

   خدا وکیلی عالی بود ۱۰۰۰۰تا لایک.
   دانشمند ها این فکرو نمیتونستند بکنن

  • ناشناس ارسالی در

   Mis

 • سوگند ارسالی در

  اگرکلچ بگیرید خیلی راحت سرعت ماشین کم میشه و با هدایت به کنار جاد ه ماشین رو متوقف میکنیم،
  این همه توضیح!!!!
  بدتر استرس دادی شما

  • ناشناس ارسالی در

   کالج بگیره فرمان بده چپ راحت میشه از گرانی راحت خخخخخخخخ

 • ناشناس ارسالی در

  ممنون جامع ومفید.بود این نطلب آموزشیه.جای طنزولودگی نیست...بعضی ازکامنتا تاسف آوره

 • علی ارسالی در

  عالی بود. سپاسگزارم.

 • داود ارسالی در

  اینابرای سواری بودپس ماشین باری هاچکارکنن

 • بدون سلام ارسالی در

  اگرپرایدباشه بهترین توصیه دونکته است اول بگویاحضرت عباس خوت نگهش دار اگر نشد ،نکته دوم گفتن اشهدان لااله الا الله.محمدرسول الله .فاتحه اصلوات

 • کاپیتان ارسالی در

  اینا هیچکدومشون بدرد نمیخوره. اصلا وقت این کارارو نداری. هیچوقت هم نزنید به ماشین مردم. فقط معکوس و ترمز دستی.اگه بازم نشد تو دنده خاموش کنید زود ایست میکنه.

 • ناشناس ارسالی در

  ممنون از اطلاع رسانیتون بسیار مفید بود

 • عجمی زاده ارسالی در

  سلام1مسئولین خودروسازها،از نظر فنی و بدنه ایمن کنند.و موقع تحویل خودرو دفتر چه ایکه دراین خصوص و غیره درج شده،را به مشتری تحویل بدهد..2 شخص قبل از اقدام به خریدخودرو، مطالعه کافی از نظر فنی و حفاظتی از خودرو را داشته باشد.

 • ناشناس ارسالی در

  فرض کنید با خودروی پراید با سرعت 120 در سرازیری درحال حرکت هستید و ترمز می برید حالا واسه این راهکار بده اگه تونستی😁😁😁

  • ناشناس ارسالی در

   آخرین راه اینه که دنده عقب بگیری ولی نابود میشه ماشینت

 • Saber ارسالی در

  دستتون درد نکنه خیلی خوب بود،اما یه سوال :مگه تو ایران مانع پلاستیکی که توش آب باشه وجود داره؟ماکه هرچی گشتیم جزاینکه داخلش بتن یا سنگ باشه چی دیگه ای پیدا نکردم

 • امیر ارسالی در

  فقط پیشنهاد میکنم برای انسانهای گل دست تورو جون مادرتون بیخیال مسیله نقلیه موتوری بشین با خط ۱۱ تردد کنید وبقیه رو به درد سر نندازین ممنونم از همه گل دستای عزیز اوناییم که راننده واقعین خودشون بلدن چیکار کنن قربون همتون

 • NAFAS ارسالی در

  سلام من باید یه چیزی رو بگم که مشکل آوره آدم که نمی تونه اون همه رو تو ده ثانیه بخونه تا اونارو بخونیم دیگه فاتحه ال سلوات می شه پس این چیزی که شما فرستادید اشتباه هستش متشکر

 • آرین از کرج ارسالی در

  در لحظه ترمز بریدن خودرو ، ما فرصت این کار ها و نداریم! . یکم منطقی باشید محض رضای خدا

 • پارسا ارسالی در

  اشهدان لااله الالله را بخوانید،،،

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه