ارسال به دیگران پرینت

چین جای آمریکا را نمی گیرد

کامیار محدث، اقتصاددانان ایرانی و استاد دانشگاه کمبریج می گوید که هنوز تا واکسیناسیون کامل و دوران پساکرونا خیلی مانده است.

کامیار محدث از وضعیت اقتصاد جهان بعد از کرونا می گوید.

مرتضی مرادی: کامیار محدث، اقتصاددانان ایرانی و استاد دانشگاه کمبریج می گوید که هنوز تا واکسیناسیون کامل و دوران پساکرونا خیلی مانده است. اما با فرض اینکه روزی واکسیناسیون کامل انجام شود، انتظار دارد که چنین وضعیتی را شاهد باشیم: 1- تکنولوژی و اینترنت با سرعت بیشتری نسبت به قبل از کرونا رشد کند. 2- به دلیل جا افتادن دور کاری مچنیگ بهتری در بازار نیروی کار صورت گیرد. 3- دسترسی نیروی کار کشورهای در حال توسعه به شرکت های بزرگ دنیا، سطح آموزش و سرمایه انسانی را در کشورهای در حال توسعه همچون ایران بالا ببرد. 4- نابرابری های محلی کاهش بیاید. او همچنین می گوید اگرچه  چین این توانایی را دارد که در آینده به آمریکا برسد، اما هنوز خیلی تا آنجا فاصله دارد و این طور نیست که بگوییم بعد از پایان کرونا، چین جایگزین آمریکا خواهد شد. محدث اعتقاد دارد بسته های محرک اقتصادی اثر تورمی قابل توجهی نخواند داشت و اگر درست استفاده شوند می توانند به سرمایه گذاری روی اقتصاد پایدار و اقتصاد سبز کمک کنند.

به طور کلی و فارغ از اینکه در مورد چه کشورهایی صحبت می کنیم، در حال حاضر چه سناریوهایی را برای اقتصاد دنیا متصور هستید؟

بستگی به این دارد که واکسیناسیون تا چه حدی انجام شود. عدهای در حال حاضر بر این عقیده هستند که تعداد زیادی از مردم دنیا واکسینه شده اند و ما به سرعت به حالت عادی برخواهیم گشت. اما به نظر من این حرف خیلی خوش بینانه است. برای مثال در انگلیس تقریباً 42 درصد مردم انگلیس دو دوز واکسن دریافت کرده اند و به طور کامل واکسینه شده اند و در انگلیس در حال حاضر بحث سر این است که دو تا هفته آینده، محدودیت هایی که وجود دارد برداشته شود یا خیر. عده ای معتقد به این هستند که هنوز نباید محدودیت ها برداشته شود چرا که انگلیس تعداد کسانی که به کرونا مبتلا می شوند مجدداً در حال افزایش است. البته باید توجه داشت تعداد مردمی که جانشان را از دست می دهند کاهش یافته است و این نشان می دهد واکسیناسیون مؤثر بوده است. بنابراین اگرچه عده ای می گویند در حال حاضر در کشورهای پیشرفته، دوران کرونا دیگر سرآمده و می توان محدودیت ها را برداشت و همه چیز به زودی نرمال خواهد شد، اما به این طور فکر نمی کنم. به نظر من مساله کرونا به این زودی ها پایان نمی یابد و هنوز تا واکسیناسیون کامل دنیا خیلی مانده است. تا جایی که حتی در انگلیس، به دلیل رشد تعداد کسانی که به کرونا مبتلا می شوند، دولت ممکن است محدودیت هایی را که می خواست در 21 ژوئن بردارد، همچنان باقی بگذارد. همچنین امکان دارد محدودیت ها را در محله های خاص افزایش دهد. همچنین عده ای از مردم در مورد چین می گویند که چین توانسته به سرعت کرونا را شکست دهد و به حالت عادی بازگردد. در حالی که داده های مربوط به بخش خدمات را نشان می دهد که در چین هم، هنوز مردم به اندازه گذشته از رستوران ها و تئاترها استفاده نمی کنند. همین الان چندین شهر بزرگ در چین در لاک داون هستند، بنابراین من فکر نمی کنم ما به این زودی به حالت عادی بازگردیم.

پیشرفت چین طی چند دهه گذشته بسیار قابل توجه بوده است. اما هنوز برای اینکه بتواند جای آمریکا را بگیرد راه زیادی باقی مانده است. نمی گویم که در آینده هم نمی تواند باشد. بلکه می گویم هنوز اقتصاد چین، ساختار اقتصاد چین، سطح سرمایه انسانی و انگیزه هایی که در چین برای نوآوری در حوزه های مختلف وجود دارد، در وضعیتی نیست که بتواند چین را جایگزین آمریکا کند.

شما می گویید که به این زودها به حالت عادی باز نخواهیم گشت و تا واکسیناسیون کامل مسیر زیادی مانده است. سوالم این است که اگر فرض کنیم واکسیناسیون به صورت کامل انجام شود، آن وقت آیا اقتصاد دنیا به وضعیت قبل از کرونا بازخواهد گشت؟ یا اینکه معادلات عوض خواهد شد؟

سوال خوبی است. خب اقتصاد همین الان هم عوض شده است. ما در گذشته فکر نمی کردیم که مردم بتوانند از خانه این گونه که رایج شده است، کار کنند. پس روش کار عوض خواهد شد و این اثر مهمی روی شرکت ها خواهد گذاشت. تا پیش از این شرکت ها می بایست در بازار دنبال نیروی کار می گشتند اما حالا می توانند نیروی کار خود را از سراسر دنیا جذب کنند. این تغییر برای کشورهایی همچون ایران به طور کلی کشورهای در حال توسعه بسیار مهم است. چرا که اگر بحث تحریم را در نظر نگیریم، نیروهای متخصص این کشورها می توانند برای شرکت های بزرگ دنیا کار کنند. همچنین رشد در بخش تکنولوژی و اینترنت با سرعت بیشتری نسبت به قبل رخ خواهد داد. در کل فکر نمی کنم به آن وضعیتی که قبل از کرونا وجود داشت برگردیم و تغییرات اساسی وجود خواهند داشت.

پس آیا می توان به مچینگ بهتر در بازار نیروی کار به عنوان یکی از اثرات مثبت کرونا اشاره کرد و آیا می توان گفت این مچینگ بهتر می تواند روی رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه اثر مثبت بگذارد.

دقیقاً. البته این اثر بسیار جزئی است اما همین اثر جزئی به شدت مهم است. چرا که مردم را تشویق به یادگیری بیشتر و افزایش مهارت هایشان می کند. همچنین در نتیجه اثری که کرونا هم روی سیستم آموزشی و هم توسعه تکنولوژی های آموزشی و اینترنت گذاشت، کسانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند، می توانند خیلی راحت تر و بیشتر از قبل به آموزش های پیشرفته دسترسی داشته باشند، می توانند خیلی راحت تر و بیشتر از قبل به آموزش های پیشرفته دسترسی داشته باشند و آموزش هم کلید رشد اقتصادی است. البته چنین چیزی نیاز به زیرساخت های تکنولوژیک و اینترنتی مناسب دارد و کشورها باید چنین زیرساخت هایی را داشته باشند. در ایران، در دوره اول روحانی، به اندازه زیادی این زیرساخت ها از طریق افزایش پهنای باند اینترنت ایجاد شد که به ایجاد شدن سرویس های مختلف اینترنتی در ایران منجر شد.

برای کشورهای توسعه یافته چطو؟ بعد از اینکه واکسیناسیون کامل انجام شد، آنها چگونه تحت تأثیر قرار خواهند گرفت؟

خب از آنجا که نیروی کار همچون گذشته نیاز ندارد برای کار کردن به محل کار برود و می تواند از راه دور کار خود را انجام دهد، اول، تقاضای خدماتی همچون استارباکس و اوبر احتمالاً به سطح گذشته باز نخواهد گشت. دوم، بازار مسکن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. چرا که تقاضای مسکن در شهرهای شلوغ و همچنین مناطق بر تقاضای نیازی ندارد که حتماً در مرکز شهر سالن باشد و می تواند به شمال شهر برود؛ جایی که باید توجه داشت که این اثرات بیشتر اقتصاد محلی را تحت تأثیر قرار می دهد، نه اقتصاد ملی را. فکر می کنم این گونه، نابرابری منطقه ای هم کاهش می یابد که البته چنین چیزی طول خواهد کشید.

سوال بعدی من، پیرامون اثر بسته های حمایتی دولت ها و بانک های مرکزی روی اقتصاد است. در سال 2008 دولت و بانک مرکزی آمریکا از شرکت های بزرگ حمایت کردند و سیاست مالی و پولی ای که آن زمان در آمریکا اتخاذ شد، اثر تورمی قابل توجهی نداشت. اما در حال حاضر گفته می شود که مثلاً بسته پنج تریلیون دلاری در آمریکا اثر تورمی دارد. تحلیل شما چیست؟

از یک طرف بستگی به این دارد که آیا این بسته های حمایتی ادامه خواهند داشت یا خیر. از طرف دیگر بستگی به این دارد که آیا همین بسته های حمایتی فعلی، تقاضا را بالا می برند یا خیر. اگر تقاضا بالا برود، قیمت ها رشد می کند و اگر قیمت ها رشد کند، بانک مرکزی باید جلوی آن را مثلاً از طریق افزایش نرخ های بهره بگیرد و اگر چنین کند، رشد اقتصادی کم می شود. اما من فکر می کنم که الان خیلی زود است که در مورد این مسائل کنیم. کسانی که حرف از تورم در نتیجه های حمایتی می زنند، با توجه به داده هایی تحلیل می کنند که از نظر من این داده ها هنوز به بلوغ نرسیده اند. تصورم این است که کشورهای توسعه یافته، در نتیجه این بسته های حمایتی،  با مشکل تورم روبه رو نخواهند شد و نهایتاً در مقطعی کوتاه تورم مقداری رشد کند. به نظرم نیازی نیست که نگران تورم باشیم. بلکه باید توجهمان معطوف به بازار نیروی کار و سرمایه گذاری روی انرژی های پاک و اقتصاد سبز را تحریک کند، اثر قابل توجهی خواهد داشت و زیرساخت های به طور مثبت تغییر خواهد کرد.

دیدگاهی در مورد تغییرات معادلات اقتصاد جهانی وجود دارد که البته من با آن مخالف هستم، «اینکه بعد ازاینکه کرونا پایان یافت، چین جای آمریکا و یوآن جای دلار را در اقتصاد جهانی خواهد گرفت». من فکر می کنم که این حرف های بیشتر برای جلب توجه است. نظر شما چیست؟

پیشرفت چین طی چند دهه گذشته بسیار قابل توجه بوده است. اما هنوز برای اینکه بتواند جای آمریکا را بگیرد راه زیادی باقی مانده است. نمی گویم که در آینده هم نمی تواند باشد. بلکه می گویم هنوز اقتصاد چین، ساختار اقتصاد چین، سطح سرمایه انسانی و انگیزه هایی که در چین برای نوآوری در حوزه هایی مختلف وجود دارد، در وضعیتی نیست که بتواند چین را جایگزین آمریکا کند. عده ای می گویند تولید ناخالص داخلی چین از آمریکا بیشتر است. اما همچنان تولید ناخالص سرانه در آمریکا برسد. حتی تحریم های تکنولوژیک ترامپ علیه چین، باعث شد که دولت چین روی بخش تکنولوژی سرمایه گذاری بیشتری کند و چنین چیزی نیز اثر مثبتی روی رشد اقتصادی چین دارد.

سوال بعدی من پیرامون سیستم مالی دنیاست. تا پیش از کرونا هم رمز ارزها و فناوری بلاک چِین همچنان که در حال پیشرفت بود، مقبولیشت در حال افزایش بود. با شیوع کونا و خانه نشینی مردم، عده زیادی به سرمایه گذاری در رمزارزها و مطالعه در این حوزه روی آوردند و امروزه، رمزارزها بیش از پیش مورد اعتماد مردم هستند. در مورد یوآن و دلار، همان طور که گفتم فکر نمی کنم یوآن جای دلار را بگیرد، اما در مورد اینکه رمز ارزها جای دلار را بگیرند، نظرم مثبت است. یکی دیگر از دلایلم این است که دنیا نسبت به اینکه جایگزینی برای دلار پیدا کند احساس نیاز پیدا کرده است. چرا که آمریکا به دلیل سلطه اش بر سیستم مالی دنیا، هر کار که بخواهد می کند و دنیا نمی خواهد این ادامه داشته باشد. نظر شما چیست؟

من واقعاً از بیت کوین بدم می آید! دلیل آن هم وحشتناک است. بیت کوین برای توسعه پایدار به شدت مضر است. استخراج بیت کوین و استخراج سایر رمزارزها، انرژی به شدت زیادی را مصرف می کند و در واقع منابعی را که برای توسعه کشورها نیاز است، هدر می دهد، در ایران، 10 درصد تولید برق داخلی، در استخراج رمزارزها مورد استفاده قرار می گیرد و چنین چیزی اصلاً قابل پذیرش نیست. برای همین به نظر من، بیت کوین، آینده سیستم مالی در دنیا نیست. اما از طرفی هم من با این حرف که دنیا نیاز دارد جایگزینی برای دلار پیدا کند موافقم. دنیا به این نتیجه رسیده که نیاز به یک سیستم پرداخت و دریافت بین المللی جدید دارد و دلار نمی تواند این را ادامه دهد. خب آن سیستم باید چه باشد؟ شاید بتواند چیزی باشد که کشورهای حوزه یورو، چین و روسیه آن را طراحی کنند. فکر می کنم اتفاقاتی از این دست خواهد افتاد اما خیلی طول خواهد کشید. سیاست های ترامپ نیز به این نیاز دامن زد و معلوم نیست بایدن تا چه حد بخواهد از این سیاست ها عقب بکشد. البته کشورهای حوزه ی یورو، چین و روسیه طی 10 تا 15 سال گذشته  آنقدرکه باید باثبات نبوده اند که بتوانند به زوردی سیستم جایگزینی برای دریافت و پرداخت های بین المللی ایجاد کنند. حوزه یورو با بحران مواجه شد، روسیه، با بحران مواجه شد و چین هم اگرچه با بحران مواجه نشد، اما به دلیل مداخلات دولت در حوزه ی ارزی و مداخلات قیمتی، در وضعیتی قرار ندارد که سیستم مالی جدیدی را به وجود آورد که دنیا آن را بپذیرد. اما به هر حال فکر نمی کنم که بیت کوین آینده سیستم مالی دنیا باشد. 

لزوماً بیت کوین نه منظورم به طور کلی رمزارزها و فناوری بلاک چِین است.

من فکر می کنم احتمال ظهور سیستم مالی جدیدی که باز هم به نوعی اعتبارش را از بانک مرکزی بگیرد بیشتر است. مثلاً در سوئد چیزی وجود دارد به نام «E-Krone». کرونا واحد پول رسمی سوئد است و E هم یعنی کرونای الکترونیکی. شاید چیزهایی از این جنس شانس بیشتری برای اینکه جایگزین سیستم مالی فعلی شوند داشته باشند.

ولی باز هم همه اینها حدس و گمان است و نمی توان دقیق در مورد آنها نظر داد. توجه کنید که مشکل من با بیت کوین و رمزارزها، به خطر مسأاله استخراج آنها و برقی است که مصرف می کنند و مشکلی با ماهیت آنها به عنوان یک سیستم پرداخت و دریافت جایگزین ندارم.

سوال دیگرم پیرامون سه قیمت است: قیمت نفت، طلا و دلار. در مورد این سه قیمت چه تحلیلی دارد؟

پیش بینی در مورد قیمت طلا و دلار ندارم، اما در مورد نفت چرا. به این خاطر که طی 15 سال گذشته بسیاری از تحقیقاتم در حوزه نفت بوده است. چندین سال پیش، همراه با پروفسور هاشم پسران مقاله ای نوشتیم در مورد قیمت تعادلی نفت و عقیده داشتیم که قیمت تعادلی نفت، جدای از نوسانانی که می کند بین 60 تا 70 دلار است. در حال حاضر هم من همین قیمت را قیمت تعادلی برای نفت می دانم. اما نکته اینجاست که در حال حاضر به دلیل فشار دولت ها، شرکت های نفتی دنیا هزینه هایشان روی کشف و استخراج نفت را کاهش داده اند و بیشتر توجهشان معطوف به گاز و انرژی های تجدیدپذیر است. در میان مدت فکر می کنم به دلیل این کاهش سرمایه گذاری در نفت، عرضه آن پایین خواهد آمد و قیمت نفت یک رشد را خواهد دید، چرا که همچنان تقاضا برای نفت وجود دارد. البته می دانیم که در طولانی مدت اثر نفت در اقتصاد دنیا کمتر و کمتر می شود. دلالت مهم برای ایران این است که ما وابستگی مان به نفت را کمتر و کمتر کنیم و به گاز و انرژی های تجدید پذیر روی بیاوریم.

درست است. ولی در حال حاضر ما تحریم هستیم و اگر زیرساخت های کافی برای استخراج و صادرات بیشتر گاز را هم داشتیم، نمی توانستیم خیلی در این کار موفق باشیم.

بله. البته اثر مثبتی که تحریم روی ایران داشت، این بود که اقتصاد مجبور شد متنوع شود و تحریم یک شوک بزرگ برای متنوع سازی منابع درآمدی ایران بود. نمی گویم تحریم چیز خوبی بود، صرفاً می گویم که یکی از اثرات مثبت آن متنوع سازی منابع درآمدی بود. به طوری که سهم نفت در بودجه، در حال حاضر کمتر از سهم نفت در بوجه همسایگان نفتی ایران است.

گفتید که قیمت تعادلی نفت 60 تا 70 دلار است. قیمت نفت همین حالا در همین سطوح قرار دارد. کمی بیشتر در مورد این موضوع توضیح می دهید؟

بله، در همین حدود است. اما همان طور که گفتم، از آنجا که سرمایه گذاری روی نفت در حال کاهش است و شرکت های نفتی روی گاز و انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری می کنند، طی حدود پنج سال آینده قیمت نفت رشد را تجربه خواهد کرد. اما آن رشدی که را که طی پنج سال آینده پیش بینی می کنم، آخرین باری خواهد بود که قیمت نفت رشد قابل توجه را تجربه خواهد کرد و بعد از آن مجدداً به قیمت تعادلی اش باز خواهد گشت. 

ممنون از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید. نکته دیگری دارید؟

بسیار خوشحال شدم. برای خودم که خیلی خوب بود که کمی بیشتر در مورد این مسائل فکر کنم. مهم است که بدانیم کووید جایی نخواهد رفت تا واکسیناسیون کامل انجام شود. ایران هم باید بعد از برداشته شدن تحریم های و بازگشت به بازارهای دنیا، تجارت و اقتصاد را متنوع تر از قبل کند و باید این برنامه ریزی را همین امروز انجام دهیم.

می گویید بعد از برداشته شدن تحریم ها، پس یعنی به رفع تحریم ها خوش بین هستید؟

بله، به اینکه تحریم ها برداشته شود خوش بین هستم. ولی مساله این است که ما نباید بگوییم که بعد از برداشته شدن تحریم ها می تونیم نفتمان را بدون تخفیف به هر کجا که خواستیم بفروشیم و با خوشحالی از این موضوع کار دیگری نکنیم. بلکه باید بدانیم که نیاز به حرکت به سوی گاز و متنوع سازی بیشتر اقتصاد و منابع درآمدی داریم.

 

منبع: تجارت فردا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه