ارسال به دیگران پرینت

نکاتی که بعد از تزریق واکسن کرونا باید رعایت کنید

یک متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه قرمز شدن، تورم و درد در محل تزریق واکسن طبیعی است، گفت: برای کاهش درد افراد می توانند از مُسکن های معمولی مانند "استامینوفن" استفاده کنند.

یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به افزایش موارد واکسیناسیون کرونا در سطح جامعه گفت: نیاز است افراد پس از تزریق واکسن برخی نکات را برای حفظ سلامتشان رعایت کنند.

دکتر بهزاد مهدویان اظهار کرد: در وهله اول توصیه می شود افراد به مدت دو تا سه روز بعد از تزریق واکسن از انجام فعالیت های سنگین خودداری کرده و با دستی که واکسن تزریق کرده اند به هیچ عنوان وسایل سنگین جابجا نکنند.

مهدویان گفت: طی این مدت همچنین توصیه می شود افراد از انجام ورزش های سنگین خودداری کرده و فعالیت طولانی مدت و سنگین نداشته باشند.

مهدویان با بیان اینکه قرمز شدن، تورم و درد در محل تزریق واکسن طبیعی است، گفت: برای کاهش درد افراد می توانند از مُسکن های معمولی مانند "استامینوفن" استفاده کنند.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: تزریق واکسن به طور معمول با کوفتگی مختصر و بی حالی همراه است، اما اگر شدت این علائم بالا باشد و علائمی مانند تب و لرز شدید در فرد بروز کند، نیاز است که حتما به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: همچنین اگر ماندگاری این علائم بیش از دو سه روز ادامه یابد، نیاز است که افراد به پزشک مراجعه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: برخی موارد داشته ایم که فرد پیش از تزریق واکسن به کرونا مبتلا شده و علائم آن بعد از تزریق واکسن خود را نشان داده، بنابراین نیاز است با طولانی شدن علائم حتما افراد به پزشک مراجعه داشته باشند.

مهدویان در خصوص تغذیه افراد پس از تزریق واکسن کرونا هم گفت: توصیه می شود این افراد به مدت دو تا سه روز عمدتا از غذاهای گرم و آبکی مانند سوپ استفاده کنند. همچنین مصرف بسیار مایعات طی این مدت توصیه می شود.

مهدویان در پایان با بیان اینکه تزریق دو دز واکسن کرونا در نهایت حدود ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می کند، گفت: این ایمنی به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست و تنها از شدت علائم بیماری در افراد واکسینه شده کاسته می شود.

 
 

 

منبع: دنیای اقتصاد
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه