ارسال به دیگران پرینت

دو سیگنال متناقض بورس تهران | علت رفتار عجیب شستا چیست؟

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات روز جاری با رشد ۰.۴ درصدی (معادل ۴۷۲۷ واحد) همراه شد و توانست بر سطح ۱.۲۴۸ میلیون واحدی قرار گیرد. با توجه به اینکه شاخص کل در ادوار گذشته ۴ بار به این ناحیه واکنش نشان داده است، می‌توان بر اساس داده‌های گذشته‌نگر این انتظار را داشت که در روزهای آتی شاخص کل برای عبور با سلامت از ناحیه ۱.۲۵۰ تا ۱.۲۷۰ میلیون واحدی چالش سختی را پیش‌رو داشته باشد

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات روز جاری با رشد ۰.۴ درصدی (معادل ۴۷۲۷ واحد) همراه شد و توانست بر سطح ۱.۲۴۸ میلیون واحدی قرار گیرد. با توجه به اینکه شاخص کل در ادوار گذشته ۴ بار به این ناحیه واکنش نشان داده است، می‌توان بر اساس داده‌های گذشته‌نگر این انتظار را داشت که در روزهای آتی شاخص کل برای عبور با سلامت از ناحیه ۱.۲۵۰ تا ۱.۲۷۰ میلیون واحدی چالش سختی را پیش‌رو داشته باشد.

نماگر دیگر بورس تهران یعنی شاخص کل بورس رشد کمتری را نسبت به شاخص کل تجربه کرد و تنها ۰.۰۷ درصد نسبت به روز گذشته رشد داشت که گویای این موضوع است که برآیند بازار سرمایه جهت خاصی نداشت و در روز جاری متعادل معامله شد.

رفتار عجیب تامین اجتماعی

البته در ۳ روز اخیر با وجود اینکه شاهد سبز بودن نماگر اصلی بورس تهران بودیم، اما می‌توان شستا و زیرمجموعه‌های آن را دلیل اصلی سبزی شاخص در چند روز اخیر دانست که ناشی از خبر افزایش سرمایه شستا است. سرمایه‌گذاران باید این موضوع توجه کنند که در حالت ایده‌آل شستا برای انجام این کار نیاز دارد که ابتدا تمام زیرمجموعه‌های خود را افزایش سرمایه بدهد که با توجه به گسترده بودن و تنوع این شرکت‌ها حداقل چندین ماه این روال به طول خواهد انجامید. نکته مهم دیگری که در این باب نباید دور از توجه باقی بماند، نوع رفتار و سیاستی است که از سوی مدیریت شستا پی‌گرفته شده است. مدیرعامل این شرکت بزرگ در ابتدا به جای اینکه افزایش سرمایه این شرکت را در سامانه کدال اعلام کند، با چند خبرگزاری مصاحبه کرد و در این مصاحبه‌ها از افزایش سرمایه این شرکت خبر داد و این خبر زمانی از سوی وی در خبرگزاری‌ها مطرح شد که شستا رالی صعودی تند ۴۰ درصدی را طی کرد و دقیقا روی مقاومت تکنیکال اقدام به انتشار این خبر کردند. سپس بعد از اینکه صف شستا و زیرگروه‌هایش سنگین شد شاهد عرضه‌های سنگین از سوی حقوقی‌های این گروه بودیم.

دو سیگنال متناقض بورس چه بود؟

ارزش معاملات خرد بازار با احتساب معاملات سهام، حق تقدم و دو صندوق ETF دولتی (دارا یکم و پالایش یکم) امروز حدود ۶۱۸۱ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته افت حدود ۱۰ درصدی را تجربه کرد. این عدد نسبت به روزهای گذشته به واسطه افزایش صف‌های فروش کاهش پیدا کرده است اما همچنان نسبت به دوره فرسایشی و رکودی ۹ ماه گذشته وضعیت مطلوب‌تری دارد. در خلال معاملات امروز بازار سهام کدهای حقیقی‌ها بر خلاف روزهای گذشته از بازار خروج پول داشتند اما نکته‌ای جالبی که وجود دارد این است که غالبا شاهد این موضوع بودیم که زمانی که پول از صندوق‌های درآمد ثابت خروج می‌کند، جریان خروج پول از بازار سرمایه قطع می‌شود. اما در جریان معاملات امروز هم شاهد خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت بودیم و همینکه حقیقی‌ها از بازار سرمایه به صورت پول خارج کردند که در نوع خود اتفاقی جالب محسوب می‌شود.

درون صف‌های بازار چه خبر بود؟

بررسی جو حاکم بر بازار گویای این نکته است که ۵۱ درصد نمادهای معاملاتی در مدار منفی کار خود را به پایان رساندند. البته در آغاز بازار امروز جو مثبت خوبی شکل گرفته بود و این موضوع سبب شد که حوالی ۹:۲۰ تعداد نمادهای مثبت از منفی پیشی بگیرد، اما دیری نپایید که که عرضه‌ها شدت گرفت و دوباره تعداد نمادهای منفی از مثبت‌ها سبقت گرفت. ارزش صفوف فروش همانند چند روز اخیر در چند دقیقه پایانی بازار افزایش چشم‌گیری به واسطه رنج‌های منفی پیدا کردند و به رقمی بالغ بر ۲.۴ همت رسید.

در پستوی صنایع بازار

داغ‌ترین صنایع بازار سرمایه در جریان معاملات امروز صنایع دارویی به دلیل حجم بالای معاملات نماد برکت که مدتیست به دلیل خبر واکسن کرونا داغ شده است، پتروشیمی که یکی از گروه‌هایی بود که سبزی شاخص را مسبب شد، خودرویی با پرچمداری خساپا، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها در مجموع حدود ۵۰ درصد از ارزش معاملات را تشکیل دادند. در میان داغ‌ترین نمادهای معاملاتی هم نمادهای برکت، شستا، خساپا و ومدیر به ترتیب لقب داغ‌ترین نمادهای امروز را به خود اختصاص دادند. لازم به ذکر است گروه فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی و پتروشیمی‌ها بالاترین میزان ورود پول به خود را اختصاص دادند و در مقابل هم گروه بانکی، سیمانی و پالایشی بالاترین میزان خروج را رقم زدند که میزان خروج پول از بانکی‌ها قابل مقایسه با سایرین نیست(۹۳.۵ میلیارد تومان).

نکته دیگری که درباره جو حاکم بر بازار لازم به ذکر است سرانه خرید کدهای حقیقی است که به ۱۶.۷ میلیون تومان تقلیل یافت و از سمت سرانه فروش حقیقی‌ها به ۶.۴ میلیون تومان رسید و براساس این دو داده قدرت خریداران نسبت به فروشندگان در کلیت بازار حدود ۲.۶ واحد قرار گرفت. نکته‌ای که در این رابطه مشهود است این مطلب است که بازار در منفی‌ها خریداران درشتی دارد که از ارزندگی سهام در این قیمت‌ها آگاه هستند.

 

منبع: بورسان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه