ارسال به دیگران پرینت

حمله پهپادی آمریکا علیه گروه تروریستی داعش در افغانستان

حمله انتحاری خونین در فرودگاه کابل | آمریکا با پهپاد به مواضع داعش در ننگرهار حمله کرد

ارتش آمریکا اعلام کرد در یک حمله پهپادی در شرق افغانستان یکی از اعضای گروه داعش را که در طراحی عملیات انتحاری در فرودگاه کابل نقش داشت، کشته است.

این عملیات که در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان انجام شده، نخستین حمله هوایی آمریکا پس از تسلط طالبان بر افغانستان در این کشور به شمار می‌رود. بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام با تایید این مطلب اعلام کرد این حمله به کشته شدن طراح حملات فرودگاه کابل انجامیده است.

حملات انتحاری روز پنجشنبه در فرودگاه کابل که توسط گروه داعش انجام شده بود، جان ۱۷۰ شهروند افغان و همچنین ۱۳ نظامی آمریکایی را گرفت. جو بایدن، پس از آن جنایت دردناک گفته بود به فرماندهان آمریکایی دستور داده برنامه‌های عملیاتی برای حمله به گروه داعش خراسان طراحی کنند. او همچنین با اشاره به اینکه آمریکا نه این جنایت را می‌بخشد و نه آن‌را فراموش می‌کند، خطاب به عاملان این حمله گفته بود: «شما را پیدا می‌کنیم و کاری می‌کنیم که بهای کارتان را بپردازید.»

مقام‌های نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند حمله پهپادی در ننگرهار از یک پایگاه نظامی ایالات متحده در یک کشور خاورمیانه‌ای به پرواز در آمده و طراح حملات انتحاری فرودگاه کابل را مورد هدف قرار داده است. پنتاگون همچنین می‌گوید فرد مورد هدف قرار داده شده، در صدد برنامه‌ریزی برای انجام حملات دیگر علیه نیروهای آمریکایی در کابل بوده است.

آمریکا می‌گوید در این حمله یکی از همدستان طراح عملیات کابل نیز مورد هدف قرار گرفته است. گزارشی از تلفات احتمالی دیگر از جمله غیرنظامیان منتشر نشده است.

بعد از انجام حمله انتحاری در فرودگاه کابل، رئیس جمهوری آمریکا با وجود شدت‌گیری انتقادات از راهبرد این کشور در قبال مسئله افغانستان تاکید کرده بود که برنامه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بدون تغییر پیش خواهد رفت. آقای بایدن گفته است با وجود اینکه قلب او از این ماجراها شکسته شده، اما در عین حال می‌خواهد به حضور سربازان کشورش در افغانستان پایان دهد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه