ارسال به دیگران پرینت

تسلط طالبان بر برخی از ولایت ها | آژانس‌های سازمان ملل متحدهشدار دادند

افغانستان روز‌های بسیار نا آرامی را سپری می‌کند و خبر‌ها از سقوط ولایت‌های این کشور حکایت دارد.

آژانس‌های سازمان ملل متحد روز جمعه درباره وقوع فاجعه انسانی در افغانستان هشدار دادند.

یک مقام سازمان جهانی بهداشت از دو برابر شدن موارد آسیب رسیدن به تأسیسات بهداشتی مورد حمایت این سازمان در افغانستان خبر داد.

او همچنین درباره کمبود تجهیزات پزشکی ابراز نگرانی کرد و گفت این نهاد در حال آموزش دادن به کادر پزشکی برای مدیریت شرایطی است که طی آن شاهد تلفات جانی گسترده هستیم.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد نیز از همسایگان افغانستان خواست مرز‌ها را باز نگه دارند و از اقدام کشور‌ها برای توقف موقت بازگرداندن پناهجویان پذیرفته نشده استقبال می‌کند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا هم اعلام کرد اوضاع افغانستان همه نشانه‌های فاجعه انسانی را دارد.

تسلط طالبان بر برخی از ولایت ها

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از سخنگوی طالبان اعلام کرد، نیرو‌های این گروه بر تعدادی از مراکز دولتی در ولایت زابل افغانستان مسلط شده اند.

در همین حال؛ سعید قریب الله سادات مشاور استانی لوگر گفت، طالبان امروز جمعه کنترل شهر پُلِ عَلَم، مرکز ولایت لوگر، را به دست گرفت؛ لوگر فقط ۵۰ کیلومتر تا جنوب کابل فاصله دارد.

تا نیمه‌های شب گذشته فقط در یک روز پنج مرکز استان از کنترل دولت افغانستان خارج شد؛ طالبان در حالی شهر‌های هرات، قندهار، لشکرگاه، پلخمری و غزنی را در یک روز در اختیار گرفتند که این شهر‌ها مهم‌ترین شهر‌های افغانستان پس از پایتخت در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد و فرهنگ به شمار می‌آیند.

طالب‌ها در هشت روز گذشته دستکم پانزده مرکز استان از سی و چهار مرکز استان افغانستان را در اختیار گرفته اند.

مقام افغان: دولت تصمیم گرفت در برابر طالبان بایستد

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به تحولات این کشور گفت، دولت در پی نشست امنیتی در کاخ ریاست جمهوری تصمیم گرفت در برابر طالبان ایستادگی کند.

وی افزود: برای این کار همه تسهیلات برای نیروهای مسلح و نیروهای مردمی فراهم می شود.

 

منبع: ­خبرگزاری صدا و سیما
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه