ارسال به دیگران پرینت

ادعای انگلیس:

گروه‌های مرتبط با ایران به عربستان سعودی حمله می‌کنند

«دومینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه‌ای سه‌شنبه مدعی شده گروه‌های مرتبط با ایران به عربستان سعودی حمله می‌کنند. راب که با شبکه خبری العربیه گفت‌وگو می‌کرد علاوه بر این بر تعهد انگلیس جهت رسیدن به یک توافق هسته‌ای «قوی‌تر و طولانی‌تر» با ایران تأکید کرد.

«دومینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه‌ای سه‌شنبه مدعی شده گروه‌های مرتبط با ایران به عربستان سعودی حمله می‌کنند.

راب که با شبکه خبری العربیه گفت‌وگو می‌کرد علاوه بر این بر تعهد انگلیس جهت رسیدن به یک توافق هسته‌ای «قوی‌تر و طولانی‌تر» با ایران تأکید کرد.

وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر اخیرش به عربستان سعودی در مصاحبه با این رسانه سعودی گفت روابط «سرسخت، قابل اتکا و مداومی» میان لندن و ریاض برقرار است.

وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی دیدار و درباره روابط نزدیک‌تر میان دو کشور رایزنی کرده بود.

دامینیک راب گفت: «ما همکاری‌های بسیار نزدیکی با شریکان سعودی‌مان در خصوص پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات وین درباره برجام داریم.»

وزیر خارجه انگلیس اضافه کرد: «با صراحت تمام گفته‌ایم که نباید هرگز به ایران اجازه اکتساب توانمندی هسته‌ای برای اهداف نظامی داده شود و این کشور باید به پایبندی کامل برجام برگردد.»

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای کشورهای غربی درباره تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌‌ای را رد کرده است. تهران ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.

علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت فعلی آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی شده قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، زمینه‌های بازگشت کشورش به برجام را فراهم آورد، با وجود این، واشنگتن تا کنون از انجام تعهداتش جهت محقق کردن این وعده سر باز زده است.

دومینیک راب در مصاحبه با العربیه تصریح کرد کشورش به دنبال رسیدن به توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر در خصوص برجام است. او گفت: «در واقع، ما به چشم‌اندازی که پیش رویمان قرار دارد یعنی اعمال محدودیت‌های طولانی‌تر و قوی‌تر علیه ایران.»

وزیر خارجه انگلیس، ایران را به انجام «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» در یمن، عراق و سوریه نیز متهم کرد.

او گفت: «مسئله دیگر، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در یمن، عراق و سوریه است. مهم است که انگلیس برای کاهش دادن فضا جهت انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و پاسخگو کردن ایران بابت رفتارهایش، با متحدانش همکاری کند.»

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: «فکر می‌ککنم مهم است که ما برای ارزش‌ها و منافعمان بایستیم و رویکرد بسیار دقیقی را در پیش بگیریم. عربستان سعودی، انگلیس را متحدی سرسخت خواهد یافت که قادر است از دیپلماسی خود برای گسترده‌تر کردن دایره کشورهایی که مایل به ایستادگی هستند و می‌توان روی آنها در این موضوعات حساب کرد، استفاده می‌کند.»

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه