ارسال به دیگران پرینت

ورزش همیشه باعث لاغری نمی‌شود

جبران کالری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و یادگیری نحوه واکنش سوخت ‌و ساز بدن به تمرینات،می‌تواند کلیدی برای بهینه ‌سازی ورزش برای کنترل وزن باشد.

تصور رایج این است که با ورزش کردن به صورت طبیعی کالری می‌سوزانیم و همین مسئله باعث کاهش وزن می‌شود، اما در حقیقت بدن تمام تلاش خود را می‌کند تا از بین رفتن کالری را جبران کند.

یک مطالعه جدید در این مورد که فعالیت بدنی چگونه بر سوخت ‌و ساز ما تأثیر می‌گذارد نشان داد که ورزش کردن با هدف سوزاندن ۱۰۰ کالری درعمل به سوزاندن ۷۲ کالری می‌انجامد. این مطالعه نشان داد که بدن ما تمایل دارد که حداقل یک چهارم کالری مصرفی در طول ورزش را جبران کند و لذا تلاش ما در کاهش وزن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که جبران کالری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و یادگیری نحوه واکنش سوخت ‌و ساز بدن به تمرینات،می‌تواند کلیدی برای بهینه ‌سازی ورزش برای کنترل وزن باشد.

فرض بر این است که ورزش به میزان قابل توجهی به کاهش وزن کمک می‌کند. هنگام حرکت‌، ماهیچه ‌های ما منقبض می‌شوند و به سوخت بیشتری نسبت به حالت استراحت نیاز دارند، در حالیکه سایر اندامها و سیستم‌ های بیولوژیکی نیز انرژی اضافی مصرف می‌کنند.

با لطف مطالعات آزمایشگاهی گذشته، ما تقریباً می‌دانیم که این فرایندها چقدرانرژی می‌خواهند.

به عنوان مثال، پیاده روی حدودا ۱.۵ کیلومتری، بسته به اندازه بدن و سرعت راه رفتن، تقریبا ۱۰۰ کالری می‌سوزاند.

تا همین اواخر، اکثر مردم، از جمله کارشناسان ورزش، تصور می‌کردند که این روند افزایشی است یعنی اگر ۱.۵ کیلومتر پیاده ‌روی ۱۰۰ کالری می‌سوزاند، ۳ کیلومتر پیاده ‌روی باید ۲۰۰ کالری بسوزاند. اما این نتیجه منطقی به ندرت اتفاق می‌افتد. 

در مطالعات بعدی مشخص شد اکثر افرادی که برنامه ورزشی جدیدی را شروع می‌کنند، بر اساس تعداد کالری‌ هایی که در طول تمرینات خود می‌سوزانند، از آنچه انتظار می رود وزن کمتری از دست می دهند، حتی اگر رژیم غذایی خود را به شدت کنترل کنند.

سایرمطالعات در این زمینه نشان می‌دهند که فعالیت بیشتر لزوماً منجر به افزایش مصرف کالری روزانه نمی ‌شود. حتی در بسیاری اوقات بدن کالری از دست رفته را جبران می‌کند. تحقیقات جدیدتر روی ۱۷۵۴ بزرگسال به این پرسش پاسخ داد که آیا افراد هنگام حرکت بیشتر نسبت به کل کالری روزانه می‌سوزانند یا خیر.

 محققان دریافتند بالا بردن تمرینات ورزشی لزوماً به سوزاندن کالری بیشتر نمی‌انجامد. به نظرمی ‌رسد که با تمرین بیشتر و سوزاندن کالری بیشتر بدن بعد از تمرین تمایل دارد این کالری اضافی سوزانده شده را جبران کند. یافتۀ غیر منتظره این بود که سطح جبران انرژی در بین افرادی که دارای چربی نسبتاً بالایی از بدن هستند افزایش می‌یابد. آنها تمایل داشتند که ۵۰ درصد یا بیشترکالری سوزانده شده با فعالیت را جبران کند.ورزش همیشه باعث لاغری نمی ‌شود

ذکر این نکته ضروری است که در این مطالعه میزان مصرف غذای افراد مورد بررسی قرار نگرفته است. این تمرکز تنها بر صرف انرژی و اینکه چگونه بدن ما قادر به جبران برخی از کالری‌های سوزانده شده در حین ورزش با کاهش فعالیتهای بیولوژیکی در نقاط دیگر بدن متمرکز شده است. 

اینکه چگونه ما به طور ناخودآگاه این عملکرد را تنظیم می‌کنیم و کدام سیستمهای داخلی می‌توانند بیشتر تحت تأثیر قرار گیرند، هنوز مشخص نیست. محققان حدس می زنند که عملکرد سیستم ایمنی بدن، که به انرژی قابل توجهی نیاز دارد، ممکن است تا حدودی کاهش یابد. یا می توانیم ناخودآگاه در روزهایی که ورزش می‌کنیم کمتر بی‌حوصله باشیم یا در غیر این صورت بی تحرک‌تر شویم. 

شاید برخی از عملکردهای داخلی سلولهای ما کند شده و باعث کاهش کل انرژی بدن ما شود. اما علم جدید ورزش و جبران کالری کاملاً دلسرد کننده نیست. حتی افرادی که بدن آنها ۵۰ درصد یا بیشتر از کالری مصرفی خود را در طول فعالیت بدنی جبران می‌کنند، کالری بیشتری در روز نسبت به زمان سکون خود می ‌سوزانند. مشکل سخت‌تر استفاده از ورزش برای کاهش وزن این است که ورزش واقعاً کالری کمی می‌سوزاند. برای کاهش وزن، باید غذای کمتری بخوریم.

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه