ارسال به دیگران پرینت

سفر اردوغان به قره باغ | امضای " بیانیه شوشا" بین ترکیه و جمهوری آذربایجان

"بیانیه شوشا" که دیروز از سوی اردوغان و علی اف امضا شد به ترکیه امکان حضور نظامی در قره باغ کوهستانی می دهد و دو کشور را از طریق یک کریدور زمینی به هم متصل می کند.

"رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه دیروز پس از شرکت در اجلاس سران ناتو در بلژیک راهی شهر"شوشا" در منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان شد.

 اردوغان در جریان این سفر با "الهام علی اف" همتای آذربایجانی خود دیدار و "بیانیه شوشا " بین دو کشور را به امضا رساند.

بر اساس این بیانیه همکاری، ترکیه و جمهوری آذربایجان روابط نظامی و امنیتی خود را به بالاترین درجه ارتقا دادند. بر اساس این قرارداد ترکیه متعهد به حمایت نظامی از جمهوری آذربایجان شده و دو کشور در برخی زمینه های نظامی از جمله ساخت پهپاد همکاری مشترک خواهند کرد.

همچنین گزارش هایی مبنی بر احتمال تاسیس پایگاه نظامی ترکیه در منطقه قره باغ منتشر شده است.

امضای بیانیه شوشا بین اردوغان و علی اف

سفر اردوغان به قره باغ/ امضای

بر اساس یکی از بندهای بیانیه شوشا، ترکیه در شهر شوشا در منطقه قره باغ کوهستانی کنسولگری افتتاح خواهد کرد.

شهر شوشا و بخش های دیگری از منطقه قره باغ کوهستانی که از سال 1992 در اشغال نظامی ارمنستان بود سال گذشته و در جریان جنگ 1 ماهه بین آذربایجان و جمهوری آذربایجان آزاد شد.

ترکیه در جریان جنگ قره باغ از آذربایجان حمایت های نظامی و لجستیک گسترده کرد.

اردوغان دیروز در نشست مشترک خبری با همتای آذری خود در شوشا  "بیانیه شوشا" را نقشه‌راه فصل جدید در روابط‌ ترکیه و آذربایجان توصیف کرد.

او ضمن وعده کمک به بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ کوهستانی، اظهار داشت: به‌ عنوان ترکیه، ما هم می‌خواهیم روابط همسایگی خود را به سمت همکاری‌های عمیق ‌تری سوق دهیم و امیدواریم ارمنستان دست حسن نیتی را که به سوی آن دراز شده، بگیرد و از فرصت همکاری برای ایجاد یک آینده مشترک به‌خوبی استفاده کند."

او افزود: " ما از یک چارچوب 6 جانبه میان ترکیه، آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ایران بحث کردیم و می‌خواهیم با آن منطقه را به یک منطقه صلح و آرامش تبدیل کنیم. ما آماده فداکاری در این پلتفرم 6 جانبه هستیم. آقای پوتین نیز همینطور، با اقدامات انجام شده در این زمینه، منطقه به یک منطقه صلح تبدیل خواهد شد."

اردوغان همچنین از همکاری کامل کشورش با اجرای پروژه ساخت "کریدور زنگزور" جنوبی که توسط آذربایجان اجرا می‌شود، خبر داد وگفت با اجرای این پروژه، کریدور مشترک جدیدی از شرق تا غرب افتتاح خواهد شد که بسیار مهم است.

حمایت از اجرای پروژه "کریدور زنگزور" یکی از بندهای "بیانیه شوشا" است که دیروز به امضای دو رییس جمهوری رسید. در قالب این پروژه دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان با دور زدن ارمنستان و از طریق زمینی به یکدیگر متصل می شوند.

 

 

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه