خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

خرید آپارتمان در ترکیه

چرا خرید آپارتمان در ترکیه برای ایرانی‌ها جذاب شده است؟

آمارها نشان می‌دهد حجم سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در بازار مسکن ترکیه دست‌کم ۸۶۶درصد رشد کرده است و از سال ‌۲۰۱۸ تاکنون ۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران به سمت بازار مسکن ترکیه خارج شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع ارزان‌تر بودن قیمت مسکن در ترکیه، رشد تورم و افزایش ریسک‌های اقتصادی است.

 مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در تازه‌ترین توییت خود مدعی شده؛ در سال ۲۰۲۰ ایرانیان در میان خارجی‌ها رتبه نخست خرید مسکن در ترکیه و در ۷‌ ماه امسال رتبه دوم را با خرید ۴۶۰۰ خانه به‌دست آورده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد افزایش یافته است. طبق گزارش‌های موجود فقط در ۷‌ ماه سال‌ جاری میلادی ایرانی‌ها ۱.۲ میلیارد دلار در بازار املاک ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اما چرا خرید آپارتمان در ترکیه تا این حد برای ایرانی‌ها جذاب شده است؟

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین دلایل رشد سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در بازار مسکن ترکیه را در افزایش قیمت مسکن در ایران و به‌ویژه شهر تهران جست‌وجو کرد. آمارها نشان می‌دهد متوسط قیمت آپارتمان در شهر تهران ۳۱ میلیون تومان است یعنی قیمت یک آپارتمان ۷۰ متری در مرکز شهر تهران رقمی معادل ۲.۲ میلیارد تومان یا ۸۰ هزار دلار (هر دلار ۲۷ هزار تومان) است، درحالی‌که میانگین قیمت یک آپارتمان در شهر استانبول به‌عنوان گران‌ترین شهر ترکیه ۷۰۰ میلیون تومان معادل ۲۶ هزار دلار است. به‌عنوان مثال در غرب استانبول یک آپارتمان ۷۰ متری، یک خواب ۳۰۰ هزار لیر معادل ۷۰۰ میلیون تومان است و در شهرهای دیگر ترکیه این قیمت حتی پایین‌تر است.

مقایسه این آمار نشان می‌دهد سرمایه‌ای که برای خرید یک آپارتمان کوچک در ترکیه کافی است، در تهران فقط برای خرید یک آپارتمان ۲۳ متری کفایت می‌کند.

اما این فقط یک طرف ماجراست. به‌نظر می‌رسد یکی دیگر از دلایل رشد سرمایه‌گذاری ایرانیان در بازار مسکن ترکیه، افزایش ریسک‌های اقتصادی است. در کنار این موضوع رشد سریع نرخ تورم نیز به کاهش ثبات اقتصادی در ایران منجر شده و مطلوبیت سرمایه‌گذاری در اقتصاد ترکیه را افزایش داده است.

 

منبع: همشهری
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    واقعا اگر کسی ندونه جای تعجب هست همه گردش وتفریح با ارامش واسایش رو دوست دارند ترکیه کشور توریستی که افراد زیادی از کشورهای مختلف میان واینکه جای دیدنی ومرکز خرید وتنوع جنس با مدل ورنگ وسلیغه های مختلف درش هست ودر ضمن مناظر زیبای شهر خوب کی هست که دلش نخواد تفریح وخرید وگردش رو با خیال راحت بدون استرس نخواد اونای هم که نمیتونن برن ارزوش دارند در ایران از سایه خودت هم باید بترسی وقتی میری بیرون همش مثل رانندگی باید مراقب رفتارت در خرید وگردش وتفریح باشی که مخالف قانون نباشه یعنی کوفتت میشه اون بیرون رفتن ترجیح میدی بشینی ماهواره نگاه کنی واز تفریح مردم اروپا لذت ببری

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه