ارسال به دیگران پرینت

مدیر کل جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:

مرگ سالمندان بر اثر کرونا با واکسیناسیون ۶۵ درصد کاهش یافته است

مدیر کل جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرگ و میر بر اثر کرونا در مراکز نگهداری سالمندان با انجام واکسیناسیون، ۶۵ درصد کاهش یافته است.

حامد برکاتی روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته سالمند (۶ تا ۱۲ مهر) که بصورت مجازی برگزار شد، افزود: همچنین میزان ابتلای به کرونا در مراکز نگهداری سالمندان ۷۵ درصد کاهش یافته و حدود ۹۵ درصد سالمندان این مراکز واکسن دز اول و دوم کرونا را تزریق کرده و پنج درصد دیگر دز اول را زده اند.

وی اظهار داشت: بحث واکسیناسیون سالمندان بسیار مهم و ضروری بود که با هماهنگی و اقدامات انجام شده با سازمان بهزیستی، مراکز نگهداری سالمندان در اولویت قرار گرفتند و بعد از آنها کادر بهداشت و درمان این مراکز نیز واکسن کرونا را تزریق کردند.

برکاتی تصریح کرد: در حال حاضر مرگ و میر سالمندان بالای ۶۰ سال در بیمارستان‌ها با بررسی ها انجام شده در مرداد ماه و پس از واکسیناسیون ۳۰ درصد کاهش یافته و این روند نزولی دارد.

بهره مندی عاقلانه همه سنین از فناوری دیجیتال

وی با اشاره به شعار امسال هفته سالمند با عنوان بهره مندی عاقلانه همه سنین از فناوری دیجیتال تصریح کرد: وضعیت خوبی در گروه سالمندان نداریم  نیاز است آنها بتوانند از فناوری‌ها در جهت ارتقای سطح زندگی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در یکسال اخیر ۷/۳۴ درصد جمعیت شهری سالمندان و ۱/۱۶درصد جمعیت روستای این اقشار از رایانه استفاده کردند، گفت: به عبارتی دیگر ۱۰ درصد مردان سالمند و پنج درصد زنان سالمند در یکسال اخیر از رایانه استفاده کردند.

مدیرکل جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سالمندان شهری ۸۰ درصد تلویزیون استفاده می کنند، افزود:۹۰ درصد زنان شهری و ۸۰ درصد زنان روستای هفته ای یکبار تلویزیون استفاده می کنند.

برکاتی ادامه داد: ۴۰ درصد مردان و ۲۵ درصد زنان سالمند دارای سواد هستند  و باید کارهای عمیقی انجام شود تا کمک کنیم سالمندان از خدمات بیشتری استفاده کنند.

بیش از ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند هستند

مدیرکل جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: اکنون بیش از ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند هستند و این وضعیت رو به افزایش است.

برکاتی اظهار داشت: سالمندی جوانان و میانسالان دهه ۶۰ در سال ۲۰۲۵ افزایش می یابد و به حدود ۲۷ درصد می رسد که باید زیر ساخت های کشور سه برابر ظرفیت امروز برسد.

وی خاطرنشان کرد: امید به زندگی سالمندان به ۷۵ سال به بالا در کشور افزایش یافته و در آینده با افزایش جمعیت سالمند به ارائه خدمات بیشتری نیاز است.

تزریق واکسن کرونا به دانش آموزان بالای ۱۵ سال

برکاتی به واکسیناسیون دانش آموزان اشاره کرد و گفت: اکنون تزریق واکسن به دانش آموزان بالای ۱۵ سال در پایگاه‌های مربوطه و مراکز بهداشت و درمان آغاز شده و واکسیناسیون گروه سنی دیگر نیز با صدور مجوزهای لازم در دستور کار قرار می گیرد.

وی افزود: رعایت شیوه نامه های بهداشتی فاصله گذاری اجتماعی ، استفاده از ماسک از مهمترین اقدامات بهداشتی است که باید در زمان بازگشایی مدارس مورد توجه قرار گیرد و آموزش و پرورش اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

برکاتی اظهار داشت: امنیت سرویس های مدارس نیز مهم است و البته رانندگان این سرویس ها با هماهنگی ناوگان حمل و نقل عمومی واکسن کرونا تزریق کرده اند .

وی ادامه داد: آن دسته از رانندگان سرویس مدارس که عضو ناوگان حمل و نقل عمومی نیستند واکسیناسیون آنها بزودی با ابلاغ آموزش و پروش انجام می شود.

وی تصریح کرد: تزریق واکسن به والدین دانش آموزان که بالای ۳۰ سال هستند تا پایان مهر به پایان می رسد و با توجه به شیوه نامه های بهداشتی که به مدارس ابلاغ شده بازگشایی ایمنی را همراه با سلامت دانش آموزان خواهیم داشت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه