ارسال به دیگران پرینت

جنگ افغانستان؛ آوارگی هزاران افغان

یک مقام افغان گفت که از هفته گذشته و شروع دور جدی و جدید درگیری‌ها بیش از 29 غیرنظامی کشته و 225 نفر زخمی شده‌اند.

حدود 5 هزار خانواده افغان پس چند روز درگیری بین طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان خانه‌های خود در ولایت شمالی "قندوز" را ترک کرده و از شهرشان گریختند.

به گزارش عصرایران، طالبان در سال‌های اخیر دو بار شهر قندوز را تصرف کردند. آنها این بار حومه شهر و یک گذرگاه استراتژیک و مهم مرزی در نزدیکی تاجیکستان را نیز تصرف کردند.

نیروهای امنیتی افغانستان در کنار خودروی زرهی "هاموی" در کنار جاده "قندوز" نگهبانی می‌دهند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

خودروی نیروهای نظامی افغان در قندوز

"غلام سخی رسولی" رئیس اداره پناهندگان و اسکان آنها به قندوز به خبرگزاری فرانسه گفت: حدود 5 هزار خانواده به خاطر جنگ آواره شده‌اند.

وی افزود: بیش از 2 هزار خانواده به کابل گریخته و بقیه به استان‌های دیگر رفته‌اند.

"غلام ربانی ربانی" عضو شورای شهر ولایت قندوز در این باره گفت: بسیاری از مردم به مدرسه‌ای در این شهر پناه بردند و مواد غذایی و سایر امکانات برای آنها فراهم شده است.

تصاویر ویدئویی گرفته شده از سوی خبرگزاری فرانسه نشان می‌دهد که ده‌ها نفر که بسیاری از آنها زن و کودک هستند در داخل چادرهای در محوطه مدرسه نشسته‌اند.

"جمعه خان" که همراه خانواده‌اش فرار کرده در این باره گفت: ما 6 خانواده هستیم که با هم فرار کردیم و 3 روز است اینجا با هم زندگی می‌کنیم. شما می‌بینید که فرزندانم روی زمین نشسته‌اند.

"اختر محمد" که در مدرسه پناه گرفته در این باره گفت: هنوز به ما کمک نشده است. امروز تیمی برای بررسی خانواده‌ها به اینجا آمد و چند دقیقه بعد مدرسه را ترک کرد.

رسولی مسئول اداراه پناهندگان در قندوز گفت: حدود 8 هزار خانواده افغان در سراسر ایالت قندوز به خاطر درگیری‌های پراکنده ماه گذشته بین نیروهای طالبان و نیروهای دولت آواره شدند.

وی افزود: مقامات قادر به تهیه اقلام امدادی به تمام خانواده‌های آواره در سراسر استان نیستند.

"احسان الله فضلی" مدیر بهداشت عمومی شهر قندوز گفت که از هفته گذشته و شروع دور جدی و جدید درگیری‌ها بیش از 29 غیرنظامی کشته و 225 نفر زخمی شده‌اند.

نیروهای افغان در میدان مبارزه با طالبان در ولایت قندوز در شمال افغانستان/ عکس: رویترز

در چند روز گذشته درگیری‌ها در سراسر ولایت قندوز جریان داشت و طالبان و نیروهای افغان درگیر نبرد‌های خونین شده‌اند.

در روز سه شنبه گذشته طالبان گذرگاه مرزی "شیرخان بندر" بین افغانستان و تاجیکستان را به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ماه‌های اخیر خود تصرف کردند.

از اوایل ماه می (نیمه اردیبهشت) طالبان در چند حمله عمده نیروهای دولتی افغانستان را در حومه روستاهای دور افتاده هدف حملات خود قرار دادند و می‌گویند بیش از 90 منطقه از 400 شهرستان کشور را تصرف کرده اند.

دولت ادعای بسیاری از ادعاهای طالبان  آنها را رد می‌کند و تائید درست بودن آن مشکل است.

خشونت‌ها در افغانستان پس از اعلام جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای بازگشت 2500 نیروی باقی مانده آمریکایی در افغانستان تا 11 سپتامبر آینده و پایان طولانی تین جنگ آمریکا شدت گرفت.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه