ارسال به دیگران پرینت

نشست شورای امنیت درباره وضعیت نفتکش "صافر" و هشدار درباره فاجعه زیست محیطی در یمن

شورای امنیت سازمان ملل از انصارالله یمن خواست اجازه ورود کارشناسان این سازمان برای بررسی وضعیت نفتکش صافر در سواحل دریای الحدیده را بدهد.

شورای امنیت در بیانیه‌ای بعد از نشستی پشت درهای بسته درباره بحران نفتکش صافر گفت: حوثی‌ها باید اجازه ورود غیرمشروط و امن کارشناسان سازمان ملل برای ارزیابی فراگیر و شفاف و تضمین همکاری با سازمان ملل را بدهند. حوثی‌ها مسئولیت وضعیت این نفتکش را برعهده دارند. ما بسیار نگران احتمال انفجار نفتکش هستیم که باعث فاجعه زیست محیطی اقتصادی و دریایی و انسانی برای یمن و منطقه می‌شود.

اعضای شورای امنیت به موافقت انصارالله با استقرار کارشناسان فنی سازمان ملل در پنجم ژوئیه ۲۰۲۰ اشاره و پیش بینی کردند که این اقدام هرچه سریع تر صورت گیرد.

این اتفاق بعد از آن صورت می‌گیرد که انصارالله یمن توافقی را در ماه نوامبر با سازمان ملل برای ارزیابی وضعیت نفتکش صافر و انجام تعمیرات فوری امضا کرد اما این توافق به بن بست رسید.

انصارالله یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: سازمان ملل به بندهای توافق نامه برای ارزیابی و تعمیر نفتکش صافر عمل نکرده و اوضاع به بن بست رسیده است. سازمان ملل بیشتر فعالیت‌های مربوط به تعمیر فوری را بعید دانسته و تنها به فعالیت‌های ارزیابی می‌پردازد با این بهانه که زمان و حمایت مالی کافی برای این مسئله وجود ندارد. این سازمان مسئولیت هرگونه پیامدی را برعهده دارد.

در این راستا احمد الدروبی، هماهنگ کننده ارشد کمپین‌ها در بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان "صلح سبز" که مدافع محیط زیست است، گفت: نفتکش صافر زنگ زده است و ممکن است هر لحظه منفجر شود که موجب نشتی بزرگ نفت چهار برابر فاجعه نفتکش اکسون والدیز در سال ۱۹۸۹ شود.

وی گفت: آتش سوزی‌های ناشی از انفجار موجب آلودگی هوا و پیامدهای بهداشتی خطرناک می‌شود. مسئله این نیست که فاجعه رخ خواهد داد یا خیر. مسئله درباره این است که کی رخ خواهد داد. سازمان ملل باید به بررسی وضعیت این نفتکش بپردازد.

جنیفر مورگان، مدیر اجرایی صلح سبز گفت:ممکن است این مسئله به وقوع بزرگترین فاجعه نفتی در خاورمیانه در قرن ۲۱ منجر شود که بر زندگی میلیون‌ها تن در مناطق مجاور تأثیر می‌گذارد.

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه