ارسال به دیگران پرینت

سه شاهد آغاز پیک پنجم | کرونا در سیستان‌ و بلوچستان انفجاری شد

بررسی‌ها نشان می‏دهد سه شاهد آماری از شروع پیک پنجم به‌وجود آمده است. نخست اینکه نسبت ابتلا به تست در ۶ روز گذشته با جهشی ۷/ ۵درصدی به میزان ۴/ ۱۶درصد رسیده است. دوم اینکه آمار افراد بستری در ۳ روز اخیر با روندی افزایشی، به میزان یک‌هزار و ۵۶۱نفر رسیده است. شاهد سوم روند افزایشی بیماران بدحال در ۳ روز گذشته است. براساس گزارش‌ها، استان سیستان‌وبلوچستان در وضعیت انفجار مبتلایان کرونا و استان تهران نیز در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

 تحلیل آمارهای رسمی درخصوص شاخص‌های پایش وضعیت ویروس کرونا نشان می‌دهد که باید منتظر شروع پیک پنجم کرونا در ادامه فصل تابستان باشیم. برای تایید این فرضیه سه شاهد آماری وجود دارد: نخست اینکه نسبت ابتلا به تست در 6روز گذشته با جهشی 7/ 5درصدی همراه بوده و به 4/ 16درصد رسیده است؛ دوم اینکه بستری‌شدن بیماران کرونایی در سه روز اخیر روندی افزایشی به خود گرفته و به یک‌هزار 561نفر رسیده است؛ در نهایت اینکه وضعیت بیماران بدحال است. تحلیل آمارهای رسمی نشان می‌دهد که این شاخص پس از طی‌کردن روند کاهشی در 52روز، در سه روز گذشته روند صعودی به خود گرفته است. علاوه‌بر این بررسی گزارش‌های رسمی حاکی از آن است که گونه دلتا ویروس در کشور شیوع پیدا کرده  که نسبت به گونه‌های قبل سرعت شیوع و گسترش بیشتری دارد. همچنین گونه جدید در استان‌های مرزی شیوع بیشتری دارد و اگر تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده نشود، در تمام کشور شاهد گونه جهش‌یافته خواهیم بود.

جهش 11واحد درصدی نسبت مبتلایان

یکی از شاخص‌های مهم در بحث پایش وضعیت کرونا در کشور، شاخص نسبت ابتلا به تست است. تحلیل آمارهای رسمی در این خصوص نشان می‌دهد که این شاخص از ابتدای سال روندی صعودی داشته است، به‌نحوی‌که از میزان 9/ 11درصد در اول فروردین به 2/ 28درصد در 18فروردین رسید. در ادامه با اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای شاخص روندی نزولی به خود گرفت، به‌نحوی‌که 17‌خرداد به پایین‌ترین میزان خود در سال جاری رسید. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که شاخص مذکور در هفدهمین روز از ماه پایانی بهار به 9/ 3درصد رسیده بود. در نهایت بررسی این آمار نشان می‌دهد که از پنجمین روز فصل اول تابستان این شاخص روند صعودی به خود گرفته و از 7/ 5درصد در پنجم تیر به 4/ 16درصد در روز جمعه رسیده است. به‌عبارت دیگر این شاخص در 6روز گذشته جهش 7/ 10واحد درصدی داشته است. در دو روز اخیر نیز نسبت ابتلا به تست بالاتر از 16درصد برآورد شده که بالاترین میزان در 53روز اخیر بوده است. به‌نظر می‌رسد در 25روز اخیر میزان رعایت پروتکل‌ها و همچنین محدودیت‌های رفت‌وآمد به نسبت قبل کاهش محسوسی داشته و این موضوع سبب اوج‌گیری مجدد این شاخص شده است. بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد که وضعیت رعایت پروتکل‌ها در استان تهران 70 تا 72 درصد است که چندان قابل قبول نیست؛ بنابراین می‌توان گفت این شاخص موید شروع پیک پنجم کرونا در ادامه فصل تابستان است.

افزایش بستری‌شدگان در 3 روز اخیر

یکی دیگر از شاخص‌های مهم در این خصوص، وضعیت افراد بستری‌شده است. تحلیل آمارهای رسمی درخصوص این شاخص از ابتدای سال نشان می‌دهد که روند آن با افت‌وخیزهای متعددی در این مدت همراه بوده، به‌نحوی‌که طی ماه نخست سال روندی صعودی داشته است. بنابر آمارهای رسمی، میزان افراد بستری‌شده از 657 مورد در اول فروردین به 3هزار و 901 نفر در 30 فروردین رسید. در ادامه مسیر این روند، با اعمال محدودیت‌های قرنطینه برای افراد و کسب‌وکارها تغییر جهت داد و به صورت پله‌ای با کاهش همراه شد. تحلیل آمارهای رسمی حاکی از آن است که در 22خرداد با ثبت 905نفر بستری کمترین میزان این شاخص از ابتدای سال جاری تجربه شد. در نهایت در سه روز منتهی به 11تیرماه این شاخص روند افزایشی به خود گرفته است. در نهایت اینکه وضعیت شاخص مذکور تایید دیگری بر شروع پیک کرونا در آینده نزدیک است. جهش بستری‌شدگان کرونایی با یک وقفه زمانی بر میزان فوتی‌ها اثر می‌گذارد.

صعودی شدن وضعیت بیماران بدحال

شاخص مهم سوم، شاخص وضعیت بیماران بدحال است. بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد که این شاخص از ابتدای سال روند صعودی داشت، به‌نحوی‌که از 3هزار و 858مورد در اولین روز سال جاری به میزان 5هزار و 545 نفر در 18اردیبهشت رسید. در ادامه مسیر با اعمال محدودیت‌ها وضعیت این شاخص نزولی شد، به‌نحوی‌که تا 8تیر این روند حفظ شد. به‌عبارت دیگر در بازه زمانی 19اردیبهشت تا 8تیر (52روز) این روند برقرار بود. بنابر آمارهای رسمی تعداد بیماران بدحال از 5هزار و 538نفر در 19اردیبهشت به میزان 3هزار و 176مورد رسید و کاهش بیش از 2هزار و 300واحدی در این زمینه داشت.

نکته قابل ذکر این است که در سه روز اخیر روند دوباره صعودی شده و تایید دیگری بر فرضیه پیک جدید در ادامه مسیر است.

آخرین وضعیت کرونا در کشور

بیش از 16ماه از شیوع پاندمی کرونا در کشور می‌گذرد. در این مدت چهار پیک را پشت سر نهاده‌ایم که وضعیت دو پیک آخر بدتر از دو پیک اول بوده است. بررسی گزارش‌های رسمی درخصوص ویروس کرونا نشان می‌دهد که گونه فعلی که همان دلتاویروس است، در کشور گونه‌ای جهش‌‌یافته است که نسبت به گونه‌های قبلی سرعت شیوع و گسترش بیشتری دارد. همچنین گونه یادشده در استان‌های مرزی کشور بیشتر شیوع دارد و اگر تدبیر لازم در این خصوص اندیشیده نشود، در تمام کشور شاهد این گونه جهش‌یافته خواهیم بود. متخصصان حوزه بهداشت در این زمینه معتقدند که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان بهترین راه مهار و مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن در دیگر مناطق کشور است و در کنار افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تسریع در واکسیناسیون نیز می‌تواند در جلوگیری از مواجه‌شدن با موج پنجم بیماری در کشور موثر و مفید باشد. در حال حاضر برای 4میلیون و 447هزار و 28نفر دز اول و برای یک‌میلیون و 754هزار و 545نفر دز دوم واکسن تزریق شده است، بنابراین می‌توان گفت مجموع واکسن‌های تزریق‌شده به میزان 6میلیون و 201هزار و 573دز است. تحلیل‌های رسمی نشان می‌دهد که ضمن رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، نظارت‌های جدی و دقیق دستگا‌ه‌های نظارتی می‌تواند به مهار این بیماری کمک کند. با توجه به گذشت بیش از یک سال از شیوع کرونا در جهان، دانش و تجربه در زمینه مهار این بیماری وجود دارد و باید همانند مهار موج‌های قبلی در این خصوص تدبیر جدی‌تر اتخاذ شود؛ در غیر این صورت با شروع موج جدید کرونا شاهد اعمال محدودیت‌های سنگین‌تر و پرداخت هزینه بیشتر برای کشور و مردم خواهیم بود.

 

 

منبع: دنیای اقتصاد
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه