ارسال به دیگران پرینت

دانشگاه تهران | اقتصاد | ایران و عربستان | روابط ایران و عربستان

سیدصدرالدین موسوی: احتمالا سفارت‌خانه‌ها بازگشایی شوند

سیدصدرالدین موسوی، عضو وابسته دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران درباره چشم انداز روابط ایران و عربستان اظهار داشت: وقتی کشورهای منطقه در اقتصاد دسته جمعی درگیر شوند هم به توسعه و هم به امنیت و هم به صلح کمک می کنند. ایران و عربستان در کشورهای منطقه تاثیرگذار هستند، ایران بر عراق و لبنان و سوریه و یمن تاثیر دارد و همینطور عربستان سعودی بر بسیاری از کشورهای منطقه تاثیرگذار است و همکاری این دو کشور به همکاری جمعی می انجامد و بر منطقه تاثیر مثبتی خواهد داشت. تا این لحظه بر اساس اطلاعاتی که دارم هم ایران و هم عربستان مایل به عادی سازی روابط هستند در وهله اول در سطح کنسولگری ها و بعد احتمالا سفارت ها بازگشایی خواهند شد که فکر می کنم باید به فال نیک گرفته شود.

سیدصدرالدین موسوی، عضو وابسته دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران درباره چشم انداز روابط ایران و عربستان اظهار داشت: وقتی کشورهای منطقه در اقتصاد دسته جمعی درگیر شوند هم به توسعه و هم به امنیت و هم به صلح کمک می کنند. ایران و عربستان در کشورهای منطقه تاثیرگذار هستند، ایران بر عراق و لبنان و سوریه و یمن تاثیر دارد و همینطور عربستان سعودی بر بسیاری از کشورهای منطقه تاثیرگذار است و همکاری این دو کشور به همکاری جمعی می انجامد و بر منطقه تاثیر مثبتی خواهد داشت. تا این لحظه بر اساس اطلاعاتی که دارم هم ایران و هم عربستان مایل به عادی سازی روابط هستند در وهله اول در سطح کنسولگری ها و بعد احتمالا سفارت ها بازگشایی خواهند شد که فکر می کنم باید به فال نیک گرفته شود.

متن گفت وگو با دکتر موسوی را می خوانید:

_ با توجه به فراز و نشیب روابط ایران و عربستان طی چند دهه گذشته، این دو کشور بنا به آنچه مطرح می شود اخیرا به سمت مصالحه پیش می روند. دیدگاه شما در خصوص آینده روابط دو کشور چیست؟

همکاری و همدلی بین ایران و عربستان در راستای منافع ملی دو کشور است

ایران و عربستان دو کشور تاثیرگذار در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه و در بین کشورهای اسلامی و جهان اسلام هستند. البته بخاطر واگرایی میان کشورهای اسلامی اینکه جهان اسلام اصلا وجود خارجی دارد یا نه محل سوال است و من با عبارت جهان اسلام چندان همدل نیستم ولی جمهوری اسلامی و عربستان به دلایل خاص خود، هر دو کشورهایی تاثیرگذار هستند. همکاری و همدلی بین این دو کشور یکی از ضرورت هایی است که در راستای منافع ملی ایران و عربستان است. اگر نگاهی تاریخی داشته باشیم در گذشته نیز همکاری های عربستان سعودی در رژیم پیشین بر صلح و پایداری منطقه نقشی کلیدی داشت. احتمالا بخاطر دارید که نیکسون یک استراتژی تعریف می کند که عنوان آن استراتژی دو ستونه است که یک ستون آن ایران و یک ستون آن عربستان است درحالیکه ستون اصلی در حقیقت ایران است.

رابطه بین ایران و عربستان تحت تاثیر القائات برخی از سرویس های اطلاعاتی است

بعد از انقلاب اسلامی واگرایی که بین ایران و آمریکا و ایران و عربستان بوجود آمد و همچنین جنگ بین ایران و عراق موجب از هم پاشیدن این دو ستون شد و می بینیم آمریکا سعی کرد شورای همکاری خلیج فارس را جانشین این دو ستون کند، همکاری های بین این دو کشور بسیار مهم است زیرا عربستان برادر بزرگ کشورهای عربی منطقه خلیج فارس است و ایران بخاطر وسعت و جمعیت و موقعیت خود از کشورهای تاثیرگذار است. ولی بنا به دلایلی از جمله شیطنت های خاص، رابطه بین ایران و عربستان تحت تاثیر القائات برخی از سرویس های اطلاعاتی است که در برخی از نهادها نفوذ کرده اند و از این رو رابطه ایران و عربستان دچار تنش شد در حدی که ما به قطع روابط رسیدیم. امروز هر دو کشور به این نتیجه رسیده اند که نرمالیزه کردن و عادی سازی روابط می تواند منافع هر دو کشور را تامین کند تا اینکه این دو کشور دچار واگرایی باشند. ایران و عربستان هر کدام برای از سر گیری روابط دلایل خود را دارند که من به این مساله نمی پردازم اما در مجموع کسانی که دل در گرو کشور دارند باید از این مساله استقبال کنند.

کسانی که به جدایی ایران و عربستان دامن می زنند درک درستی از منافع ملی ایران ندارند

منفعت دسته جمعی باعث می شود کشورها از تنش دوری کنند

همکاری ایران و عربستان به همکاری جمعی می انجامد

من فکر می کنم کسانی که باعث شدند این اتفاق بیفتد و کسانی که به جدایی ایران و عربستان دامن می زنند درک درستی از منافع ملی ایران ندارند. بنابراین باید از برقراری روابط استقبال کنیم و تشویق کنیم و زمینه را هموار کنیم تا این دو کشور مجددا همگرا شوند، این شرایط به نفع دو کشور و کشور های اسلامی است و در نهایت این همگرایی منطقه ای باعث می شود کشورها بتوانند در زمینه های اقتصادی با هم همکاری کنند، همکاری های اقتصادی زمینه را برای تامین امنیت دستجمعی  فراهم می کند چرا که منفعت دسته جمعی باعث می شود کشورها از تنش دوری کنند. وقتی کشورهای منطقه در اقتصاد دسته جمعی درگیر شوند هم به توسعه و هم به امنیت و هم به صلح کمک می کنند. ایران و عربستان در کشورهای منطقه تاثیرگذار هستند، ایران بر عراق و لبنان و سوریه و یمن تاثیر دارد و همینطور عربستان سعودی بر بسیاری از کشورهای منطقه تاثیرگذار است و همکاری این دو کشور به همکاری جمعی می انجامد و بر منطقه تاثیر مثبتی خواهد داشت. تا این لحظه بر اساس اطلاعاتی که دارم هم ایران و هم عربستان مایل به عادی سازی روابط هستند در وهله اول در سطح کنسولگری ها و بعد احتمالا سفارت ها بازگشایی خواهند شد که فکر می کنم باید به فال نیک گرفته شود.

روابط دو کشور ایران و عربستان چقدر احتمال پایداری دارد؟ آیا این گمان می رود که روابط بین دو کشور باز مخدوش شود؟

آینده روابط ایران و عربستان بستگی به گروه هایی دارد که در دو کشور قدرت را در دست می گیرند

عنصر عقلانیت در سیاست گذارانی که کاپیتان کشتی دیپلماسی ما هستند مساله‌ای مهم است

پیش بینی در مسائلی که انسانها در آن دخیل و درگیر هستند کار دشواری است. این مساله بستگی به گروه هایی دارد که در دو کشور قدرت را در دست می گیرند. این یک مولفه است که حتما باید در نظر بگیرید و به گروه های فشار و گروه های ذی نفوذ بستگی دارد که این گروه ها چقدر بتوانند بر سیاست گذاری و سیاست ها تاثیر بگذارند، همچنین عوامل خارجی نیز تاثیر دارد. برخی از قدرت های منطقه و فرا منطقه ای تاثیر دارند، اما اگر عقلای دو کشور مراقب باشند و از تاثیرگذاری این گروه ها جلوگیری کنند و تمرکز خود را بر منافع ملی بگذارند این سیاست پایدار خواهد بود حتی اگر کشورهای فرا منطقه ای اخلالی ایجاد کنند، از این رو عنصر عقلانیت در سیاست گذارانی که کاپیتان کشتی دیپلماسی و سیاست گذاری ما هستند مساله ی مهمی است که جهت گیری آنها چیست و چگونه این روابط را حفظ خواهند کرد. پارامتر دیگر مراقبت از گروه های ذی نفوذ و گروه های فشار است تا بخاطر یک دستمال قیصریه را به آتش نکشند.

_ اسرائیل به دنبال برقراری روابط دوستانه و علنی با عربستان است آیا اسرائیل عاملی در فاصله افتادن بین ایران و عربستان در آینده خواهد بود ؟

اسرائیل اگر بتواند قطعا رابطه بین ایران با هر یک از همسایگان خود را به هم می زند

متاسفانه اسرائیل از نفوذ خود در داخل ایران استفاده می کند همانطور که از نفوذ خود در داخل عربستان نیز استفاده کرده است

قطعا همینطور است شک نکنید که اسرائیل می خواهد این فاصله باشد و از نفوذ خود در درون هر دو کشور استفاده کرده و می کند. آتش زدن کنسولگری در مشهد و تهران اقداماتی بود که با دستهایی پنهان مدیریت شد. اسرائیل اگر بتواند قطعا رابطه بین ایران با هر یک از همسایگان خود را به هم می زند، بخصوص عربستان سعودی و اگر بتواند تلاش خواهد کرد که این کشورها به ایران نزدیک نشوند، چون داشتن رابطه با ایران با توجه به سیاست خصمانه بین ایران و اسرائیل به ضرر اسرائیل خواهد بود. متاسفانه اسرائیل از نفوذ خود در داخل ایران استفاده می کند همانطور که از نفوذ خود در داخل عربستان نیز استفاده کرده است همانطور که بمب گذاری و تخریب تاسیسات اتمی ایران و برخی مراکز وابسته و به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای ما با نفوذ اسرائیل در داخل انجام شد، از این رو باید هشیار باشیم و ردپاها را دنبال کنیم و اجازه ندهیم تلاش ها و خرابکاری ها ادامه پیدا کند.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه