ارسال به دیگران پرینت

میزبانی رئیس جمهور فرانسه از نشست سران "گروه پنج ساحل"

رئیس جمهور فرانسه امروز جمعه از نشستی با همتایانش از موریتانی، چاد، مالی، بورکینافاسو و نیجر (مشهور به گروه پنه منطقه ساحل) با دورنمای بحث بر سر تبعات برنامه قریب الوقوع کاهش تعداد نظامیان فرانسوی در این منطقه پرنزاع و خروج نهایی این سربازان از آنجا میزبانی می‌کند.

در بخش عمده یک دهه گذشته فرانسه قدرت نظامی مسلط در جنگ علیه افراطگران در منطقه "ساحل" در آفریقا بوده است.

ماه گذشته میلادی ماکرون اعلام کرد عملیات "برخان" که یک عملیات شامل صلحبانی، برقراری امنیت و درگیری مستقیم با گروه های افراطگر مختلف در پایین منطقه "صحرا"  است، به زودی شاهد کاهش تعداد نیروها از سطح فعلی ۵۱۰۰ تن خواهد بود.

همچنین پایگاه های منطقه‌ای فرانسه نیز همچنان که تعداد سربازان کاهش می یابند تعطیل خواهند شد و در عین حال مبارزه با تروریسم افراطگران از سوی یک ائتلاف کلی تر سربازان اروپایی به اجرا در خواهد آمد.

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه قبول کرد که آینده نظامی دقیق منطقه "ساحل" هنوز تعریف نشده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما هنوز در جایگاهی برای اعلام اصول کلی سازماندهی مجدد منطقه‌ای نیستیم.

آنچه که هم اکنون مشخص است این است که تعداد سربازان عملیات برخان تا سال ۲۰۲۳ به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

همچنین مساله فضای سیاسی بی ثبات در دست کم دو تا از کشورهای "گروه پنج ساحل" نیز به نگرانی های دیگر اضافه شده است.

کشور چاد اخیرا شاهد فوت کردن ادریس دبی ایتنو که برای سه دهه بر این کشور حکومت کرد در جریان مبارزه با شورشیان شمالی بود. بعد از آن پسر او که خودش نیز بخشی از ارتش کشورش است به جایش نشست.

کشور مالی هم در عرض ۹ گذشته شاهد دو کودتای نظامی بوده و هم اکنون تحت حکومت سربازی است که اوایل ماه جاری میلادی هم رئیس جمهور و هم نخست وزیر را دستگیر کرد.

اخیرا رئیس ستاد کل ارتش فرانسه به یک کمیسیون سنای کشورش گفت، بی ثباتی سیاسی هم در مالی و هم در چاد باعث پیچیده تر شدن عملیاتهای فرانسه در منطقه ساحل شده است.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه