خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

ارتباط عجیب و باور نکردنی مسواک زدن و زوال عقل | مسواک زدن برای سلامت دندان یا سلامت مغز ؟

طبق نتایج یک تحقیق جدید، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان فقط برای حفظ سلامت دندان ها نیست بلکه برای سلامت مغز هم مفید است.

 طبق نتایج یک تحقیق جدید، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان فقط برای حفظ سلامت دندان ها نیست بلکه برای سلامت مغز هم مفید است.
به گزارش مدیسن نت، یافته‌ها نشان داد که از دست دادن دندان با افزایش خطر ابتلاء به زوال عقل مرتبط است، اگرچه استفاده از پروتزهای دندانی ممکن است به کاهش این خطر کمک کند.

در این مطالعه، محققان دانشگاه نیویورک ۱۴ مطالعه را که شامل بیش از ۳۴۰۰۰ بزرگسال مسن که حدود ۴۷۰۰ نفر از آنها مبتلا به اختلالات فکری بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

محققان دریافتند افرادی که تعداد دندان‌های بیشتری از دست داده بودند، ۱.۴۸ برابر با خطر ابتلاء به اختلال فکر و ۱.۲۸ برابر با خطر ابتلاء به زوال عقل روبرو بودند.

«بی وو»، سرپرست تیم تحقیق در این باره می‌گوید: «یافته های ما اهمیت حفظ سلامت دهان و دندان و نقش آن در کمک به حفظ عملکرد شناختی را نشان می‌دهد.»

تیم تحقیق دریافت که هر چه تعداد دندان‌های بیشتری از دست برود، خطر اختلالات فکری بیشتر خواهد بود.

هر دندان از دست رفته با ۱.۴ درصدخطر ابتلاء به اختلال تفکر و ۱.۱٪ خطر ابتلاء به تشخیص زوال عقل همراه بود.

یافته‌ها نشان می‌دهد که درمان به موقع با پروتزهای دندانی ممکن است به کاهش این روند کمک کند.

به گفته محققان، فقدان دندان‌ها جویدن را دشوار می‌کند که ممکن است منجر به سوءتغذیه یا تحریک تغییرات مغزی شود. همچنین شواهد فزاینده ای در مورد ارتباط بین بیماری لثه (علت اصلی از دست دادن دندان) و زوال فکری وجود دارد.

 

منبع: دنیای اقتصاد
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه