ارسال به دیگران پرینت

آمریکا در نظر دارد سفارت خود را به فرودگاه کابل منتقل کند

چند فرد مطلع به یک شبکه آمریکایی گفتند، انتقال سفارت آمریکا به فرودگاه کابل یکی از متحمل‌ترین گزینه‌ها در صورت تشدید درگیری‌ها در افغانستان است.

آمریکایی‌ها در نظر دارند تعداد کامندان دیپلماتیک خود در افغانستان را کاهش داده و سفارت خود را به فرودگاه کابل منتقل کنند.

یک منبع دیپلماتیک غربی و فردی مطلع به تحولات افغانستان گزارش کرد، با توجه به وخامت وضعیت امنیتی در افغانستان و پیشروی‌های گروه طالبان، آمریکا این تصمیمات را در نظر دارد.

آمریکا در نظر دارد تعداد افراد حاضر در مأموریت دیپلماتیک خود در کابل را کاهش دهد. آن‌ها تأکید کردند با توجه به عدم ثبات اوضاع و شرایط، این تصمیمات ممکن است ظرف چند روز تا چند هفته عملی شوند.

یک مقام آمریکایی نوشت: «مشخصاً در حال حاضر بحث‌های مختلفی به سرعت شکل می‌گیرند اما در این میان معادلات متفاوتی وجود دارند که باید همین حالا سبک سنگین شوند».

منبع غربی این شبکه نیز گفت، تغییر موقعیت سفارت آمریکا به فرودگاه کابل در حال حاضر یکی از احتمالاتی است که مورد بحث قرار دارد و «محتمل‌ترین» گزینه است.

این مقام غربی افزود، آمریکایی‌ها حرف‌های زیادی درباره حضور دیپلماتیک گسترده‌تر در خاک افغانستان می‌زدند اما حالا «وضعیت عوض شده ولی هنوز در معرض فروپاشی نیستیم».

این فرد به خبرنگاران گفت آمریکایی‌ها ممکن است به فرودگاه نقل مکان کنند تا بتوانند در صورت لزوم سریع‌تر از کشور خارج شوند و همچنین در آینده، تردد بین فرودگاه و سفارت دشوار خواهد شد.

این افراد مطلع به خبرنگاران گفتند امروز (پنجشنبه) با توجه به وضعیت اضطراری پیش آمده در خصوص پیشروی‌های طالبان، تیم امنیتی بایدن تماس‌ها و جلسات متعددی داشته‌اند.

سی‌ان ان همچنین به نقل از دستکم چهار مقام وزارت دادگستری آمریکا نوشت، مقامات ارشد این وزارتخانه و نظامیان ارشد آمریکا جلسه‌ای اضطراری درباره وخامت وضعیت امنیتی افغانستان برگزار کرده و خروج کامل کارکنان سفارت در این کشور را بررسی کردند.

از سوی دیگر، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه صبح با «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا و چهارشنبه شب با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا مسائل افغانستان را به بحث گذشت.

علاوه بر این، امروز (پنجشنبه)‌سفارت آمریکا در کابل با صدور بیانیه‌ای از شهروندان آمریکایی خواسته فوراً خاک افغانستان را ترک کنند.

سی‌اِن‌اِن می‌گوید سفارت آمریکا در کابل از شهروندان آمریکا خواسته در بحبوحه پیشروی‌های سریع گروه طالبان در افغانستان، «فوراً» خاک این کشور را ترک کنند.

بیانیه سفارت آمریکا در شرایطی صادر شده که طالبان در حال پیشروی‌های سریع در خاک افغانستان است و در حال تصرف شهرها و مراکز مهم استان‌ها است. سی‌ان‌ان پیشروی‌های طالبان را ضربه به دولت افغانستان، ارتش افغانستان، آمریکا و متحدانش دانسته که نیروهای افغانستانی را آموزش داده‌اند.

این خبر در شرایطی منتشر شده که ساعتی پیش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گزارش داد طالبان مدعی تصرف هرات شده است.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بسیاری از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند. 

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه