ارسال به دیگران پرینت

بحران بی آبی در مزارع نیشکر هفت‌تپه | خروج 500 هکتار از چرخه تولید

براساس ارزیابی‌ها تا امروز میزان خسارت به کشت و صنعت نیشکر هفت تپه شامل نابودی بیش از 200 هزار تن کشت نیشکر معادل 20 هزار تن شکر شده است.

مهدی جم- مزارع نیشکر هفت تپه (خوزستان) تشنه و خسته‌اند، قسمت عمده مزارع نیشکر در کشت و صنعت هفت تپه به علت خشکسالی و کم‌آبی دچار تنش و آفت زدگی شده‌اند. امسال بر خلاف سال های گذشته میزان حق‌آبه برای مزارع به شدت کاهش یافته و کفاف زمین‌های زیر کشت را نمی‌دهد، این باعث شده تا برخی زمین ها سه ماه بدون آب بمانند.

بحران بی آبی در مزارع هفت تپه/ خروج 500 هکتار از چرخه تولید (+عکس و فیلم)

یکی از کارگران می گوید: بعد از خلع ید از مالک خصوصی، بلافاصله آب کل مزارع قطع شد تا اینکه پیگیری کردیم و در حال حاضر مقدار آبی که داده شده بسیار کم و فاجعه بار است به طوری که برخی مزارع بیش از سه ماه آبیاری نشده اند. از مسئولان می‌خواهیم که واقعا به فکر هفت تپه باشند نه اینکه قول هایی بدهند و عمل نکنند.

بحران بی آبی در مزارع هفت تپه/ خروج 500 هکتار از چرخه تولید (+عکس و فیلم)

میزان خسارت

مدیر امور کشاورزی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به خبرنگار عصرایران می گوید: براساس ارزیابی‌ها تا امروز میزان خسارت به کشت و صنعت نیشکر هفت تپه شامل نابودی بیش از 200 هزار تن نیشکر معادل 20 هزار تن شکر شده است.

حمید کریمی پور در ادامه می گوید: از ابتدای اردیبهشت تاکنون آب کشاورزی به شدت کاهش پیدا کرده به طوری که یک سوم آب مورد نیاز مزارع نیشکر به ما می‌رسد. در حال حاضر هر ثانیه 16 متر مکعب آب وارد کانال‌های آبیاری مزارع هفت تپه می‌شود که این تنها 50 درصد سال گذشته است.

کریمی می گوید: با این وضع مشکلات زیادی داریم به طوری که از 7 هزار و 200 هکتار زمین کشت نیشکر، 500 هکتار از چرخه تولید خارج شده اند؛ ضمن اینکه با این شرایط بی آبی نمی توان بیشتر از 5500 هکتار را مدیریت کرد. یعنی چیزی حدود 1200 هکتار از مزارع ما آبیاری نمی شوند. اگر بحران ادامه یابد بیش از پنج هزار نفر از کارگران این منطقه بیکار خواهند شد.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه