خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

گوگل جریمه شد

سخنگوی گوگل ضمن ابراز تاسف از این تصمیم گفت: ما در طول دوره مذاکره، با حسن نیت اقدام کرده ایم و این جریمه منعکس کننده اقدامات انجام شده و واقعیت استفاده از محتوای خبری در پلتفرم ما نیست.

فرانسه روز سه شنبه شرکت گوگل را به دلیل قصور در مذاکره با حسن نیت با رسانه ها درمورد استفاده از محتوای مطالب شان طبق قوانین کپی رایت اتحادیه اروپا، ۵۰۰ میلیون یورو (۵۹۳ میلیون دلار) جریمه کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایزابلا دو سیلوا رئیس مرکز ملی رقابت فرانسه به خبرنگاران گفت که این بزرگترین جریمه ای است که تاکنون از سوی این نهاد به دلیل کوتاهی یک شرکت از پایبندی به مقررات آن وضع شده است.

مرکز ملی رقابت فرانسه با صدور حکمی به این غول اینترنتی آمریکایی (گوگل) دستور داد به ناشران رسانه ای پیشنهاد جبران خسارت بابت استفاده از محتوای دارای حق کپی رایت دهد یا خطر پرداخت خسارت مضاعف ۹۰۰ هزار یورو در روز را پذیرا باشد.

سخنگوی گوگل ضمن ابراز تاسف از این تصمیم گفت: ما در طول دوره مذاکره، با حسن نیت اقدام کرده ایم و این جریمه منعکس کننده اقدامات انجام شده و واقعیت استفاده از محتوای خبری در پلتفرم ما نیست.

وی افزود: این تصمیم عمدتا در مورد مذاکراتی است که از ماه می تا سپتامبر ۲۰۲۰ (اردیبهشت تا شهریور ۹۹) برگزار شده است. از آن زمان به بعد، ما با ناشران و خبرگزاری ها برای دستیابی به زمینه های مشترک همکاری کرده ایم.

این نزاع قانونی طولانی مدت بر ادعایی متمرکز است مبنی بر اینکه گوگل، مقالات، عکس ها و ویدئوهای رسانه ای را به هنگام نمایش نتایج جستجو بدون جبران خسارت در اختیار کاربران قرار داده است.

آوریل ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹)، مرکز ملی رقابت فرانسه به گوگل دستور داد با رسانه ها با حسن نیت مذاکره کند پس از آنکه این شرکت از پیروی از قانون جدید اتحادیه اروپا در زمینه حق چاپ دیجیتال خودداری کرده بود.

این قانون موسوم به «حقوق همسایگی» با هدف تضمین خسارت به ناشران خبری اعمال شده است زمانی که عملکردشان در وب سایت ها، موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی نمایش داده می شود.

اما چندی پیش، ناشران خبری از جمله خبرگزاری فرانسه شکایتی تنظیم کردند مبنی بر اینکه گوگل از پرداخت مبلغ خسارت در ازای نمایش محتوای مطالب این ناشران در جستجوهای وب خودداری کرده است.

این غول جستجوگر مدعی است که میلیون ها کاربر را به کلیک روی سایت های رسانه ای ترغیب می کند و همچنین سرمایه گذاری بالایی در حمایت از گروه های رسانه ای به روش های دیگر از جمله بودجه اضطراری در بحران کووید – ۱۹ انجام داده است.

گوگل ماه نوامبر (آبان ۹۹) اعلام کرد که چند توافقنامه در زمینه پرداخت حق کپی رایت با روزنامه ها و مجله های فرانسوی از جمله لوموند و فیگارو منعقد کرده است.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه